سازمان جهانی بهداشت:

فرسودگی شغلی بیماری اعلام گردید

فرسودگی شغلی بیماری اعلام گردید مطب نما: سازمان جهانی بهداشت (WHO) فرسودگی شغلی یا كارزَدگی را بطور رسمی یك بیماری اعلام نمود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، این سازمان كه هم اكنون مجمع جهانی بهداشت را در ژنو برگزار می نماید، روز گذشته (دوشنبه) یك سال بعد از سفارش كارشناسان جهانی سلامت، فرسودگی شغلی را به لیست خود در طبقه بندی بین المللی بیماری ها (ICD) اضافه كرد.
این بیماری از سال ۲۰۲۲ میلادی بطور جهانی به رسمیت شناخته خواهد شد و نمونه هایی برای تشخیص، درمان و پوشش دهی علایم فرسودگی شغلی برای نمایش دهندگان خدمات درمانی و بیمه گران فراهم خواهد شد.
سازمان جهانی بهداشت، فرسودگی شغلی را "استرس مزمن محیط كار كه به درستی مدیریت نشده است" توصیف كرده و سه نشانه زیر را برای آن در نظر گرفته است:
- احساس كمبود انرژی، خستگی و فرسودگی
- افزایش فاصله روحی با شغل یا احساسات منفی گرایی یا احساس پوچی نسبت به شغل
- كاهش كارآمدی حرفه ای و شغلی
در لیست طبقه بندی بین المللی بیماری ها (ICD) به این نكته اشاره شده كه فرسودگی شغلی بطور خاص پدیده ای در محیط كاری بوده و نباید برای توصیف تجربیات مشابه در دیگر زمینه های زندگی به كار برده شود.
بگفته مولفان این لیست، این بیماری با دیگر اختلالات تطبیقی، اختلالاتی كه بطور خاص با استرس مرتبط اند، اختلالات در رابطه با اضطراب یا ترس و اختلالات خلقی كه همگی طبقه بندی مخصوص به خودرا دارند، متمایز است.
بنا بر گزارش دیلی میل، طارق یاسارویچ، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت نیز اظهار كرده كه این اولین باری است كه فرسودگی شغلی بطور رسمی در لیست طبقه بندی بین المللی بیماری ها (ICD) به رسمیت شناخته شده است.
همین طور اعتیاد به بازی های ویدئویی نیز بعنوان یك بیماری در لیست فوق قرار گرفت.
منبع:

1398/03/08
11:52:14
5.0 / 5
4294
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما