رصد روزانه كمبود دارو در كشور

رصد روزانه كمبود دارو در كشور مطب نما: معاون هماهنگی برنامه ریزی وزارت بهداشت با اشاره به رصد روزانه و ساعتی كمبود دارو در كشور تاكید كرد: با وجود سامانه ای كه در این زمینه فعالیت می نمایند حتی اگر یك داروخانه كوچك در یك شهرستان با كمبود دارویی روبه رو شود از آن آگاه می شویم و تلاش می نماییم تا قبل از تولید صدمه به هر تدبیری آن را جبران نماییم.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا علی اكبر حق دوست در نشست خبری وزارت بهداشت كه به مناسبت هفته دولت برگزار شد، اظهار نمود: ما امروز در شرایطی كه بادهای مخالف كم نیستند وظیفه داریم برای حفظ سلامت مردم جوانمردانه با همه آن ها كه در عرصه بین المللی هم وجود دارند، مبارزه نماییم. شرایط اقتصادی هم بخشی از این بادهای مخالف است. با وجود اینكه بدهی ها به پرسنل و بخش دارو و تجهیزات پزشكی زیاد است اما این روند كاهنده است و در بعضی استانها مطالبات این بخش ها از بالای ۱۴ ماه به كمتر از ۶ ماه رسیده است. در مجموع می توان اظهار داشت كه نسبت به سال قبل پرداخت ها در حوزه پرستاری و نیروهای غیر پزشك بهتر شده است.

وی با اشاره به اینكه تا آخر سال اتفاقاتی خوبی در حوزه پرونده الكترونیك سلامت خواهد افتاد، افزود: از آنجائیكه گستره كیفیت و دسترسی این خدمات زیرساختی برای اقدامات موثر دیگر است. این مورد در اولویت بالایی قرار گرفته است. با تلاش معاونت بهداشت و معاونت آی تی وزارت بهداشت از ۲۷ اسفندماه سال قبل هر كسی كه برای دریافت خدمت به پایگاه ها و خانه های بهداشت رجوع كند پیامكی دریافت می كند تا به واسطه آن میزان رضایت او از خدمات مشخص شود.

معاون هماهنگی و برنامه ریزی وزارت بهداشت در ادامه اظهاركرد: ارتباط پرونده الكترونیك در سطح ۱ و ۲ همینطور راه اندازی نظام ارجاع در این بستر در چند استان به صورت آزمایشی در حال انجام می باشد.

حقدوست با اشاره به اینكه تلاطم بازار به علت مشكلات ارزی در حوزه سلامت هم تاثیر گذار بوده است، اظهار داشت: با این حال مشكلات ادعا داریم كه این تلاطم ها در حوزه سلامت كمتر بوده است. با وجود افزایش قیمت ها تا این لحظه سعی كردیم تا تعرفه ها حفظ شوند البته این كار صدمه هایی هم به دنبال داشته و بخش خصوصی تحت فشار قرار گرفته است و با سازمان نظام پزشكی صحبت های جدی در این زمینه داشته ایم. در عین حال تلاش كرده اید خدمت رسانی در سطح كشور كمتر صدمه ببینند و با هر سختی تلاش می نماییم كه بیماری روی زمین نماند.

وی تصریح كرد: ما دوران سختی را پشت سر می گذاریم و با ارز چند نرخی دست به گریبان هستیم. بنابراین برنامه ریزی برای موضوعات مختلف مانند روش هایی كه مانع از قاچاق دارو شود، دشوار است. برای مثال كنترل ورود و جلوگیری از قاچاق ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار قطعه تجهیزات پزشكی در كشور كه هر كدام مسیر خرید خویش را دارد كاری دشوار است در عین حال همزمان فكر كردن به مدیریت فضای عمومی هم اهمیت دارد.

حقدوست در ادامه با اشاره به اینكه امروز طرح تحول محدود به بسته هایی كه قبلا طراحی شده نیست، اظهاركرد: ما در زمینه طرح تحول با عنایت به شرایط جدید تلاش كرده كه نگاهی به گذشته داشته و اصلاحات تولید نماییم و برای آینده گام هایی برداریم. چند راهبرد كلی در وزارت بهداشت به همین منظور در نظر گرفته شده است. نخستین راهبرد این است كه تلاش نماییم غوغاسالاری نشود، كارها صورت گیرد، تبعات آن به حداقل برسد و فعالیت ها بیشترین اثر گذاری ها را داشته باشد.

وی با اشاره به ورود طرح تحول به فاز سوم برنامه های خود اظهار نمود: مشخصه این فاز ارتقای كیفیت و كارایی است. ما به دنبال آن هستیم كه هم برنامه های گذشته و هم فعالیت های جدید با این دو رویكرد صورت گیرد. بنابراین به بسته های خدمتی قبلی نگاه كردیم اینكه محكم بگوییم فعالیت های قبلی عالی بودند عاقلانه نیست. در عین حال شرایط و مقدمات بسته های پیشین با شرایط فعلی متفاوت می باشد و فضا انقباضی شده است شاید اگر با این تنگناها عاقلانه برخورد نماییم فرصت های جدیدی هم خلق شود و فاز سوم طرح تحول را راحت ترمی توانیم پیش ببریم.

معاون هماهنگی و برنامه ریزی وزیر بهداشت با اشاره به ابلاغ ۱۷ سیاست كلی به تمام دانشگاه های علوم پزشكی كشور اظهار داشت: بعضی از بسته های طرح تحول مانند ماندگاری، مقیمی در بیمارستان ها، كاهش فرانشیز و... تغییراتی خواهند داشت و تلاش می نماییم منابع محدود به صورت بهینه هزینه شوند برخی از خدمات از لیست خارج شدند چون در قبال هزینه ای كه برای آنها صورت می گیرد رضایت مورد انتظار حاصل نشد. هم اكنون در فاز پیاده سازی بسته های جدید با رویكرد ارتقای كیفیت و كارایی هستیم.
1397/06/05
14:48:38
5.0 / 5
4788
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما