نایب رییس انجمن راینولوژی ایران تشریح كرد

چطور سردردهای سینوسی را تشخیص دهیم؟

چطور سردردهای سینوسی را تشخیص دهیم؟ مطب نما: نایب رییس انجمن راینولوژی ایران ضمن تشریح عوامل و علائم سینوزیت اظهار داشت: اگر سینوزیت درمان نشود، می تواند عوارض خطرناكی مانند عارضه چشمی، مغزی و حتی منژیت را به دنبال داشته باشد.


دكتر ابراهیم رزم پا - متخصص گوش، حلق و بینی در گفت وگو با ایسنا، درباره علت بروز سینوزیت اظهار داشت: ترشحات سینوسی با استفاده از مجرایی در داخل بینی تخلیه می گردد و جریان فیزیولوژیك این تراشه ها با حركت مهره های بینی به طرف حلق می رود. هر عاملی كه سبب اختلال این روند فیزیولوژیك شود، باعث سینوزیت می گردد.

علل بروز سینوزیت
رزم پا افزود: همچون عواملی كه باعث سینوزیت می شود، انحراف تیغه بینی، بزرگی شاخك های موجود در بینی است. سرماخوردگی هم امكان دارد باعث سینوزیت شود، اما زمانی كه التهاب و تورم بوجود آمده از سرماخوردگی همراه با عفونت باشد، امكان دارد هر سرماخوردگی همراه با سردرد با سینوزیت اشتباه گرفته شود.
رزم پا با اشاره به اینكه آلرژی نمی تواند در تولید سینوزیت موثر باشد، اظهار داشت: زمانی كه آلرژی پیشرفته می شود، باعث پلیپ می گردد. این نوع آلرژی و پلیپ امكان دارد باعث سینوزیت شوند اما باز هم نباید هر نوع آلرژی را عامل بروز سینوزیت دانست.

انواع سینوزیت
وی درباره علائم سینوزیت اظهار داشت: سینوزیت به دو صورت حاد و مزمن بروز می كند. در صورت حاد بودن، سینوزیت بین ۲ تا ۴ هفته بطول می انجامد. سینوزیت حاد عموما به دنبال سرماخوردگی و آنفلوآنزا بروز می كند. عفونت اولیه به مخاط سینوس ها هجوم آورده و التهاب در آن ها بوجود می آورد. سینوزیت حاد علائمی چون سردرد، سنگینی سر و ترشحات بینی دارد.
رزم پا افزود: سینوزیت وقتی بیش از چهار هفته تداوم می یابد، مزمن می گردد. سینوزیت مزمن امكان دارد تا سال ها گریبان گیر بیمار شود و عموما توسط عوامل آلرژی زا و عفونت های باكتریایی تولید می گردد. آسم و اختلالات آلرژیك مزمن هم عموما سبب تولید سینوزیت مزمن می شوند. ۲۰ درصد از بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن، به پولیپ بینی هم مبتلا می شوند. در عین حال در سینوزیت مزمن، سردرد نداریم و این بیماری با ترشحات پشت بینی همراه می باشد. در این نوع سینوزیت، تغییر صدا و سرفه هم دیده می گردد. اگر در سینوزیت مزمن سردرد رخ دهد، فرد یا دچار عارضه دیگری شده یا سینوزیت روند حاد پیدا كرده است.

راه های تشخیص سینوزیت
وی درباره راه های تشخیص بیماری سینوزیت اظهار داشت: معاینه بالینی همراه با معاینه ای كه از بینی گرفته می گردد و شرح حال بیمار، از طریق های تشخیص سینوزیت است كه اگر با اسكن بدون تزریق همراه شود، یك تشخیص قطعی را به بیمار می دهد.

راه های درمان سینوزیت
این متخصص گوش و حلق و بینی درباره راه های درمان سینوزیت اظهار داشت: در مرحله حاد، كنترل عفونت و پیشگیری از بروز سینوزیت مكرر، از طریق های درمانی است. در عین حال اگر عواملی همچون انحراف بینی یا بزرگ بودن شاخك های بینی دیده شود، باید از طریق جراحی درمان گردد. اما جای نگرانی نیست؛ چون كه در گذشته جراحی سخت بوده و الان با جراحی آندوسكوپی سینوس، راحت تر این كار انجام می گردد.
وی ادامه داد: در درمان مرحله حاد، از روش های دارودرمانی استفاده می گردد. مصرف آنتی بیوتیك های مختلف در حداقل زمان ۱۰ روز تا ۲ هفته، داروهای ضد احتقان(ضد گرفتگی) كه برای باز شدن راه بینی و گلو تجویز می شود، شست وشو با سرم و بخور كردن از دیگر راه های درمانی سینوزیت است. اگر بخور سرد استفاده شود، اثر ضد التهابی هم دارد. اما نكته قابل توجه در درمان سینوزیت این است كه درمان ناقص و دو - سه روزه این بیماری تنها سبب مقاوم شدن میكروب ها می گردد و هیچ نتیجه مثبتی ندارد.
به قول رزم پا، مصرف فراوان مایعات بخصوص مایعات گرم مانند چای و سوپ، باعث رقیق شدن ترشحات و دفع راحت آنها می گردد.
رزم پا افزود: بیمار سینوزیتی كه زمینه آلرژی دارد باید به درمان آلرژی بپردازد. همینطور كسانی كه مقاومت ایمنی بدن شان كم است یا بیماری های زمینه ای دارند، مستعد مبتلا شدن به سینوزیت هستند. ازاین رو باید بیماری های زمینه ای مانند دیابت را كنترل كنند و ضعف ایمنی بدن خویش را از بین ببرند.

راه های پیشگیری از سینوزیت
استاد دانشگاه علوم پزشكی ایران درباره راه های پیشگیری از سینوزیت اظهار داشت: رعایت بهداشت (دست های خویش را به طور منظم بشویید؛ بخصوص پیش از غذا و بعد از دست دادن با دیگران)، عوامل آغازگر آلرژی را از محیط زندگی خود حذف كنید، آلرژی را تحت كنترل در آورید، علایم سرماخودرگی را فورا درمان كنید، از استعمال سیگار، استنشاق دود سیگار و از هوای آلوده پرهیز كنید. از دستگاه بخور و رطوبت ساز در خانه استفاده كنید. از نوشیدن مایعات خیلی سرد پرهیز كنید، به طور منظم ورزش كرده و فعالیت بدنی داشته باشید. از تماس با افرادی كه مبتلا به سرماخوردگی و یا عفونت ویروسی مجاری تنفسی فوقانی هستند، اجتناب كنید، از تغییرات دمایی شدید اجتناب كنید. از هواهای خیلی گرم و یا خیلی سرد هم دوری كنید. در منزل از دستگاه های تصفیه هوا استفاده كنید و از مصرف مشروبات الكلی اجتناب ورزید(الكل سبب تورم مخاط بینی و سینوس ها می شود).
وی افزود: از شنا كردن و شیرجه رفتن پرهیز كنید. از مصرف زیاد لبنیات خودداری كنید (مصرف بیش از اندازه لبنیات سبب غلیظ شدن ترشحات می شود). از سفرهای هوایی پرهیز كنید (حداقل قبل از سفرهای هوایی از قطره ضد احتقان استفاده كنید). رطوبت منزل خویش را كنترل كنید(هوای خیلی خشك و یا خیلی مرطوب سینوزیت را تشدید می كند). عطر و اودكلن هم می توانند سبب تورم مخاط بینی شوند، ازاین رو از آنها اجتناب كنید. استرس خویش را كنترل كنید. حداقل روزی ۷ لیوان آب بنوشید. هنگام خروج از منزل در فصول سرد سال، بوسیله شال و كلاه سینوس های خویش را گرم نگه دارید. به منظور برخورداری از سیستم ایمنی قوی باید تغذیه مناسبی داشته باشید.
رزم پا با اشاره به اینكه آمار دقیقی از تعداد افرادی كه مبتلا به سینوزیت می شوند در دست نیست، اظهار داشت: متاسفانه تعداد افراد واقعی كه سینوزیت دارند از تعداد افرادی كه به اشتباه تشخیص به سینوزیت داده می شوند، كمتر است. در این مواقع سردردهای سینوزیتی با سردردهای یك طرفه مانند میگرن و سردردهای عصبی یا برخی از سردردهایی كه با بروز آلرژی رخ می دهد، اشتباه گرفته می گردد.

عوارض سینوزیت
این متخصص گوش و حلق و بینی در انتها با اشاره به اینكه اگر سینوزیت درمان نشود، عوارض خطرناكی به دنبال خواهد داشت، اظهار داشت: سینوزیت امكان دارد عارضه چشمی، مغزی و عوارض جدی مانند مننژیت را به دنبال داشته باشد. همینطور عوارض مخفی این بیماری در موارد نادری امكان دارد منجر به مرگ شود. سفارش ما این است بیمارانی كه بیماری زمینه ای به همراه سینوزیت دارند، حتما باید درمان شوند.1397/06/03
19:06:35
5.0 / 5
4391
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما