عطاری ها ستاره دار می شوند

عطاری ها ستاره دار می شوند مطب نما: تهران- سروسامان دادن به فعالیت های عطاری ها و استاندارد كردن آنها از اولویتهای مهم این حوزه است، در همین راستا دست اندركاران حوزه طب سنتی درتلاش برای ستاره دار كردن عطاری های مجاز هستند.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، نشست هایی در این راستا با حضور مسئولان صنف، بعضی از دانشگاه های علوم پزشكی، روسای انجمن های علمی و سایر دست اندركاران برگزار و مقرر شد عطاری ها برپایه ملاك هایی به یك تا 5 ستاره تقسیم بندی شوند.
گذراندن دوره های آموزشی عمومی و تخصصی، داشتن تحصیلات كلاسیك مرتبط و فروش محصولات استاندارد در بسته بندی های مناسب همچون ملاك ها برای اعطای ستاره ها به عطاری ها می باشد.
عطاری ها در سال های اخیر وارد موضوعاتی همچون فروش داروهای یا فرآوردهای گیاهی، عرضه غیربهداشتی گیاهان دارویی و مداخلات درمانی شده اند كه در حیطه كاری آنها نبوده و باید به وظائف محوله همچون عرضه گیاهان دارویی و عرقیات استاندارد بپردازند.

** عطاری ها ستاره دار می شوند
رییس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران روز جمعه در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: نشست هایی با حضور جمعی از دست اندركاران برای استاندارد كردن فعالیت عطاری ها برگزار گردید و ستاره دار كردن عطاری یكی از تصمیمات این نشست ها بوده است.
دكتر محمدباقر رضایی با اشاره به اینكه عطاری های مجاز به مجموعه های یك تا 5 ستاره تقسیم خواهند شد، تصریح كرد: گذراندن دوره های آموزشی عمومی و تخصصی، داشتن تحصیلات كلاسیك مرتبط، آگاهی از استانداردهای گیاهان دارویی و فروش محصولات استاندارد در بسته بندی های مناسب همچون شاخص ها برای اعطای ستاره ها به عطاری ها می باشد.
وی، عرضه خدمات مناسب تر، رجوع كمتر مردم به عطاری های غیرمجاز و عرضه گیاهان دارویی بهداشتی با بسته بندی مناسب را همچون مزایای این اقدام اعلام نمود و اضافه كرد: با ستاره بندی عطاری ها، مردم با اطمینان بیشتری، می توانند از گیاهان دارویی یا عرقیات استاندارد و بهداشتی، بهره مند شوند.
رضایی بر ضرورت استاندارد كردن فعالیت های عطاری ها تصریح كرد و اظهار داشت: پیگیری برای برگزاری آموزش تخصصی عطاری ها برای فنی كردن فعالیت آنها در حال انجام می باشد و با توافقات اولیه، این دوره در آینده نزدیك برگزار می گردد.
رییس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران ظهار داشت: با بازبینی در آیین نامه موجود، تلاش می گردد همه فعالان این حوزه در اقصی نقاط كشور با رویه واحد و مشخص خدمات خویش را به مردم ارائه نمایند.
رضایی از تشكیل دبیرخانه نشست های جمعی از دست اندركاران این حوزه اطلاع داد و اظهار داشت: هماهنگی های لازم بین استان ها برای استاندارد كردن فعالیت های عطاری ها در حال انجام می باشد.
رییس اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران ادامه داد كه از رئیس اتاق اصناف كشور تقاضا كردیم كه عطاری جز مشاغل فنی محسوب شود كه آنها هم از این مورد استقبال كردند.

** عطاری ها از درمانگری خارج شوند
وی با اشاره به اینكه عطاری ها باید از درمانگری خارج شوند، تصریح كرد: با همراهی و همكاری دست اندركاران این عرصه، تلاش می نماییم تا عطاری ها از درمانگری خارج شده و عرضه كننده گیاهان دارویی و عرقیات استاندارد باشند.
رضایی اظهار داشت: اغلب عطاری ها مبادرت به عرضه دارو و فرآوردهای گیاهی، می كند كه این مورد می تواند مشكلاتی را برای مردم به وجود آورده است.
وی ادامه داد كه برخی آمارها نشان داده است تعدادی از عطاری های بدون داشتن مجوز، مبادرت به فعالیت حتی تجویز داروهای گیاهی به مردم می كنند. باتوجه به استقبال خوب مردم از گیاهان دارویی، بعضی از افراد سودجو در تلاش هستند تا از اعتماد مردم سو استفاده كنند.
رضایی با اشاره به اینكه گیاهان سمی نباید در عطاری ها عرضه گردد، اظهار داشت: گیاهان دارویی باید به صورت بسته بندی مناسب ارائه شود تا ضمن حفظ سلامتی، اشتغال پایدار در این زمینه افزایش یابد.

** برگزاری دوره آموزش تخصصی برای عطاران
مدیر كل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این خصوص، اظهار داشت: توافقات اولیه با وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور برگزاری دوره آموزش تخصصی برای عطاری ها بدست آمده و این مورد در آینده نزدیك نهایی و در كشور اجرا می گردد.
دكتر محمود خدادوست تصریح كرد: دانش فنی و تخصصی عطاری ها در موضوعاتی مانند نگهداری، عرضه و فروش گیاهان دارویی با گذراندن این دوره آموزشی، تا حدود زیادی افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به اینكه دوره آموزش تخصصی به صورت آزمایشی در تهران برگزار شده است، اضافه كرد: اگر آموزش تخصصی عطاری ها در كشور نهادینه شود، بخشی از آلودگی های بهداشتی در گیاهان و عرضه گیاهان دارویی غیر استاندارد در عطاری ها برطرف می گردد.
خدادوست با اشاره به اینكه عطاری ها آموزش های فنی و تخصصی این حوزه را ندیده اند، تصریح كرد: ما در صدد هستیم، آنان در ابتدا آموزش های عمومی و تخصصی لازم را سپری و با دانش فنی و تخصصی مناسب وارد این عرصه شوند.
وی تصریح كرد كه با این كار سطح نظارت ها بر عطاری ها اعم از نظارت خود صنف یا نظارت سازمان غذا و دارو، جدی تر خواهد شد.

** عطاری ها مجاز به تجویز داروهای گیاهی نیستند
وی با اشاره به اینكه عطاری ها نسبت به درمان نباید مداخله كنند، اظهار داشت: عطاری ها مجاز به مداخله درمانی نیستند، اما این كار را انجام می دهند. عطاری مجاز به درمان و تجویز دارو حتی گیاهی نیستند.
خدادوست اضافه كرد: اینها فقط مجاز به فروش و عرضه گیاهان دارویی و مفردات استاندارد و بهداشتی هستند و صنف عطاری ها باید نظارت بیشتری داشته باشد تا آنها در عرضه و فروش گیاهان دارویی مداخله كنند.
مدیر كل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت ادامه داد كه بخش های نظارتی در سازمان غذا و دارو و معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشكی كشور هم باید جدی تر به این مورد ورود پیدا كنند.
وی بیان داشت: بخشی از مشكلات عطاری های موجود را با آگاهی بخشی مردم و توسعه نظارت صنف و سازمان غذا و دارو، می توان برطرف كرد.
یكی از گیاه شناسان كشور و عضو بازنشسته هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا تصریح كرد: بعضی از عطاری ها در مكان های نامناسب مبادرت به عرضه گیاهان دارویی می كنند.
ولی الله مظفریان تصریح كرد: این دسته از عطاری ها، گیاه دارویی را در كسیه ها و گونی ها در كنار پیاده رو نگهداری می كنند كه به احتمال فراوان گرد و خاك، آلودكی هوا همچون دوده ماشین بر روی آنها می شیند و آنها را آلوده می كند.
وی تصریح كرد: این موضوعات سبب می گردد تا مردم از گیاهان دارویی گریزان شوند، ازاین رو عطاری ها را باید تشویق و ترغیب شوند تا گیاهان به صورت بسته بندی مناسب در اختیار مردم قرار گیرند.
مظفریان ادامه داد كه طب سنتی یا طب گیاهی، در گذشته توسط فردی حكیم انجام می شد و این حكیم در طول سال به مقدار كمی گیاه دارویی نیاز پیدا می كرد اما امروز عطاری بعنوان شغل درآمده و این شغل هم باید درآمدزا باشد و اگر این مورد محقق نشود، عطاری ها به كار خود ادامه نمی دهد.
علمی ** 1201 **1440


1397/06/10
16:53:11
5.0 / 5
5085
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما