كشف منبع جدید سلول های خونی در بدن

كشف منبع جدید سلول های خونی در بدن به گزارش مطب نما محققان آمریكایی در روده انسان بافت های تولیدكننده سلول های خونی را كشف كردند كه توانایی تولید گلبول های قرمز و سفید خون را دارند.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان دو سال قبل متوجه شدند بیمارانی كه پیوند روده می شوند، علاوه بر تولید سلول های خونی بدن خود، می توانند سلول های خونی بدن اهدا كننده عضو را هم تولید كنند. البته این پدیده حدودا در هنگام پیوند تمام اعضای بدن تاحدی رخ می دهد، در پیوند روده سلول های خونی عضو اهدایی به مدت طولانی باقی می مانند و در نگاه اول رفتاری غیرطبیعی دارند.
محققان در این تحقیقات 21 دریافت كننده پیوند روده را به مدت 5 سال تحت نظر قرار دادند و دریافتند سلول های بنیادی خونی و نیایاخته اهدا كننده علاوه بر مخاط روده اهدایی در بخش هایی از روده كوچك، كبد و گره های لنفاوی هم وجود دارند. همینطور مشخص شد با گذشت زمان این سلول ها با بافت های خون ساز دریافت كننده، جایگزین می شوند.
تا كنون تصور می شد تنها محل تولید سلول های خونی در بدن انسان، مغز استخوان است. اما این مطالعات نشان می دهد روده هم دارای بافت های خون ساز بوده و نقش مهمی در تولید سلول های خونی بر عهده دارد. علیرغم این كه هنوز میزان خون تولید شده در روده مشخص نمی باشد، محققان معتقدند میزان آن به 10 درصد از خون تولید شده در بدن می رسد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Cell Stem Cell انتشار یافته است.
علمی (6)**9259*2017


1397/09/12
14:54:51
5.0 / 5
4533
تگهای خبر: بافت , بیمار , تولید , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما