احتمال نقص جنین درافراد مبتلا به تشنج دو برابرافراد سالم می باشد

احتمال نقص جنین درافراد مبتلا به تشنج دو برابرافراد سالم می باشد مطب نما: تهران- یك متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: به نظر می آید احتمال نقایص جنینی در افراد مبتلا به تشنج حدود ۲ برابر بیشتر از سایر افراد است اما اگر داروها را به موقع مصرف كند، بیماری در دوران ۹ ماه حاملگی ساكت خواهد بود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا از انجمن صرع ایران، دكتر علی امینی هرندی امروز پنج شنبه در سی و چهارمین همایش انجمن صرع ایران، اظهار نمود: از هر دو هزار نفر از جمعیت ایران یك نفر به بیماری صرع مبتلا است.
وی اضافه كرد: زنان مبتلا اگر قصد حاملگی دارند باید در این زمینه اطلاعات زیادی داشته باشند، حملات تشنج در حاملگی اغلب تغییر نمی كند و در 35 درصد موارد امكان دارد حملات تشنجی بیشتر شود.
هرندی اضافه كرد: اگر فردی كه قصد حاملگی دارد به موقع داروهای خویش را مصرف كند بیماری در این ۹ ماه ساكت خواهد بود و اگر زن آبستن در این ۹ ماه تشنج نداشته باشد حاملگی سالمی را پشت سر خواهد گذاشت.
این متخصص مغز و اعصاب افزود: در موارد صرع كوتاه مدت، احتمال بروز عوارض جنینی كمتر خواهد بود ولی در صرع های طولانی احتمال بروز عوارض جنینی مانند سقط وجود خواهد داشت؛ علل افزایش حملات تشنجی در حاملگی افزایش سطح خونی استروژن و كاهش آستانه تشنج است.
وی اضافه كرد: فاكتورهای هیجانی و روحی، پذیرش كمتر داروهای ضد صرع، اختلال در خواب، تهوع و استفراغ و تغییر در مصرف یا جذب دارو و تنفس های عمیق از علل افزایش تشنج در حاملگی به شمار می روند؛ به نظر می آید احتمال نقایص جنینی در افراد مبتلا به تشنج حدود ۲ برابر بیشتر از سایر افراد است.
هرندی تشریح كرد: شیوع تولد نوزاد مرده و عقب افتاده در افراد مبتلا به صرع بیشتر از سایر افراد است؛ اختلالات تشنج در مادران صرعی بدون مصرف دارو 2 درصد، با مصرف دارو 5.5 درصد، با مصرف سه دارو 11 درصد و با مصرف 4 دارو 33 درصد گزارش شده است.
این متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: فرد باید به وسیله پزشك متخصص ویزیت و هدف از حاملگی مشخص شود؛ شانس حاملگی در زنان مبتلا به صرع 15 درصد كمتر از زنان سالم می باشد.
وی اضافه كرد: اگر خانم مبتلا به صرع ۲ سال تشنج نكرده باشد بنا به صلاحدید پزشك می تواند داروها را كم و یا آنرا قطع كند، ولی پیش از حاملگی باید ۶ ماه تحت نظر پزشك باشد؛ به دلیل تداخل داروهای ضد صرع به شروع درمان تكمیلی با اسید فولیك سه ماه پیش از حاملگی سفارش می گردد.
هرندی اضافه كرد: كنترل دارویی در حاملگی باید هر یك تا ۲ ماه صورت گیرد و در صورت تكرار حمله تشنج باید با فاصله كمتر انجام شود؛ رژیم غذایی مادر در این دوران بسیار مهم می باشد چون كه توانایی فرد اهمیت دارد و به بهبود وضعیت جسمی و روحی بسیار كمك می نماید.
این متخصص مغز و اعصاب یادآوری كرد: خانمی كه مرتب تهوع و استفراغ دارد امكان دارد نیاز به تغییر دارو داشته باشد؛ تهوع و استفراغ امكان دارد عفونت شكمی باشد كه باید فورا به پزشك رجوع كند، نوزاد امكان دارد با بیماری صرع به دنیا آید كه این مشكل به علت مصرف داروها است و امكان دارد نوزاد دچار مشكلاتی چون نقص در سیستم عصبی یا ستون فقرات شود.

*** نگاه جامعه به صرع منفی است
همچنین مدیر عامل انجمن صرع ایران اظهار داشت: ازدواج تنها در بیماران مبتلا به صرع پیچیده نیست و برای افراد غیر بیمار هم دشوار است.
دكتر داریوش نسبی طهرانی تصریح كرد: امتیاز انجمن صرع ایران این است كه همایش های عمومی را ابداع كرد و در زمینه برپایی همایش ها بیشترین تعداد اجرای آنرا دارد كه جزو افتخار ماست؛ این همایش های عمومی در حوزه درمان بسیار موثر است.
وی اضافه كرد: باید برای بهبود حال بیماران وارد جامعه شویم چون كه درمان در خود جامعه نهفته است و به كمك آن می توان حال بیماران را بهتر كرد؛ جالب است بدانید ۲ هزار نفر در جهان تاثیر استفاده از آنتی بیوتیك ها را مورد بررسی قرار دادند؛ نتایج این بررسی مثبت بود چون كه این بررسی ها در جامعه و بین مردم رخ داد و بنابراین پزشكان معتقد هستند برای بهبود حال بیماران باید وارد جامعه شد.
وی افزود: نگاه ما به درمان باید متفاوت باشد؛ ازدواج در بیماران مبتلا به صرع دارای پیچیدگی هایی است، اما باید بدانیم مبحث ازدواج تنها در این بیماران پیچیده نیست و برای افراد غیر بیمار هم پیچیدگی دارد، پیچیدگی آن در افراد صرع به این دلیل است كه مفهوم درستی در ذهن ها نقش نبسته است.
مدیرعامل انجمن صرع اضافه كرد: عموما كسانی كه پس از ازدواج دچار مشكلات خانوادگی شدند، بیمار نبوده اند و بر عكس كسانی كه بیمار هستند در زندگی مشترك مشكلات كمتری دارند و پیوند محكم تری بین زن و شوهر وجود دارد و دیگر بیماری و صرع بین آنها مفهومی ندارد.
نسبی طهرانی اظهار داشت: متاسفانه نگاه جامعه به صرع منفی است و پزشكان در معذورات هستند كه نمی توانند به درستی مطالب را بیان كنند.
علمی 9014**1201** 9053


1397/08/04
16:40:39
5.0 / 5
4960
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما