یافته های جدید یك پژوهش درباره آثار مرگبار مصرف الكل

یافته های جدید یك پژوهش درباره آثار مرگبار مصرف الكل مطب نما: تهران- یافته های مطالعه ای جامع در بسیاری كشورهای جهان نشان داده است مصرف الكل حتی به كمترین میزان برای بدن مضر است؛ محققان ارتباط روشن و متقاعد كننده ای بین مصرف الكل و مرگ قبل از موعد، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی یافته اند.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی علمی و پزشكی مدیكال نیوز تودی، این مطالعه به نام بار جهانی بیماری ها 2016، سطح مصرف الكل و عواقب آن را بر سلامت طی سال های 1990 تا 2016 در 195 كشور جهان بررسی نموده است.
این مطالعه مهم كه بر اساس بررسی 592 مطالعه گذشته نگر و آینده نگر مربوط به خطرات مصرف الكل، با استفاده از 694 منبع اطلاعاتی و با مشاركت پژوهشگرانی از سراسر جهان، محققانی از 10 دانشگاه علوم پزشكی ایران همچون دكتر رضا ملك زاده رییس پژوهشكده گوارش و كبد علوم پزشكی تهران و دكتر صدف سپانلو عضو هیات علمی این پژوهشكده، انجام و نتایج آن در مجله معتبر بین المللی لنست انتشار یافته است،
یافته های این مطالعه نشان می دهد، مصرف الكل در سال 2016 دلیل سه میلیون مرگ در سراسر جهان شده است. مصرف الكل دلیل اصلی مرگ و میر بین افراد 15 تا 49 ساله در این سال بوده است كه در واقع 12 درصد از میزان مرگ و میر در مردان این سنین را شامل می گردد.
دكتر امانوئلا گاكیدو محقق ارشد این مطالعه می گوید: یافته های ما با نتایج تحقیقات دیگر هماهنگ است، این یافته ها ارتباط روشن و متقاعد كننده ای بین مصرف الكل و مرگ قبل از موعد، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی یافته اند.
وی و همكارانش در موسسه سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن سیاتل آمریكا افزوده اند: سالم ترین میزان مصرف الكل، اصلا مصرف نكردن آن است. آنها توضیح می دهند این یافته با بسیاری دستورالعمل های سلامت و بهداشت تناقض دارد كه معمولا مصرف یك یا دو بار الكل در روز را برای سلامتی مفید سفارش می كنند.

***الگوهای متنوع مصرف الكل در جهان
این مطالعه با همكاری بیش از 500 محقق، فرد دانشگاهی و پرسشگر در بیش از 40 كشور جهان، برای بررسی مصرف الكل در سطح جهان با استفاده از داده های 694 مطالعه و پس از آن 592 تحقیق كه 28 میلیون نفر را در سراسر جهان دربر می گیرد برای بررسی عواقب مصرف الكل انجام شده است.
نتایج مطالعات نشان داد 32.5 درصد از افراد در سطح جهان الكل مصرف می كنند، این میزان بر مبنای شاخص زنان و مردان متغیر است؛ طوری كه 25 درصد زنان و 39 درصد مردان نوشیدنی الكلی می نوشند. همینطور میزان مصرف الكل در بین مردان دو برابر زنان است و به صورت متوسط زنان روزانه 73 دهم درصد و مردان 1.7 درصد الكل در نوشیدنی های خود مصرف می كنند كه حتی از دستورالعمل های سلامتی و بهداشتی در آمریكا كمتر است چونكه بر طبق این دستورها میزان مصرف الكل استاندارد حدود روزانه 14 گرم است.
یكی دیگر از نتایج این مطالعه یافتن الگوهای متفاوت در زمینه نوشیدن در كشورهای مختلف است، بیشترین میزان مصرف الكل در دانمارك با 97.1 درصد میان مردان و و 95.3 درصد میان زنان نوشیدنی الكلی مصرف می كنند و كمترین میزان مصرف در كشورهای بنگلادش و پاكستان بوده است.
بیشترین سطح متوسط نوشیدن برای مردان در رومانی بوده است كه روزانه بیش از 8 نوشیدنی و برای زنان در اوكراین با روزانه بیش از 4 نوشیدنی ثبت شده است. همینطور كمترین سطح متوسط نوشیدن در میان مردان در پاكستان با 7 ده هزارم درصد و سه ده هزارم درصد بین زنان در ایران ثبت شده است.

***لزوم اقدام سریع
محققان برآورد كرده اند خطر مصرف یك نوشیدنی الكلی در روز طی یك سال برای مردان 15 تا 95 ساله خطر بروز یا تعمیق یك تا 23 مورد خطر برای سلامتی را تا 5 درصد بالا می برد.
بیماری هایی كه در این مطالعه مدنظر محققان بوده؛ شامل بیماری های قلبی و عروقی شامل حمله و بیماری های قلبی، بعضی سرطان ها مانند سرطان سینه، كبد و دیگر اندام های داخلی، دیابت و دیگر بیماری های غیرعفونی، جراحات و صدمات غیرعمد، خشونت، جراحات در رابطه با رانندگی و خودزنی است.
دكتر مكس گریسوولد از دیگر محققان این طرح می گوید: مطالعات پیشین نشان می داد میزان كم مصرف الكل با شرایط خاص می تواند مفید باشد، اما ما پی بردیم با عنایت به مخاطراتی كه مصرف الكل دارد هر میزان از مصرف آن مضر است.
وی از دولت ها می خواهد سیاست های خویش را به شكلی تغییر دهند كه یا باعث كاهش سطح میزان مصرف الكل افراد با قطع مصرف كلی آن شود.
در بعضی كشورها مانند آمریكا اطلاع رسانی در سطح بهداشت عمومی بیشتر یا شامل اخطار در مورد مصرف زیاد الكل است یا از مردم می خواهد به اندازه متداول الكل مصرف كنند.
این مطالعه تاكید دارد: هیچگاه به این مورد اشاره نمی گردد كه سالم ترین میزان مصرف الكل، اصلا ننوشیدن الكل است برای نمونه این حقیقت كه الكل و سلامت
مصرف بالای الكل در سال های 2006 تا 2010 در آمریكا منجر به 88 هزار مرگ در سال شد كه از امید به زندگی فوت شدگان 30 سال می كاست، همینطور در بین بزرگسالان 20 تا 64 ساله بین 1 تا 10 مرگ به علت مصرف بالای الكل روی داده بود.
ریچارد هورتون سردبیر نشریه لنست می گوید: دریافته ایم كه مصرف الكل یكی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان است و باید برای جلوگیری از مرگ میلیون ها نفر در سراسر جهان به این دلیل اقدامی بكنیم. این گزاره كه نوشیدن الكل برای سلامتی خوب است، دروغی بیش نیست و این مطالعه نادرستی آن را تایید می كند.
به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا، مطالعه بار جهانی بیماری ها برنامه ای جامع در سطح منطقه ای و جهانی است كه میزان مرگ و میر و ناتوانی ناشی از بیماری های اصلی، جراحات و تلفات و عوامل خطر را بررسی می كند.
این مطالعه از سال 1990 با مشاركت 127 كشور و حضور 1800 محقق در موسسه سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن شروع شد و با همكاری سازمان بهداشت جهانی ادامه یافت. آخرین پژوهش درباره این مورد در سال 2015 میلادی انجام و نتایج آن سال 2016 منتشر گردید.
علمی**9157**1440


1397/06/04
20:21:51
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما