محققان یكی از شركت های دانش بنیان موفق شدند

ساخت سیستم ردیابی حركات چشم برای تشخیص بیماری های اعصاب و روان

ساخت سیستم ردیابی حركات چشم برای تشخیص بیماری های اعصاب و روان به گزارش مطب نما محققان یكی از شركت های دانش بنیان با طراحی و ساخت سیستم ردیابی چشم در تلاشند كه با استفاده از داده های این سیستم نسبت به تشخیص بیماری های حوزه روانشناسی و روانپزشكی اقدام نمایند.


دكتر علی اسداللهی، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: با همكاری گروهی از مهندسان در مركز رشد دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علوم اعصاب و علوم شناختی پروژه هایی را اجرایی كردیم.
وی طراحی و ساخت دستگاه ردیابی حركات چشم (Eye tracking) را همچون طرح های اجرا شده نام برد و اضافه كرد: كل اطلاعاتی كه مغز دارد، از راه چشم دریافت می شود، ضمن آنكه هر نقطه و یا موضوعی كه برای فرد مهم باشد، چشم به آن خیره می شود؛ ازاین رو بررسی حركات چشم هم برای افراد سالم و هم برای افراد مبتلا به بیماری بسیار مهم می باشد.
اسداللهی افزود: بر این اساس خیلی از بیماری ها را می توان با حركات چشم تشخیص داد كه از آن جمله می توانیم به بیماری اوتیسم و یا بیمارانی كه نقص در توجه دارند، اشاره نمود.
مجری طرح با اشاره به فرایند ردیابی در این سیستم، تصریح كرد: این دستگاه مجهز به دوربینی است كه شخص مقابل آن می نشیند و از راه انعكاس نور مادون قرمز می تواند مردمك چشم را پیدا و جهت حركت آنرا ردیابی كند.
وی با تاكید بر اینكه این دستگاه ساخته شده است، خاطرنشان كرد: كاربرد این سیستم در آزمایشگاه های روانشناسی، علوم اعصاب و كلینیك های روانپزشكی است.
عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینكه با استفاده از این سیستم پروژه ای را در حال اجرا داریم، اظهار نمود: هم اكنون پروژه ای را بر روی مغز میمون و بر روی سیستم بینایی آن داریم. در این پروژه می خواهیم دریابیم كه مدارهای مغزی كه وظیفه بینایی را بر عهده دارند، چگونه فعالیت می نمایند.1398/02/26
16:08:01
5.0 / 5
4117
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما