نوازنده ای كه هنگام جراحی مغزش گیتار نواخت

نوازنده ای كه هنگام جراحی مغزش گیتار نواخت مطب نما: یك هنرمند اهل آفریقای جنوبی به نام «موسی مانزینی» حین انجام جراحی تومور مغز وی، به مدت 6 ساعت گیتار نواخت.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری رویترز، یك تصویر ویدیویی كه از این عمل جراحی انتشار یافته، مانزینی را در حالیكه روی تخت و در بین تجهیزات اتاق عمل دراز كشیده و در حال نواختن گیتار است، نشان داده است.
این كار امكان شناسایی بخش هایی از مغز را كه در هنگام نواختن موسیقی فعال می شوند برای متخصصان فراهم نمود، بدین ترتیب پزشكان شهر دوربان توانستند بدون لطمه رساندن به این بخش های مغز، تومور را خارج كنند و بعضی از عملكردهای حركتی انگشتان مانزینی را كه در اثر رشد تومور از بین رفته بود، باردیگر فعال كنند.
مانزینی در این رابطه اظهار داشت: حسی عجیب و ناخوشایند داشتم. قرار گرفتن در حالتی بین بیهوشی و بیداری و شنیدن صدای تجهیزات جراحی كه درون مغزم كار می كردند... تمركز من را برهم می زد.
هدف پزشكان از حفظ هوشیاری مانزینی هنگام جراحی، بررسی بخش های فعال مغز وی در جریان عمل و كاهش ریسك لطمه های عصبی به مغز بود.
مانزینی در این رابطه اظهار داشت: این جراحی كاملا موفیت آمیز بود چونكه بزرگترین خطر كه فلج شدن بود، رفع شده است. من فلج نشدم و هنوز قادرم دستهایم را به راحتی كنترل كنم و در حال بهبود هستم.
او می خواهد سپس بهبود باردیگر روی صحنه اجرا نماید.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/03
18:52:41
5.0 / 5
4984
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما