رییس سازمان غذا و دارو در گفت وگو با ایسنا عنوان شد

تعیین تكلیف داروهای تك نسخه ای، چرایی اختلال در توزیع و عرضه دارو

تعیین تكلیف داروهای تك نسخه ای، چرایی اختلال در توزیع و عرضه دارو مطب نما: رییس سازمان غذا و دارو ضمن تشریح وضعیت بازار دارو و علل مشكلات موجود در این حوزه، در عین حال اظهار داشت: در شرایط پس از آبان ماه كه مرحله دوم تحریم ها اتفاق می افتد، در ˮتامینˮ داروی مورد نیاز مردم دچار مشكل نمی شویم؛ چراكه دارو شامل تحریم نیست.


دكتر غلامرضا اصغری در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینكه همیشه در همه تحریم ها آمریكایی ها به صراحت اعلام نمودند كه دارو و مواد غذایی جزو تحریم نیست، اظهار داشت: ازاین رو در بدترین حالت هم دارو دچار مشكل نمی گردد، چونكه شامل تحریم ها نیست؛ بر این اساس انتظار نداریم كه شركت های دارویی طرف خارجی به بهانه تحریم به ما دارو نفروشند. بدترین حالتی كه امكان دارد تولید شود این است كه یك حساب بانكی در اروپا باز شود و بگویند برای این كه ما نظارت داشته باشیم كه شما فقط دارو می خرید، پول را برای خرید دارو به این حساب بریزید و ما آن را به حساب شركت فروشنده واریز می نماییم. ازاین رو كانال تامین و خرید دارو قاعدتا نباید دچار خدشه شود و دارو تامین است.
برنامه ریزی برای تقویت ذخایر دارویی
وی با اشاره به اینكه بنابراین فكر می نماییم در شرایط پس از آبان ماه كه مرحله دوم تحریم ها اتفاق می افتد، در تامین داروی مورد نیاز مردم دچار مشكل نمی شویم، اضافه كرد: بر همین مبنا برنامه ریزی شده كه ذخایر دارویی بخصوص در حوزه مواد اولیه دارویی افزایش یابد؛ چراكه بیش از ۹۶ درصد از داروهای ما تولید داخل هستند و اگر مواد اولیه را برای حدود یك سال و نیم تا دو سال داشته باشیم خیال مان راحت است كه دارو در كشور تولید می گردد. بنابراین ذخایر مواد اولیه دارویی تقویت شده و برنامه ریزی شده كه در شرایط سخت تر بتوانیم دارو را تامین نماییم.
سهمیه ۲ میلیارد دلاری ارزی برای دارو
اصغری افزود: این برنامه ریزی به این شكل است كه اولا سهم ارزی دارو مشخص شده و در اختیار سازمان قرار گرفته است؛ به صورتی كه ۳.۵ میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشكی در اختیار قرار گرفته كه دو میلیارد دلار آن برای دارو و ۱.۵ میلیارد دلار هم در اختیار حوزه تجهیزات پزشكی قرار گرفته است. ازاین رو بحث تولید و واردات دارو به این شكل تضمین می گردد.
اختلال در توزیع و عرضه دارو
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینكه در حوزه دارو بحثی هم درباره توزیع و عرضه داروها داریم، اظهار داشت: ما در حوزه دارو یك زنجیره توزیع و یك زنجیره عرضه داریم كه عرضه در داروخانه ها و بیمارستان ها اتفاق می افتد و توزیع هم در اختیار شركت های پخش دارو است. هم اكنون بیشترین اختلالی كه با آن مواجهیم در زمینه توزیع و عرضه است كه این اختلال به علت زنجیره بدهكاری آنهاست، این بدهی ها پیوسته به یكدیگر متصل شده و بحث توزیع و عرضه دارو را متاثر كرده است. هم اكنون اگر شركتی بتواند دارو را نقدی بخرد، هیچ مشكلی ندارد، اما در گذشته روال به این صورت بود كه شركت ها یك چك سه تا چهار ماهه برای خرید دارو ارائه می دادند. از طرفی علت این بدهی ها این است كه به هر حال مردم بیمه هستند و در بخش سرپایی ۷۰ درصد و در بخش بستری ۹۰ درصد هزینه خدمات را بیمه تحت پوشش قرار می دهد.

وی در این باره اضافه كرد: ازاین رو عمده پول خدمات در بیمه ها است و بیمه ها طلب هایی را به داروخانه ها و بیمارستان ها دارند. بر همین مبنا داروخانه ها نمی توانند پول شركت های پخش و به دنبال آن شركت های پخش هم نمی توانند بدهی تولیدكنندگان و واردكنندگان دارو را پرداخت كنند و بنابراین زنجیره توزیع و عرضه دچار اختلال شده است و بخشی از كمبودها متاثر از همین گردش مالی است كه دچار اختلال شده است.
طلب بیش از ۲۰۰۰ میلیاردی در دارو
اصغری افزود: برهمین اساس گاهی می بینیم دارو به اندازه كافی در كشور موجود است، اما در بعضی داروخانه ها وجود ندارد. این دو مقوله بیش از دو سال است كه دچار مشكل شده اند؛ به صورتی كه آخرین پرداختی سازمان تامین اجتماعی مربوط به شهریور ماه ۹۶ و آخرین پرداختی بیمه سلامت ایران هم مربوط به بهمن ماه سال ۹۶ است. هم اكنون آخرین رقمی كه از مطالبات داریم بیش از ۲هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بدهی است؛ به صورتی كه فقط داروخانه هایی مانند داروخانه ۱۳ آبان كه در همه استان ها قرار دارند، نزدیك به ۷۹۰ میلیارد تومان از تامین اجتماعی طلبكارند و در مجموعه داروخانه ۱۳ آبان ۱۳۵ میلیارد تومان از بیمه ها طلب دارد. همین انباشت بدهی منجر به اختلال در توزیع و عرضه دارو شده است.


بحران نقدینگی در بازار دارو
وی با اشاره به اینكه برای حل مشكل كمبود نقدینگی به هر كجا كه می شد اعم از مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی، دفتر رهبری، ستاد تدابیر ویژ دولت و...، گفتیم و نوشتیم، اظهار داشت: اعلام نموده ایم كه اگر مشكل نقدینگی را حل نكنید، در بازار دارو دچار مشكل می شویم. به این صورت كه كارخانه تولید دارو مجبور است وام بگیرد و پس از دریافت وام باید بهره پرداخت كند. در نتیجه هزینه های مالی اش زیاد می گردد. از طرفی ما هم بابت طلب های كارخانه ها و شركت های دارویی به آنها اوراق داده ایم، اوراق هم ۲۷ درصد تنزیل دارد و كارخانه درصدی ضرر می كند و حاشیه سودش هم كم می گردد. از سویی هم دست ما را برای افزایش قیمت دارو بسته اند.

اصغری با اشاره به اینكه به هر حال تولید دارو باید به گونه ای باشد كه برای تولیدكننده صرفه داشته باشد، افزود: البته بیش از نیمی از تولیدكنندگان دارو به شكلی دولتی هستند و به آنها كمك های مالی می شود، اما فشار سنگینی روی بخش خصوصی است. برای سازمان غذا و دارو هم بحث تولید دارو مهم است؛ چراكه اگر برخی داروها تولید نشوند، نمی توان آنها را وارد كرد. بعنوان مثال بیش از ۵ میلیارد استامینوفن در كشور مصرف می شود، حال مگر می گردد این تعداد استامینوفن را وارد كرد؟. چند روز پیش این مورد را در مجلس مطرح كردیم و امیدواریم حل شود.

رییس سازمان غذا و دارو درباره مصوبه اخیر بیمه های تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت برای پرداخت علی الحساب و بروز مطالبات در سال ۹۷، اظهار داشت: بیمه های مقرر است این اقدام را انجام دهند. پرداخت علی الحساب به این شكل است كه بیمه تامین اجتماعی ۷۰ درصد و سازمان بیمه سلامت ۶۰ درصد طلب را پس از تحویل اسناد بپردازد و سه ماه بعد مابقی طلب را پرداخت كند.
تعیین تكلیف داروهای تك نسخه ای
رییس سازمان غذا و دارو با بیان این كه بخش دیگری از اختلال ها مربوط به داروهایی است كه در لیست دارویی كشور وجود ندارد، اظهار داشت: این داروها یا قبلا به صورت تك نسخه ای بودند و یا برندهایی هستند كه نوع تولید داخل و برند ژنریك آنها به میزان كافی در كشور وجود دارد اما بعضی از پزشكان و بیماران به نوع خارجی آنها عادت كرده اند. بخشی از این داروها هم هم اكنون دچار اختلال است. به هر حال سهم ارزی ما محدود است و مجبوریم برای داروها اولویت بندی نماییم.

وی در پاسخ به سوالی درباره سیاست وزارت بهداشت مبنی جلوگیری از واردات داروهای دارای مشابه داخلی در جهت پشتیبانی از تولید داخل و تدابیر اتخاذ شده برای بیماران خاص و صعب العلاج، اظهار داشت: این مورد ابلاغ سیاست گذاران بالادستی است و ما ملزم به اجرای آن شده ایم. البته بیماران خاص و صعب العلاج از این دستورالعمل مستثنی شدند؛ چراكه حدود ۲۵۰ میلیون دلار ارز مربوط به داروهای این بیماران می شد كه تامین می گردد. ازاین رو داروهای بیماران خاص از این دستورالعمل مستثنی شده اند. برای داروهایی كه مشابه داخلی شان وجود دارد و با ارز دولتی تامین نمی شوند، بحث مان این بود كه بالاخره عده ای می خواهند این داروها را مصرف كنند. ازاین رو ما آنها را با ارز آزاد وارد نماییم و هر كسی كه خواست آن را با هزینه خودش تامین كند. این مورد فعلا در حال بررسی است؛ چراكه اگر ما اجازه واردات آنها را ندهیم، بابت قاچاق آنها نگرانیم؛ چراكه اگر این داروها به صورت قاچاق وارد شوند، مشكل جدی تر می گردد. چونكه درباره اصالت و شرایط نگهداری دارو، استنادی وجود ندارد. ازاین رو این پیشنهاد داده شده و فكر می نماییم مورد قبول قرار گیرد. در این صورت هم قیمت و هم اصالت كنترل می شود، اما هر كسی كه این داروها را خواست با هزینه خودش آنها را دریافت می كند.
گرانی و احتكار؛ عارضه جنگ اقتصادی
رییس سازمان غذا و دارو تصریح كرد: چیزی كه نمی توانیم كتمان نماییم این است كه به هر حال ما وارد یك درگیری شده ایم كه نوعی جنگ اقتصادی می باشد. جنگ هم عارضه دارد. عارضه جنگ نظامی، بمباران و تخریب است اما عارضه جنگ اقتصادی، گرانی و احتكار است. جنگ روانی هم در این شرایط مطرح است، یكی از بخش هایی كه در جنگ روانی به شدت دشمن روی آن كار می كند و اثرگذار هم هست، بحث دارو است. یكی از محورهایی كه هم اكنون درگیری روی آن زیاد است، بحث دارو است. چونكه طرفین روی آن حساس هستند و می تواند منجر به جنگ روانی بزرگی شود. ازاین رو احساس كمبود دارو و یا تولید كمبود دارو در جنگ روانی بسیار موثر است؛ چون كه مردم روی آن حساس هستند. از طرفی دشمن این را می داند كه در جنگ اقتصادی مهم ترین ابزار تولید نارضایتی است و به میزانی كه نارضایتی تولید شود، دشمن احساس موفقیت می كند و در نهایت می خواهد شرایطی تولید كند تا حاكمیت به مذاكره ای كه آنها می خواهند تن دهد و این مانند همان آتش بسی است كه در زمان هشت سال جنگ تحمیلی، عراق می خواست به ما تحمیل كند. بنابراین كمبود یك دارو در این شرایط، حساسیت زیادی پیدا می كند. ما امروز بامداد با وزیر بهداشت جلسه داشتیم و موضوعات را بررسی می كردیم. به این نتیجه رسیدیم كه هنوز نسبت به وضعیت عادی، اتفاق خاصی نیفتاده است، اما آثارش را خیلی بیشتر نشان داده است.
جنگ روانی دشمن و احساس كمبود دارو
وی افزود: طبق استانداردهای كشوری ذخیره استاندارد ما هشت ماه است، حال اگر بیماران بروند هشت برابر نیازشان دارو بخرند و در خانه هایشان بگذارند، چه اتفاقی می افتد؟ حال زمانی كه میزان ذخیره دارویی كمتر از چهار ماه می شود، آن را به صورت عام توزیع نمی نماییم، بلكه فقط به بعضی از داروخانه های خاص ارائه می كنیم؛ چراكه در این صورت می توانیم وضعیت را كنترل نماییم. حال اگر احساس كمبود سبب شود كه مردم چهار برابر نیازشان دارو بخرند، دچار نبود دارو می شویم. ازاین رو این طور نیست كه دارو تامین نشود، ما مرتبا در حال تولید یا واردات دارو هستیم، اما احساس كمبود می تواند به این شكل اتفاق افتد.
وضعیت داروی بیماران خاص
اصغری درباره وضعیت داروی بیماران خاص و همچون هموفیلی هم اظهار داشت: خوشبختانه در زمینه داروهای بیماران هموفیلی و سایر بیماران خاص مشكل جدی نداریم. به هر حال این بیماران در وزارت بهداشت ثبت شده و مشخص هستند و مشخص است چه میزان دارو نیاز دارند و بنابراین برنامه ریزی بهتری برایشان انجام شده است. بودجه آنها هم پیش بینی شده و برایشان سوبسید در نظر گرفته شده است. در عین حال این بیماران انجمن های حمایتی خوبی دارند و هم در وزارت بهداشت و هم خارج از وزارت بهداشت متولی دارند. علی رغم اینكه داروهای آنها گران قیمت است، اما دولت ۱۶۰۰ میلیارد تومان سوبسید برایشان در نظر گرفته است. خوشبختانه در این حوزه وضعیت عادی داریم.

وی همینطور اظهار داشت: اختلال هایی كه در زمینه داروهای بیماران خاص تولید می شود، بیشتر در حوزه عرضه است كه ما به محض اینكه از اختلال در این زمینه آگاه شویم، بلافاصله برای حل مبحث و تامین دارو ورود می نماییم. به هر حال در حوزه دارو معضلاتی هست. هرچند كه باید در حوزه دارو تعهد اجتماعی و انسانی بیشتر باشد و با سایر تجارت ها فرق می كند، اما در مواردی كه تخلف دیده می شود، سریعا ورود كرده و آن را حل می نماییم.
افزایش قاچاق معكوس داروهای یارانه ای
اصغری در پاسخ به سوالی درباره احتمال افزایش قاچاق دارو به كشور با عنایت به وضعیت ارزی و شرایط كمبود نقدینگی در حوزه دارویی، اظهار داشت: بحث ارز و تحریم و... علی رغم همه تبعاتی كه دارد در این زمینه اثرات مثبت داشته است. چونكه قاچاقچی باید ارز را به صورت آزاد تهیه نماید و در نتیجه قیمت تمام شده اش برای تهیه دارو بالا می رود و وقتی قیمت بالا رود عرضه و تقاضا صرفه اقتصادی ندارد. البته یك اثر منفی هم دارد و آن هم در زمینه قاچاق معكوس برای داروهایی است كه به آنها سوبسید می دهیم. ما برخی داروهای گران قیمت مانند داروی بیماران هموفیلی و تالاسمی را با یارانه دولت به بیماران می دهیم. در صورتی كه این داروها در كشورهایی مانند افغانستان و... سوبسید ندارند و امكان دارد این داروها از كشور ما به این كشورها قاچاق شوند. البته اگر این اقدامات به صورت سازمان یافته اتفاق افتد، ما متوجه می شویم، اما امكان دارد به صورت موردی چنین اتفاقی رخ دهد كه كشف آن دشوار است و متاسفانه شاهد افزایش آن هم بوده ایم.


مجوزی برای فروش مجازی داروها نداده ایم
وی درباره فروش مجازی دارو هم اظهار داشت: تابحال هیچ مجوزی برای فروش مجازی دارو نداده ایم و این خلاف است و این موارد به صورت مرتب هم به پلیس فتا اعلام می گردد و سایت های مربوط به فروش دارو بسته می شود، اما می بینیم كه سایت های جدید هم در این حوزه باز می گردد.
صادرات ۱۳۰ میلیون دلاری دارو
رییس سازمان غذا و دارو درباره وضعیت صادرات دارو هم اظهار داشت: در بازار دارویی كشور حدود ۱۳۰ میلیون دلار صادرات داریم و بعضی از داروهای گران قیمتی كه تولید می نماییم به ۳۰ كشور اعم از روسیه، عراق و... صادر می گردد. هم اكنون اولویت ما تامین داروی مورد نیاز داخل است. از طرفی صادركنندگان مان هم در واردات مواد اولیه ارز ۴۲۰۰ تومانی می گیرند، اما پس از صادرات دارویشان با ارز آزاد، پولی برایشان بازمی گردد كه مقرر است مابه التفاوت این پول را مواد اولیه برای خودشان خریداری كنند.
بازار ۴۰ میلیارد دلاری برای داروهای هسته ای
اصغری همینطور درباره داروهای هسته ای و رادیوداروها در كشور، اظهار داشت: این داروها از جانب سازمان انرژی اتمی تولید می شوند و یك شركتی كه زیرمجموعه این سازمان است، رادیو داروها را تولید می كند و مواد اولیه آنها را از روسیه می گیرند و غنی سازی آن را در كشور انجام می دهند. چندین سال است در كشور وجود دارد و الان مشكلی ندارد و سالانه بازاری حدود ۴۰ میلیارد تومان دارد.
رییس سازمان غذا و دارو همینطور درباره نحوه نظارت بر واردات دارو، اظهار داشت: خوشبختانه ما یك زنجیره نظارت داریم و از زمانی كه دارو وارد گمرك می شود، سیستم ما آن را ثبت می كند. به همین ترتیب در پخش و توزیع هم آن را می بینیم. بنابراین می دانیم كه هم اكنون چه شركتی دارو را در انبارش نگه داشته و توزیع نمی نماید. یا كدام داروخانه دارو را ارائه نمی دهد. با این تخلفات هم برخورد انتظامی انجام می دهیم. اما باید پرسید آیا پخش چنین مسایلی به تقویت جنگ روانی كمك می نماید یا خیر؟
وی تصریح كرد: برخی تخلفات هم از جانب برخی داروخانه ها و هم از جانب برخی شركت های پخش اتفاق افتاده كه ما به محض اطلاع با آنها برخورد می نماییم.
ماجرای احتكار دارو توسط دختر وزیر سابقمعاون وزیر بهداشت همینطور در ادامه گفت وگویش با ایسنا درباره خبر احتكار دارو توسط دختر یكی از وزرای سابق، اظهار داشت: مباحثی كه تحت عنوان احتكار دارو توسط دختر یكی از وزرای سابق عنوان شد، مربوط به الان نیست، بلكه مبحث مربوط به سه سال قبل است، اما اكنون مطرح گردیده است.
وی اضافه كرد: این خانم یك شركت پخش دارو داشتند كه چندین سال كار می كرده است. باید توجه كرد كه كار شركت های پخش دارو این است كه از تولید كنندگان دارو، دارو را دریافت كرده و آن را به داروخانه ها تحویل می دهند. این شركت هم به چند شركت تولید دارو بدهكار بوده است. در سیستم دارویی روال كار به این صورت است كه گاهی شركت های تولیدی به صورت امانی به شركت های پخش دارو می دهند و بعدا پولش را دریافت می كنند. از طرفی دارو آفرهایی هم دارد.
اصغری افزود: در این شركت خاص، مدیر مالی و تعدادی از عوامل دیگر اختلاسی انجام داده اند. به این شكل كه به تعداد زیادی از داروها، آفِر سوری داده اند و پولش را اختلاس كرده اند، بعد هم شركت ورشكسته و انبارهای آن پلمب شده است.
اصغری همینطور اظهار داشت: از طرفی همه شركت های پخش یك سری داروهای مخدوش دارند كه به آنها ضایعات گفته می گردد و آنها را در انبار ضایعات قرار می دهند. انباری كه هم اكنون می گویند انبار احتكار دختر وزیر سابق بوده است، در حقیقت انبار ضایعات دارویی شركت پخش بوده است و داروهای تاریخ گذشته و مخدوش در آن قرار داشتند كه پلمب هم شده بود. دانشگاه علوم پزشكی كرج هم از این مورد اطلاع داشت.
وی تصریح كرد: متاسفانه شایعاتی در فضای مجازی مطرح می گردد كه درست نیست. البته این شركت از این بابت كه ورشكسته شده است و بدهی هایش را پرداخت نكرده، مقصر و همچنان بدهكار است. هم اكنون هم كار نمی كند و چندین میلیارد بدهی دارد، اما مسئله ربطی به احتكار دارو نداشته است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آن را از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/06/06
14:30:26
5.0 / 5
4586
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما