توسط محققان كشور صورت گرفت

تولید كپسول های نانویی حمل دارو به بافت سرطانی

تولید كپسول های نانویی حمل دارو به بافت سرطانی مطب نما: تهران- محققان كشور در كوشش برای كاهش اثرات جانبی داروهای ضدسرطان و همینطور افزایش اثربخشی این داروها، موفق به ساخت نانوحامل هایی برای انتقال هوشمند دارو به سلول های سرطانی بافت رحم شدند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد توسعه فناوری نانو، امروزه با عنایت به شیوع بیماری سرطان در میان مردم جهان و تلاش های گسترده جهت مقابله با این بیماری، تلاش محققان در جهت كاهش اثرات جانبی داروهای ضدسرطان و همینطور افزایش اثربخشی این داروهاست. یكی از مهمترین راهكارهای بیان شده در این زمینه، طراحی نانو حامل های هوشمند انتقال دارو به منظور رهاسازی كنترل شده ی داروها در بافت هدف است.
ندا حسین پور مقدم، دانش آموخته دكترای دانشگاه بوعلی سینای همدان با اشاره به اینكه سرطان رحم هم جزء یكی از كشنده ترین سرطان هاست، اظهار داشت: با عنایت به عوارض جانبی بالای داروهای طراحی شده جهت درمان این نوع از سرطان، در این تحقیقات آزمایشگاهی، نانوحامل حاوی داروی نویراپین سنتز و بررسی شده كه هدف اصلی آن مهار رشد سلول های سرطانی رحم است.
حسین پور عنوان كرد: در این پژوهش، از نانو ذرات مغناطیسی عامل دار شده با تركیب كیتوسان جهت سنتز نانوحامل و انتقال داروی نویراپین به سلول های سرطانی رحم (Hela) و همینطور رهاسازی آهسته این دارو، جهت افزایش مرگ سلول های سرطانی استفاده شده است.
وی بیان كرد: باآنكه این ذرات بعنوان یكی از مهم ترین و پركاربردترین انواع نانومواد در شاخه های مختلف قابلیت استفاده دارند؛ اما نقش آن ها در زیست پزشكی و بخصوص در زمینه ی دارورسانی قابل توجه است. در واقع مغناطیس ذاتی این تركیبات خصوصیت هدف یابی را آسان كرده و دارورسانی را با استفاده از تمركز میدان هایی با قدرت بالا و امكان تجمع بالای نانوذرات در محل مورد نظر فراهم می آورد.
وی افزود: همینطور استفاده از روش های اصلاح سطحی، خواص زیست پزشكی مطلوب و پایداری را برای نانوذرات فلزی مغناطیسی بوجود آورده و از اثرات سمیت این نانوذرات روی سلول ها یا پروتئین های بیولوژیكی ممانعت بعمل می آورد. این امر افزایش زیست سازگاری چنین نانوذراتی را به دنبال خواهد داشت.
به گفته حسین پور، نتایج این تحقیق نشان داده كه رهاسازی پیوسته بالای 80 درصد داروی نویراپین از حفرات نانوذرات مغناطیسی طی یك دوره 26 ساعته، سبب تأثیر بیشتر نانوذرات حامل داروی نویراپین بر روی سلول های سرطانی Hela نسبت به خود داروی نویراپین می گردد.
وی اضافه كرد: علاوه بر این، نتایج حاصل از آزمون MTT تأثیر مشابه نانوذرات حامل داروی نویراپین و داروی ضد سرطان شناخته شده داروی جفتینیب (Gefitinib) روی سلول های سرطان رحم را نشان داده است.
این محقق افزود: همینطور عوارض جانبی كمتر نانوذرات حامل داروی نویراپین نسبت به داروی جفتینیب روی سلول های نرمال Vero از مهم ترین دستاوردهای مربوط به كاربرد این نانوذرات در انتقال دارو به صورت هدفمند است.
در این تحقیق برای شناسایی ساختار نانوحامل از آزمون های FT-IR، XRD، SEM-EDX و VSM استفاده شده است.
این تحقیقات حاصل تلاش های پروفسور صادق صالح زاده- عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان، دكتر ندا حسین پور مقدم، دكتر جمشید رختشه – دانش آموختگان دكترای این دانشگاه و سایر همكارانشان بوده است. نتایج این كار در مجله International Journal of Biological Macromolecules با ضریب تأثیر 3/909 (جلد 118، سال 2018، صفحات 1220 تا 1228) انتشار یافته است.
علمی ** 1836 **2017


1397/07/19
15:31:25
5.0 / 5
4818
تگهای خبر: بافت , بیمار , بیماری , پروتئین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما