پرستار، التیام بخش لحظات رنجوری و بیماری

پرستار، التیام بخش لحظات رنجوری و بیماری به گزارش مطب نما شب از نیمه گذشته و شدت درد بعد از چند لحظه هوشیاری تمام جانش را فرا گرفته، لحظه دهشتناك دست و پنجه نرم كردن با زندگی و بی قراری و بی قراری و سایه فرشته مهربانی كه بالای سرت حضور می یابد و...


به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا، همزمان با میلاد فرخنده حضرت زینب (س) اسوه صبوری و دلسوزی و پرستاری و تیمارداری روز پرستار نامیده شده تا پاسداشتی باشد برای همه افرادی كه با تمام وجود در كسوت پرستاری در سخت ترین و بدترین لحظات درد تیماردار بیمارانند.
پرستاران این فرشته های سفیدپوش و مهربان در تمامی ساعات شبانه روز با عشق و علاقه ای كه به كار خود دارند آلام بخش رنج بیماران هستند و همدلانه با همراهان بیمار تسلی بخش می شوند.
شاید هر كس به شكلی رنج بیماری خود یا عزیزش را تحمل كرده باشد و سابقه حضور در بیمارستان و بستری شدن را سپری كرده و شاهد تلاش بی وقفه پرستاران و بهیاران در لحظات مختلف شبانه روز بوده باشد كه این امر نشان از سختی كار این عزیزان دارد.
شب كه همه آسوده خاطر در بستر خفته اند، افرادی هستند كه در كسوت پرستاری گاهی وقت ها تا بامداد بر بالین بیماران بیدار می مانند تا لذت حیات را و شیرینی لبخند بر چهره همراه بیماران را شاهد باشند.
روز پرستار، روزی برای تجلیل از اسوه های صبر و گذشت كه با همه وجود از جان و آرامش خود مایه می گذارند و با فعالیت در این شغل در سخت ترین لحظات زندگی آرامش بخش جان افراد می شوند.
بی گمان فارغ از تاثیر دارو درمان نگاه مهربان و كلام دلنشین این پرستاران می تواند مایه امید و آرامش برای بیماران باشد و رنج جسمی آنان را با آرامش روحی تسكین دهد.
هرچند روز پرستار، روزی نمادین برای بر انگیختن توجه به این قشر زحمت كش و فعال است تا رنج و مشقت شغل خویش را بیان كنند اما این مشقت ها و سختی ها همیشه ادامه دارد.
یكی از پرستاران بخش اورژانس بیمارستان زاگرس ایلام اظهار داشت: پرستاری شغل پر مشقتی است چونكه همیشه با لحظات سخت و دلهره آوری مواجه هستی كه باید به یك بیمار در حال مرگ كمك كنی و بتوانی رنجش را كم كنی و همینطور به همراهان نگرانش هم آرامش بدهی.
مریم- س تصریح كرد: با وجود همه سختی ها، شب بیداری ها، رنج تحمل بیماران و كمك به درمان آنها اما همین كه لبخند رضایت و آرامش بر وجود بیمار یا همراهانش را مشاهده می كنی خستگی ات را فراموش می كنی.
وی افزود: بیشترین مشقت پرستاران شیفت شب كاری و مزایای كم است كه به رغم قول های مساعد مسئولان اما همچنان مزایای پرستاری همچنان نسبت به سایر مشاغل كمتر است.
وی اضافه كرد: اگر تعداد پرستاران در بخش ها و شیفت های شب بیشتر باشد ما كمتر به شیفت می رویم و بیشتر شب ها در كنار خانواده هستیم.
وی یكی از دیگر مشكلات پرستاران خانم كه دارای فرزند كوچك هستند را نگهداری فرزندان در مواقعی كه در شیفت شب هستند برشمرد.
یكی دیگر از پرستاران ایلامی اظهار داشت: عشق به كار تنها بهانه ای است كه باعث می گردد با وجود همه سختی ها همچنان به كار خود ادامه دهیم.
رضا – ع اضافه كرد: مزایای و حقوق پرستاران نسبت به سختی كار آنان زیاد تناسب ندارد.
وی افزود: یك پرستار نخستین كسی است كه در هنگام مواجهه با یك بیمار كه به بدترین شكل گرفتار آسیب شده برخورد می كند و باید در طول درمان همراه وی باشد.
وی بهترین لحظه زندگی خویش را بهبود بیماران و رضایت و شادابی خانواده و همراه بیماران برشمرد.
وی اضافه كرد: امیدوارم كه برای بهبود وضعیت پرستاران وزارت بهداشت برنامه جامعی اجرا نماید تا رضایت این قشر از جامعه برآورده شود.
رییس دانشگاه علوم پزشكی ایلام به مناسبت روز پرستار اظهار داشت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت فشار كاری پرستاران بیشتر از گذشته شد.
دكتر كریم همتی تصریح كرد: به خاطر حفظ كرامت پرستاران و كاهش فشار كار شبانه روزی آنان در بیمارستان ها و مراكز درمانی، سال آینده از محل تعداد نیروهای تخصیصی به استان، جذب پرستار در اولویت های دانشگاه قرار دارد.
وی اضافه كرد: همینطور با جابجایی نیروهای موجود در نقاط مختلف استان امسال تا حدود توانسته ایم حجم كاری این عزیزان را كاهش دهیم.
وی افزود: این قشر با زحمات شبانه روزی، زندگی و عمر خویش را وقف سلامت بیماران می كنند كه غیر قابل ارزش گذاری است.
وی با اشاره به اینكه بیشتر از 1600 پرستار مرد و زن در دانشگاه مشغول به خدمت هستند، ابراز كرد: از این تعداد 978 نفر در مراكز درمانی، 250 نفر در فوریت های پزشكی و 372 نفر هم در شبكه های بهداشتی درمانی انجام وظیفه می كنند.
رییس دانشگاه علوم پزشكی ایلام در بخش دیگری از سخنان خود اجرای طرح تحول سلامت را یكی از موفق ترین و رضایت بخش ترین اقدامات دولت برشمرد و اظهار داشت: در مدت اجرای این طرح عظیم و پرارزش بیشتر از 2 میلیون نفر از خدمات درمانی با نازلترین هزینه ممكن در سطح استان بهره مند شده اند.
وی، مهمترین اقدامات اساسی این دانشگاه را پرداخت مطالبات پرسنلی و بدهی های دارویی تا آخر سال 96، پیگیری های انجام پروژه های مشترك سه جانبه و اورژانس های شهرستانی و بیمارستان 376 تختخوابی ایلام، استخدام 115 نفر بهورز، فوریت پزشكی و برون سپاری در بخش های خدماتی، تغدیه ای، داروخانه های مراكز بهداشت و درمان نام برد.
همتی اظهار داشت: تقدیر از خدمات پرستاران نشانگر ارج نهادن به ارزش های انسانی و معنوی است.
7177/6119


1397/10/27
23:19:25
5.0 / 5
5014
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما