مركز همكاری بین المللی ایران و استرالیا در تبریز افتتاح شد

مركز همكاری بین المللی ایران و استرالیا در تبریز افتتاح شد مطب نما: تبریز- مركز همكاری شبكه بین المللی مرور نظام مند و ترجمان دانش بین استرالیا و ایران روز پنجشنبه طی مراسمی با حضور معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تبریز افتتاح شد.


به گزارش پنجشنبه ایرنا، همزمان با راه اندازی این مركز بین المللی، از 2 كتاب ترجمه و بومی سازی شده توسط مركز مركز تحقیقات پزشكی مبتنی بر شواهد ایران با عناوین 'درس نامه جامع مرور نظام مند' و ' درس نامه پزشكی مبتنی بر شواهد ' كه به همت شبكه بین المللی مرور نظام مند و ترجمان دانش استرالیا تدوین شده است، رونمایی گردید.
معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به اینكه آموزش مبتنی بر شواهد نیاز امروز در حوزه های آموزشی است، بر آموختن مدیریت مبتنی بر شواهد توسط مدیران حوزه سلامت تصریح كرد.
باقر لاریجانی اظهار داشت: تحقیقات فقط به آموزش ربط ندارد و می تواند در نگاه مدیریت حوزه پزشكی هم جایگاه خیلی خوبی داشته باشد كه در این رابطه می توان بحث تصمیم گیری مبتنی بر شواهد را به فلسفه اضافه كرد.
وی اضافه كرد: این امر می تواند اورجینال های فلسفی خوبی به ما بدهد و ما را به فلسفه پزشكی نزدیك كند كه لازم است تلاش نماییم از این بحث دور نشویم.
وی با اشاره به اینكه لینك های بین المللی در حوزه پزشكی بسیار مفید هستند، اضافه كرد: چنین فضایی سبب می گردد شما را بشناسند و ارتباطات را بهتر كند، اما از نظر دسترسی به اطلاعات و علوم اهمیت حیاتی ندارند، چون امروز دسترسی ما به علوم دنیا كم نیست.
لاریجانی افزود: مهم این است كه چه چیز را انتخاب نماییم و این همان هنری است كه در علم 'شواهد پایه' می توانیم به آن دست یابیم.
وی اضافه كرد: اگر مدیران حوزه سلامت هم مدیریت مبتنی بر شواهد را بیاموزند، می تواند به آنها كمك نماید كه چگونه با منابع محدود مراقبت های بهداشتی و درمانی را مدیریت كنند.
وی اظهار داشت: تحقق این امر نیازمند آن است كه علم پزشكی مبتنی بر شواهد را بیاموزیم و مركز پزشكی مبتنی بر شواهد ایران یكی از مراكز اثرگذار در این مورد است و هر كمكی برای گسترش آن لازم باشد، دریغ نمی نماییم چون می تواند اثرگذار باشد.
لاریجانی افزود: ما باید یاد بگیریم وقتی علمی را منتقل می نماییم پس زمینه فرهنگی موجود در متن جامعه را هم در نظر بگیریم تا این آموزه ها مطابق فرهنگ بومی و نهادینه شده باشد كه در این صورت تاثیر بیشتری هم می گذارد.
به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا، رییس دانشگاه علوم پزشكی تبریز هم در این آیین با قدردانی از تلاش كارشناسان مركز تحقیقات پزشكی مبتنی بر شواهد ایران، با تاكید بر ضرورت مصوب شدن ساختار و ردیف بودجه ای این مركز علمی و آموزشی، اظهار داشت: رسمیت این مركز از اولویت های آموزشی دانشگاه علوم پزشكی می باشد.
محمدحسن صومی از قول همكاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برای حل ریف بودجه ای اطلاع داد تا كمك نماید كه این نمونه موفق آموزشی به یك ساختار قوی در كشور تبدیل گردد.
3038/518


1397/05/25
21:14:19
5.0 / 5
4364
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما