ارزیابی احتمال متاستاز سرطان پروستات

ارزیابی احتمال متاستاز سرطان پروستات به گزارش مطب نما محققان كالج دارویی آلبرت اینشتین نیویورك، آزمایش جدیدی را برای ارزیابی ریسك متاستاز در سرطان پروستات توسعه دادند كه با استفاده از یك نمونه كوچك بافت، امكان ارزیابی ریسك را با سرعت بالاتر و هزینه كمتر از سایر روش های موجود در اختیار می گذارد.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، در این آزمایش جدید، تنوع تعداد تكرار كه در واقع تغییرات درون ژنوم عامل پخش شدن تومورهای سرطانی هستند، شناسایی می گردد. با ارزیابی تنوع تعداد تكرار در نمونه خون یا بافت پروستات متخصصان می توانند درك درستی از میزان تولید مثل سلول های سرطانی به دست آورند.
به گفته محققان این شیوه جدید آزمایش كه Next-Generation Copy Number Alteration یا NG-CNA نام دارد، امكان تجزیه وتحلیل 902 سایت ژنومی را در 194 ناحیه از ژنوم، با سرعت بالاتر و هزینه كمتر از روش های متداول فراهم می آورد. همینطور بازخوانی نتایج حاصل از این آزمایش ساده تر از روش های پیشین است و امكان پردازش همزمان اطلاعات مربوط به هزاران نمونه بافت را به صورت همزمان فراهم می آورد. نتایج این ازمایش حداكثر ظرف 36 ساعت آماده بهره برداری پزشكان می گردد.
مردان از پنجاه سالگی به بالا، بیشتر در معرض سرطان پروستات قرار دارند. داشتن پدر، برادر یا پسر مبتلا به سرطان پروستات، احتمال مبتلا شدن به بیماری را زیاد می كند.
به گزارش انجمن سرطان آمریكا (ACS) سرطان پروستات دومین سرطان شایع در بین مردان است و از میان هر هفت مرد آمریكایی، یك نفر به این عارضه مبتلا می گردد. در انگلیس هم سالیانه حدود 41 هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند.
گرچه میانگین سنی مبتلا شدن بیشتر از 60 سال است؛ ولی بروز آن در سنین پیش از 40 سالگی هم دیده شده است؛ ازاین رو پزشكان معتقدند كه مردان بالای 40 سال باید سالی دوبار تحت غربالگری سرطان قرار گیرند.
نژاد، محیط زندگی، عوامل ژنتیكی و شیوه زندگی مهمترین علل بروز این بیماری هستند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه The Journal of Molecular Diagnostics انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/10
14:46:57
5.0 / 5
4554
تگهای خبر: بافت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما