افزایش امید به زندگی با درمان جدید سرطان ریه

افزایش امید به زندگی با درمان جدید سرطان ریه مطب نما: محققان آمریكایی روش جدیدی را برای درمان سرطان ریه سلول غیر كوچك NSCLC ابداع كردند كه امید به زندگی را در بیماران مبتلا به این نوع سرطان بالا می برد.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، سرطان ریه سلول غیر كوچك بیشتر در بین افراد سیگاری رواج دارد و حدود ۸۵٪ از انواع سرطان‎های ریه را شامل میگردد و نسبت به شیمی درمانی مقاوم است.
محققان دانشگاه كلرادو با آزمایش داروی جدیدی روی 110 بیمار كه 83 درصد آنها هیچ گاه دخانیات مصرف نكرده بودند، اما نتیجه آزمایش سرطان ریه سلول غیركوچك در آنها مثبت بود، دریافتند حدود نیمی از این بیماران بین سال 2009 تا 2017 میلادی بیشتر از 6.8 سال به زندگی خود ادامه داده اند. این مدت بیشتر از میانگین مدت زمان امید به زندگی در بیماران مبتلا به این نوع سرطان است.
در واقع بین سال های 1994 تا 2001 میلادی، تنها 15 درصد از بیماران مبتلا به سرطان ریه سلول غیركوچك شانس زندگی بیشتر از 5 سال را داشتند.
در این تحقیقات محققان از داروی crizotinib كه در مرحله آزمایشات كلینیكی است، برای درمان بیماران استفاده كردند. اما بیماران به همراه داروی crizotinib، داروهای جدیدی مسدود كننده ژن ALK را كه عامل مبتلاشدن به سرطان ریه سلول غیر كوچك است، مصرف كردند. در نتیجه استفاده از این شیوه درمانی حتی بیماران مبتلا سرطان ریه سلول غیركوچك با درجه 4 باز توانستند به مدت 6.8 سال به حیات خود ادامه دهند.
این در حالی است كه در آزمایش های پیشین داروی crizotinib امید به زندگی بیماران بسیار كمتر از این مدت بوده است.
این شیوه جدید، كارآیی روش های درمانی هدفمند و اثرگذاری این روش ها را بر میزان افزایش امید به زندگی در بیمارن نشان داده است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Journal of Thoracic Oncology انتشار یافته است.
علمی (6)**9259


1397/10/11
23:23:31
5.0 / 5
4525
تگهای خبر: بیمار , دارو , درمان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما