تولید نانونقره از ریشه و برگ یك نوع گیاه دارویی بومی

تولید نانونقره از ریشه و برگ یك نوع گیاه دارویی بومی مطب نما: پژوهشگران دانشگاه تهران با همكاری محققان پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی موفق به تولید نانوذرات نقره با استفاده از یك نوع گیاه دارویی شدند كه به قول آنها در جوانه زنی گیاهان ˮریحانˮ و ˮبابونهˮ اختلالی تولید نكرد.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، نانوذرات نقره یكی از پركاربردترین ذرات در حوزه پزشكی به شمار می رود؛ چراكه این نانوذرات به علت برخورداری از خاصیت ضدباكتری، كاربرد فراوانی در تولید مواد ضد عفونی كننده دارند. بر این اساس استفاده از روش های سنتز سبز جهت تولید این نانوذرات علاوه بر كاهش مخاطرات زیست محیطی، اقتصادی هم خواهد بود.

دكتر الهه معتمدی، عضو هیأت علمی بخش نانوتكنولوژی پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی ایران، از تولید نانو ذرات نقره از منابع گیاهی اطلاع داد و اظهار داشت: گیاه فرولا یك گیاه دارویی مهم و سرشار از تركیبات آنتی اكسیدانی است. این گیاه یك منبع غنی طبیعی از تركیبات زیست فعال پرارزش است كه می تواند بعنوان احیاكننده های زیستی و سبز، یون های نقره را به نانوذرات نقره تبدیل كنند.

وی با اشاره به اینكه گیاه فرولا یكی از گیاهان خودروی بومی ایران است كه در مناطق سردسیر به وفور یافت می شود، افزود: از آنجایی كه تركیب اجزای فعال در اندام های مختلف گیاه متفاوت می باشد، ریشه و برگ این گیاه به طور جداگانه جهت تولید نانوذرات نقره مورد مطالعه قرار گرفت.

معتمدی افزود: به علت استفاده از یك منبع طبیعی و فراوان بعنوان ماده اولیه، هزینه نهایی سنتز كاهش چشمگیری نسبت به روش های سنتز شیمیایی دارد. از جانب دیگر، نانوذرات سنتز شده هم به لحاظ اندازه و شكل و هم به لحاظ میزان خلوص از كیفیت بالاتری برخوردار می باشند.

به گفته وی، این نانوذرات نسبت به نانو ذرات نقره كه به روش شیمیایی سنتز شده اند، از سمیت كمتری برخوردار می باشند.

این محقق در مورد نوآوری موجود در این پژوهش اظهار داشت: در مقالات عموما عصاره آبی/اتانولی از برگ گیاه تهیه شده و نانوذرات به روش محلول سنتز می شوند؛ ولی در این تحقیق علاوه بر اینكه از برگ و ریشه گیاه فرولا عصاره آبی تهیه شد و روش محلول برای تولید نانوذرات به كار گرفته شد، امكان احیای یون های نقره توسط پودر خشك حاصل از برگ و ریشه گیاه در سنتز فاز جامد در دماهای متفاوت هم بررسی شده است.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده خاطرنشان كرد: بر مبنای نتایج به دست آمده و مقایسه های انجام شده بین نانو ذرات سنتز شده از اندام های مختلف گیاه و به روش فاز جامد و محلول، مشخص شده است كه سنتز فاز جامد از پودر برگ گیاه فرولا هم به لحاظ خلوص و هم به لحاظ اندازه بهترین نتایج را در بر دارد.

معتمدی اندازه نانوذرات تولید شده را بین 10 تا 30 نانومتر دانست و اظهار نمود: آزمون های ارزیابی سمیت نشان داده این نانوذرات در دوزهای مختلف 100 تا ppm 500 در جوانه زنی گیاه ریحان و بابونه اختلال تولید نمی كنند، در حالیكه استفاده از نانوذرات نقره تجاری حتی در دوزهای پایین تر از ppm 200 هم مانع جوانه زنی گیاه می شوند.

بر اساس اعلام ستاد نانو، این تحقیقات از جانب دكتر الهه معتمدی عضو هیأت علمی پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی ایران، دكتر محمدرضا نقوی عضو هیأت علمی پردیس كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، دكتر جابر نصیری محقق پسادكتری، محسن رحیمی و زكریا همه زاده از دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد دانشگاه تهران اجرایی شده و نتایج آن در Journal of Cleaner Production با ضریب تأثیر 5.651 به چاپ رسیده است.
1397/06/25
15:12:12
5.0 / 5
4890
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما