به مناسبت روز جهانی درد

كدام دردها با مسكن درمان نمی شوند؟

كدام دردها با مسكن درمان نمی شوند؟ مطب نما: درد یك حس مشترك بین تمام موجودات زنده است. تمام انسان ها با هر سن و رنگ و نژادی این حس را تجربه كرده اند. درد جزو حواس یك انسان مانند شنوایی، بویایی، چشایی و... طبقه بندی می گردد. تجربه درد از دوره جنینی تا سالمندی همراه انسان است و بر همین مبنا بشر در طول تاریخ تلاش كرده تا چاره هایی برای تسكین دردهای خود بیابد.


دكتر سید مسعود هاشمی _ رییس انجمن درد ایران در گفت وگو با ایسنا، درباره انواع درد و نوع تقسیم بندی آن، اظهار داشت: دردها از نظر شدت، زمان و نوع تقسیم بندی می شوند. از نظر شدت، دردها به سه دسته خفیف، متوسط و شدید طبقه بندی می شوند. دردهای خفیف معمولا نیازی به مسكن ندارند، اما دردهای متوسط تا شدید مانند درد پس از عمل جراحی، سیاتیك، سردردها، كمردردها و... نیازمند مداخلات درمانی هستند. این مداخلات می توانند دارودرمانی یا روش های جراحی باشند.
وی افزود: دردها از نظر زمان به حاد و مزمن تقسیم می شوند. دردی كه كمتر از سه ماه به طول انجامد، معمولا دردهای مهمی نیستند و جزو دردهای حاد محسوب می شوند. اگر یك درد سه ماه یا بیشتر در فرد حس شود دیگر یك درد عادی نیست و باید بررسی شود. این نوع دردها مزمن هستند.
این استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه دردها انواع گوناگونی دارند، اظهار داشت: دردهای سوماتیك نوعی از درد هستند كه مربوط به صدمه و زخم بافت، پوست، استخوان و مفاصل و ماهیچه ها می شوند. دردهایی كه ما تجربه می نماییم، معمولا مربوط به این نوع درد است كه با مصرف مسكن های معمول رفع می شوند.
هاشمی اضافه كرد: نوع دیگر درد، دردهای ناشی از صدمه یك عصب در بدن است كه با نام دردهای نوروپاتیك شناخته می شوند. این صدمه می تواند در عصب های مختلف بدن مانند نخاع، مچ دست، كمر، مغز و... رخ دهد. این نوع دردها با مسكن های معمول درمان نمی شوند و درمان های خاص خویش را دارند.
ایشان در ادامه اظهار داشت: دردهایی اغشایی نوعی دیگر از دردها هستند كه منشاء آن اغشا داخل بدن مانند معده هستند. این نوع درد هم به علت ماهیتش به درمان با مسكن پاسخ نمی دهند و باید برای تسكین این نوع درد از درمان های خاصی استفاده گردد.
هاشمی با اشاره به اینكه ۸۵ درصد انسان ها در طول زندگی خود دچار كمر درد می شوند، اظهار داشت: همه این ۸۵ درصد دچار مشكل و عارضه جدی نیستند. این عارضه زمانی جدی می گردد كه زمان آن طولانی شود و درمان درد جدی گرفته نشود. این كار باعث می گردد درد به نوع نوروپاتیك تبدیل گردد. یك نوع از دردهای مزمن هم هستند كه پس از عمل جراحی همچنان حس می شوند، این نوع دردها هم نوروپاتیك شده اند. در این حالت باید دنبال درمان عصب صدمه دیده باشیم.
وی درباره روش های نوین درمان درد و جراحی هم توضیح داد و اظهار داشت: امروز در اعمال جراحی از روش های نوین و كم تهاجمی استفاده می نماییم تا كم ترین صدمه به بافت بدهای بدن وارد شود. در این گونه اعمال از روش آندوسكوپی بدون نیاز به بی هوشی و تولید برش های كوچك، به درمان فرد می پردازیم. این روش ها عوارض ناشی از اعمال جراحی و بیهوشی را كم می كنند. همینطور بار مالی را از دوش جامعه و سیستم بهداشت و درمان كم می كنند.
رییس انجمن درد ایران در انتها اظهار داشت: زمانی كه در درمان دردهای سوماتیك كه به راحتی می توان آن ها را درمان كرد، تعلل نماییم و درمان صحیح را انجام ندهیم، باعث دردهای سندروم مركزی می شوند. این به معنای آن است كه این درد در مغز ثبت می گردد. درمان دردهای مركزی مشكل است و ما به همه بیماران سفارش می نماییم، دردها اگر از یك بازه زمانی خارج شوند، باید از مصرف خودسرانه مسكن ها پرهیز كنند و به درمان جدی بپردازند.1397/07/20
00:07:05
5.0 / 5
4492
تگهای خبر: بافت , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما