سفارش های مهم وزارت بهداشت به افرادی كه حیوان خانگی دارند

سفارش های مهم وزارت بهداشت به افرادی كه حیوان خانگی دارند به گزارش مطب نما به دنبال بالا گرفتن تب نگهداری از حیوانات در منزل و توجه به این مساله كه این حیوانات هم مانند هر موجود زنده ای بیمار می شوند و می توانند این بیماری را به انسان منتقل كنند، جهت آگاهی بیشتر از این بیماری ها و چگونگی جلوگیری از بروز و انتقال آنها، رییس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت، مباحثی را تشریح و سفارش هایی را بیان نمود.


دكتر بهزاد امیری در گفت وگو با ایسنا، در باره بیماری های قابل انتقال از حیوانات خانگی به انسان، اظهار داشت: انواع بیماری های عفونی می توانند از حیوانات خانگی آلوده به انسان انتقال یابند. این بیماری ها برحسب راه های مختلف به انسان منتقل می شوند.
چه بیماری هایی از حیوانات به انسان منتقل می شوند؟وی افزود: بیماری هایی كه با استفاده از تماس بزاق حاوی میكروب (ویروس و یا باكتری) حیوانات با پوست صدمه دیده (زخم شده) و یا مخاط انسان انتقال می یابند بیماری هایی مانند هاری، عفونت های پوست و عضلات ‏، مفاصل، استخوان، عفونت سیستم عصبی و عفونت خون با استفاده از عوامل میكروبی نظیر پاستورلا مولتوسیدا، بارتونلا هنسله، كاپنوسیتوفاژ، تولارمی هستند. همینطور بیماری هایی كه با استفاده از دست آلوده شده به مدفوع حیوانات و انتقال میكروب به دهان انتقال می یابند، شامل انواع بیماری های عفونی، معدی - روده ای بوجود آمده با عوامل میكروبی انگلی (سالمونلا، كامپیلوباكتر، ای كولای، كیست هیداتیك، توكسوپلاسما گوندیی، كریپتوسپوریدیوم، ژیاردیا، توكسوكار، آنكیلوستوما) هستند.
امیری اضافه كرد: بیماری هایی هم با استفاده از استنشاق ترشحات و یا مایعات آلوده اسپری شده (آئروسل) در هوا انتقال می یابند، مانند انواع عفونت های ریوی در اثر عواملی نظیر كوكسیلابورنتی، پسیتاكوزیس، آنفلوانزای پرندگان. همینطور بیماری هایی به وسیله ناقلین نظیر كك، كنه و یا حشره همراه حیوانات با استفاده از گزش انسان انتقال می یابند، مانند بیماری لایم، ارلیشیوز، بابزیوز، تاعون تولارمی و سالك. راه دیگر انتقال بیماری با استفاده از تماس مستقیم با حیوانات است، مانند بیماری های قارچی پوستی نظیر اسپوروتریكوز شنكئی، میكروسپوروم كانیس و یا مایكوباكتریوم مورینوم كه در اثر تماس با ماهی و یا محتویات آكواریوم آلوده انتقال می یابند. بیماری هایی مانند ل‍پتوس‍یروز هم با استفاده از آلوده شدن آب و یا محیط زیست با ادرار حیوانات انتقال می یابند.
خطرناك ترین بیماری قابل از سگ و گربه به انسانوی با اشاره به اینكه یكی از مهم ترین و خطرناك ترین بیماری های قابل انتقال از حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه به انسان، بیماری هاری است، اظهار داشت: در صورت ابتلای انسان به بیماری هاری متاسفانه حدودا در اغلب موارد منجر به مرگ می گردد. ولی خوشبختانه این بیماری قابل پیشگیری است. بیماری هاری نوعی بیماری ویروسی است كه به دلیل گاز گرفتن انسان توسط سگ و یا گربه ای كه قبلا توسط حیوان هار دیگری گزیده شده، به انسان انتقال داده می شود. ویروس هاری چه در حیوان و چه در انسان به سیستم عصبی مركزی منتقل می گردد و باعث عفونت و التهاب حاد بافت مغز (آنسفالیت) می گردد.
رییس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت، افزود: درمان اختصاصی برای فردی كه به هاری مبتلا می گردد وجود ندارد، اما خوشبختانه امكان پیشگیری وجود دارد. با روش جلوگیری از حیوان گزیدگی و واكسیناسیون به موقع چه در حیوان و چه در انسان گزیده شده، می توان از انتقال بیماری هاری جلوگیری كرد.
امیری با اشاره به اینكه طبق آمارهای موجود، هاری در بیشتر از ۱۰۰ كشور جهان وجود دارد، اظهار داشت: در كل جهان سالیانه حدود ۵۹ هزار مرگ ناشی از مبتلا شدن به هاری رخ می دهد. اغلب افرادی كه حیوان گزیده می شوند كودكان زیر ۱۵ سال هستند و بیشتر از ۹۰ درصد موارد حیوان گزیدگی ناشی از گزش سگ است. البته مواردی از گزش گربه یا حیوانات اهلی و یا وحشی دیگری وجود دارد كه آمار آنها كمتر است.
12 مرگ ناشی از هاری در سال گذشتهوی اضافه كرد: در ایران هم در سال قبل بیشتر از ۱۸۰ هزار مورد حیوان گزیدگی داشتیم كه خوشبختانه با اقدامات به موقع همكاران مان در واحدهایی تحت عنوان واحد پیشگیری و درمان هاری در شبكه های بهداشت و درمان سراسر كشور، از انتقال بیماری و مرگ و میر ناشی از آن پیشگیری شد. بنابراین اگر افراد حیوان گزیده به موقع به این واحدها رجوع كنند، تحت درمان قرار می گیرند و با شست و شوی زخم و انجام واكسیناسیون و تزریق سرم ضد هاری از ابتلای آنها به بیماری هاری پیشگیری به عمل می آید.
امیری افزود: باوجود اقدامات مذكور در سال قبل ۱۲ مورد مرگ ناشی از هاری در كشور داشتیم و از ابتدای امسال هم پنج مورد مرگ انسانی ناشی از هاری داشتیم. باید به این نكته مهم توجه كرد كه نمی توانیم مطمئن باشیم كه حیوان خانگی احتمال مبتلا شدن به بیماری هاری ندارد و فقط هاری با استفاده از گزش حیوانات وحشی و یا سگ های بلاصاحب و ولگرد روی می دهد؛ چراكه سگ و یا گربه خانگی می تواند در موقع خروج از خانه توسط حیوان هار دیگری مورد گزش قرار گیرد و ویروس هاری را به خود منتقل كند و بدین سان صاحب سگ هم اگر توسط او گزیده شود و یا حتی خراشی در بدن وی باشد و محل خراشیدگی را سگ بلیسد، امكان انتقال هاری وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه گربه ها هم می توانند عامل انتقال هاری باشند، اظهار داشت: درباره گربه ها باید توجه داشت كه با وجود اینكه خیلی عادت به گاز گرفتن ندارند، اما با پنجه های خود خراش تولید می كنند و با عنایت به اینكه گربه ها پنجه های خویش را دائما لیس می زنند و همین مبحث باعث انتقال ویروس هاری از بزاق آنها به پنجه هایشان می گردد و در چنین شرایطی در صورت پنجه كشیدن و تولید خراش بر روی پوست انسان امكان مبتلا شدن فرد مصدوم به هاری وجود دارد.
در صورت حیوان گزیدگی چه باید كرد؟رییس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت، در ادامه برای جلوگیری از حیوان گزیدگی و مبتلا شدن به هاری سفارش كرد: از نزدیك شدن به سگ های ولگرد به شدت بپرهیزید و به هیچ وجه حیوانات را مورد آزار و اذیت قرار ندهید و تحریك نكنید؛ چراكه باعث حمله ور شدن و گزش آنها می شود. در صورت بروز حیوان گزیدگی اگر امكان دسترسی به مراكز بهداشتی درمانی وجود دارد خویش را در اسرع وقت به درمانگاه های پیشگیری و درمان هاری برسانید و اگر این كار زمان بر است تا زمان رسیدن به مركز درمانی حتما محل گزیدگی را با آب و صابون بشویید.
چگونگی جلوگیری از انتقال بیماری های حیوانات خانگی به انسانامیری اضافه كرد: بعنوان متخصص عفونی سفارش می كنم از نگهداری سگ و گربه در منزل پرهیز كنید؛ چراكه هر چقدر هم موارد بهداشتی را رعایت كنید امكان انتقال بیماری از این حیوانات وجود دارد. اما سفارش اكید ما به فردی كه تمایل دارد به هر علتی حیوان خانگی نگهداری كند، این است كه برای جلوگیری از انتقال بیماری های عفونی از حیوانات خانگی به انسان نكاتی را رعایت كند.
وی درباره راه های جلوگیری از انتقال بیماری های عفونی از حیوانات خانگی به انسان اظهار داشت: باید معاینه دوره ای و منظم حیوانات توسط دامپزشك صورت گیرد، تجویز واكسن های لازم به حیوانات جهت جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری بخصوص واكسن هاری، در صورت بروز هر نوع علائمی از بیماری در حیوانات بلافاصله توسط دامپزشك معاینه و در صورت ضرورت تحت درمان قرار گیرند. همینطور كوتاه كردن ناخن حیوانات بخصوص گربه ها جهت جلوگیری از چنگ گرفتن و پنجه كشیدن بسیار مهم می باشد. همینطور حیوانات خانگی باید از لحاظ وجود حشرات بر روی بدن شان بصورت منظم و مستمر مورد بررسی قرار گیرند. در عین حال از تماس حیوانات خانگی با حیوانات ولگرد و بلاصاحب ممانعت كنید.
این افراد از تماس با حیوانات بپرهیزندامیری در انتها اضافه كرد: از خوردن غذاهای آلوده و مشكوك توسط حیوانات خانگی ممانعت كنید. از تماس مستقیم با خود حیوان یا مواد غذایی وی خودداری و تلاش كنید در هنگام تماس از دستكش استفاده كنید. در صورت تماس دست با حیوانات و یا غذا و وسایل آنها حتما دست ها را با آب و صابون شسته و با محلول های ضد عفونی كننده پایه الكلی ضدعفونی كنید. افراد دارای بیماری ارثی و یا اكتسابی ضعف سیستم ایمنی و زنان آبستن از هر گونه تماس با حیوانات اجتناب كنند و كودكان و سالمندان بیشتر از سایرین در مواجه با حیوانات احتیاطات لازم را مراعات كنند.1397/09/11
18:10:29
5.0 / 5
4670
تگهای خبر: بافت , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما