معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان:

نخبگان فرصت عملی برای درگیری با مسائل را ندارند

نخبگان فرصت عملی برای درگیری با مسائل را ندارند به گزارش مطب نما معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی اصفهان با اشاره به اینكه نخبگان فرصت عملی برای درگیری با مسئله را ندارند، دلیل این مورد را عدم توانمندسازی تمرینات دانشگاهی دانست و اظهار داشت: بعضی تمرینات دانشگاهی ما توانمندساز نیست. به این مفهوم كه دانشجو پس از فارغ التحصیلی زمینه كار عملی را فرا نگرفته و در محیط كاربردی به صورت عملی تجربه كسب نمی كند، از این رو نمی توان از دانش نخبگان به خوبی استفاده نمود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، شقایق حق جوی جوانمرد امروز (سه شنبه) در آئین تكریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید بنیاد نخبگان استان اصفهان در تالار شهروند در مورد اهمیت بنیاد نخبگان، اظهار نمود: هم اكنون، همه بنیاد نخبگان استان اصفهان را می شناسند و تعدادی از دانش آموزان، دانشجویان و جوانان نخبه اصفهانی عضو این مركز هستند.
وی با اشاره به اینكه بنیاد نخبگان یك نهاد هیأت امنایی است، اشاره كرد: این مركز با تأكیدات ویژه مقام معظم رهبری با هدف فراهم سازی زمینه اثرگذاری نخبگان در كشور تشكیل شد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی اصفهان اضافه كرد: رویكرد بنیاد نخبگان این است كه با توسعه نیروی انسانی زمینه توسعه كشور فراهم گردد.
حق جوی جوانمرد با اشاره به اینكه اصفهان دومین استان نخبه پرور در كشور است، خاطرنشان كرد: نكته مهم این است كه چرا نخبگان از كشور خارج می شوند؟ حق نخبگان كشور نیست كه فكر كنند كشورشان جای زندگی نیست و نتوانند كار كنند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی اصفهان در مورد اقدامات انجام شده در زمان مدیریت خود در بنیاد نخبگان استان اصفهان، اظهار داشت: تلاش كردیم زمینه كار دانش آموزان در عرصه عملی را فراهم نماییم. برای مثال شرایطی ایجاد كردیم كه آنها بتوانند در شركت های دانش بنیان كار كنند.
حق جوی جوانمرد اضافه كرد: در ابتدا صنایع استان را شناسایی و همراه با شناسایی بچه های نخبه دیتابیس تهیه شد. از اساتید خوشنام در حوزه صنعت هم بهره گرفتیم. این اقدامات برای این بود كه بتوانیم با شناخت مشكلات موجود، نیروی مناسب نخبه را به صنایع معرفی نماییم.
وی افزود: پس از تشكیل كارگروه های مختلف و برگزاری استارت آپ ها دریافتیم نخبه ها فرصت های عملی برای درگیری با حل مسئله را ندارند و این سبب می شود هم مسئولان به نخبگان اعتماد نكنند و هم اینكه نخبگان دلسرد شوند.
برگزاری رویداد «هم نت» در حوزه های مختلف
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی اصفهان به برگزاری برنامه های «هم نت» اشاره نمود و اظهار داشت: در این سال ها، هم نت های مختلفی در حوزه های آب، روستا، فاضلاب، سالمندی، بركت، بانوان و بهزیستی برگزار شده است. هم نت مخفف همكاری، مشكل گشایی، نوآوری و توانمندسازی است.
وی اظهار نمود: نخستین هم نت با همكاری بخش خصوصی و اتاق بازرگانی اصفهان برگزار گردید و به این نتیجه رسیدیم مسائل در كشور حل نمی گردد، مگر اینكه متولی شناسایی و مسئله به خوبی توضیح داده شود.
به گفته معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی اصفهان، یكی از علل توسعه نیافتگی در كشور این است كه مدیران پشت میز می نشینند و به دنبال حل مسئله نمی روند.
باید فرهنگ نخبه خواهی ایجاد كنیم
رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان هم طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت: باید از پتانسیل های نخبگان در سطوح بالا استفاده نمائیم و تلاش نماییم فرهنگ نخبه خواهی در بین سازمان ها و ادارات كشور نهادینه شود.
به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، منصور شریعتی ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: اینكه چه مدیری خوب و چه مدیری ناكارآمد است، در ایران تعریف استانداردی ندارد. معمولاً مدیران با مدیران قبلی یا پس از خود سنجیده می شوند و معیار سنجش عملكرد مدیران به این صورت است.
وی اظهار نمود: امیدوارم كه بتوانم به خوبی مدیر قبلی بنیاد نخبگان از پس فعالیت های این مركز، بر بیایم و روز به روز شاهد ارتقای بنیاد نخبگان استان اصفهان باشیم.
رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان با تاكید براینكه نخبه تنها در زمینه فنی نیست، خاطرنشان كرد: در تمام حوزه ها به نخبگان نیاز داریم. از فرهنگ و تاریخ ما غفلت شده، باید تلاش نماییم نخبگان ما در این عرصه ها وارد شوند.
شریعتی اشاره كرد: در هیچ جای دنیا فرمت نخبگان با دانشگاه همسان نیست. از این رو اكثراً نخبگان از دانشگاه خارج می شوند و بیشتر در مؤسسات و كارخانجات حضور دارند. در این زمینه خیلی ایراد به دانشگاه نیست، بلكه باید تلاش نماییم بازار كار برای نخبگان در تمام رشته ها به درستی تعریف شود.
وی تصریح كرد: مطمئنم به اندازه كافی هوش در دانشگاه ها وجود دارد كه می توانند خویش را تطبیق دهند و مشكلات كشور را به خوبی حل كنند. اشكال در نوع آموزش است كه به حد كافی نیست.
رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان ایجاد نهضتی كاربردی در كشور برای رفع مشكلات با روش علمی را راه برون رفت از مشكلات دانست و اظهار داشت: این نهضت باید از نظر علمی و عملی باشد و بخشی از آن بر عهده بنیاد نخبگان است.
شریعتی خاطرنشان كرد: باید از پتانسیل های نخبگان در سطوح بالا استفاده نمائیم و تلاش نماییم فرهنگ نخبه خواهی در بین سازمان ها و ادارات كشور نهادینه شود.
وی در مورد برنامه های خود اظهار داشت: باید با برنامه ریزان و نمایندگان مجلس جلساتی داشت تا سازمان ها مستعدخواه و شركت ها نخبه خواه شوند در این صورت راه های توسعه كشور فراهم می شود.
آمادگی كامل همكاری استانداری با بنیاد نخبگان استان
مشاور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان هم در این مراسم اظهار داشت: یكی از نهادهایی كه می تواند در رفع مشكلات كشوركارگشا باشد، بنیاد نخبگان است.
صادق كرمی با اشاره به اینكه در سال های گذشته آنطور كه باید از بنیاد نخبگان در اصفهان بهره برداری نشده است، اظهار نمود: استانداری اصفهان آمادگی كامل برای همكاری با این مركز را دارد.
وی با اشاره به فعالیت كارگروه اندیشه ورز در كشور اظهار داشت: این كارگروه ها در كشور فعال است و اگر با برنامه ریزی و دوراندیشی تعاملی بین اتاق فكرهای دستگاه های مختلف و بنیاد نخبگان استان شكل بگیرد می توان انتظار داشته باشیم كه امسال سال شكوفایی خواهد بود.
كرمی اضافه كرد: اگر بنیاد بتواند جزیره ای فكر كردن را آخر دهد و بتواند از افراد توانمند برای پیشرفت استان استفاده نماید، خیلی از مشكلات حل می شود و می توان این نوید را داد كه سال ۹۸ سال پرباری خواهد بود.
به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، مراسم تكریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید بنیاد نخبگان استان اصفهان با حضور معاون بنیاد ملی نخبگان، معاون استانداری اصفهان و رؤسای دانشگاه های استان اصفهان برگزار گردید.
منصور شریعتی بعنوان رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان انتخاب گردید. قبل از این شقایق حق جوی جوانمرد از سال ۹۲ تا ۹۷ ریاست این مركز را برعهده داشت. منصور شریعتی عضو هیأت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه اصفهان است و رئیس پیشین دانشگاه علمی كاربردی استان بود.
1398/01/28
15:39:05
5.0 / 5
4169
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما