نمك در پیشرفت ام اس موثر است

نمك در پیشرفت ام اس موثر است مطب نما: تهران – مطالعات جدید محققان دانشكده پزشكی ییل آمریكا نشان داده است مصرف نمك یكی از عوامل موثر در پیشرفت بیماری ام اس است.


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این مطالعه برای نخستین بار نشان داده است كه نمك می تواند اختلالات خود ایمنی را تحریك كند.
مولتیپل اسكلروزیس (MS) یك بیماری خود ایمنی است كه در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مركزی (CNS ) می دهد. سیستم عصبی مركزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است.
در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می كند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می گردد. میلین صدمه دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می گردد كه نام بیماری هم از همین واژه گرفته شده است. زمانی كه پوشش میلین یا بافت های عصبی صدمه می بینند، ارسال پیام های عصبی مختل می گردد كه عوارض مختلفی دارد.
این مطالعه نشان داده است محیط حاوی نمك منجر به فعالسازی مسیر سیگنالینگ beta-catenin/Wnt می گردد كه علاوه بر توسعه بیماری ام اس، سلول های T در سیستم ایمنی را مختل می كند و در رشد تومورهای سرطانی نقش دارد.
این نخستین بار است كه نقش مصرف نمك در بیماری های خودایمنی نشان داده می شود و محققان مصرف روزانه حداكثر دو هزار و 300 میلی گرم نمك را مجاز می دانند. این مطالعه نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است.
ام اس پیشرونده مقدماتی، نوع عودكننده – فروكش كننده، ام اس پیشرونده ثانویه و نوع پیشرونده عودكننده اشكال مختلف این بیماری هستند و هم اكنون حدود 2.5 میلیون نفر در سراسر جهان به ام اس مبتلا هستند.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Immunology انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/08/10
02:52:05
5.0 / 5
4462
تگهای خبر: بافت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما