سه عضو بدن، هدیه ریحانه 11ساله به بیماران نیازمند

سه عضو بدن، هدیه ریحانه 11ساله به بیماران نیازمند مطب نما: زنجان - اهدای عضو اقدامی خداپسندانه و بخشیدن لبخند زندگی به نیازمندانی است كه چشم به راه ایثار و از خود گذشتگی افراد و خانواده های اهدا كننده هستند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا، اهدای عضو به معنای آن است كه یك فرد اجازه دهد تا بافت و اندام سالم او به شخص دیگری اهدا شود و این پیوند می تواند در زمان حیات یا بعد از مرگ او انجام گیرد.
برای شخص اهداكننده این امكان وجود دارد تا بعضی از ارگانها و بافت های خود مانند یكی از كلیه ها و بخشی از كبد را قبل از مرگ به شخص دیگری اهدا كند اما در بیشتر موارد اهدای عضو زمانی انجام می گیرد كه امكان زنده ماندن فرد اهداكننده وجود نداشته باشد.
كلیه ها، قلب، كبد، پانكراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان، پوست و قرنیه جزو پیوندهای متداول به شمار می روند.
اما در این میان افراد و خانواده هایی مثل خانواده شوقی اهل روستای ورمزیار ارمغانخانه زنجان هستند كه بدون هیچ چشم داشتی و با ایثار و گذشت وصف ناپذیری به اهدا عضو یكی از عزیزان خود كه در دوران كودكی دچار مرگ مغزی شده رضایت می دهند، اقدامی كه هیچگاه فراموش نمی گردد و همواره در اذهان می ماند.
ریحانه شوقی 11 ساله اهل روستای ورمزیار شهر ارمغانخانه كه چندی قبل بر اثر تصادف در مركز آموزشی تخصصی و فوق تخصص آیت الله موسوی زنجان به مرگ مغزی دچار شده بود ارگانهای وی به نیازمندان اهدا شد.
مسئول شبكه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی زنجان در این ارتباط به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سه عضو بدن این بیمار مرگ مغزی اهل روستای ورمزیار ارمغانخانه به سه بیمار نیازمند حیاتی دوباره بخشید.
رویا قهرمانی اضافه كرد: این بیمار مرگ مغزی به نام ریحانه شوقی 11 ساله ساكن روستای ورمزیار شهر ارمغانخانه بر اثر تصادف رانندگی در مركز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان بستری شده بود.
وی تصریح كرد: بعد از اطلاع از وجود این بیمار مرگ مغزی، كارهای لازم برای كسب رضایت از خانواده وی انجام و این اقدام ایثارگرانه به اهدای سه عضو منجر گردید.
قهرمانی اضافه كرد: بر این اساس بعد از كسب رضایت از خانواده بیمار مرگ مغزی، كلیه ها و كبد بیمار برای اهدا به بیماران نیازمند به بیمارستان سینای تهران منتقل شد.
وی بیان كرد: این رضایت در شرایطی رخ داد كه پدر این دختر هم در صحنه تصادف فوت شده بود و مادر وی هم به علت مصدومیت در تخت بیمارستانی تحت مداوا قرار داشت.
مسئول شبكه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی زنجان افزود: از ابتدای سال جاری تا كنون 6 مورد اهدای عضو و هفت مورد رضایت اهدا در استان گزارش شد كه در مقایسه با سال قبل تا حدودی كاهش نشان داده است.
وی تصریح كرد: از هنگام شناسایی بیمار مرگ مغزی، اقدامات متعددی برای كسب رضایت از خانواده های آنان برای اهدای عضو انجام می گردد كه تیم های كارشناس و متبحری با عنایت به وظایف تعریف شده برای این مهم مبادرت می كنند.
به گفته وی، سال قبل 21 مورد رضایت از خانواده های بیماران مرگ مغزی برای اهدای عضو در این استان كسب شد كه از این تعداد 20 مورد به مرحله اهدا رسید.

**برای رضایت خدا ارگان های دخترم را اهدا كردم
سمیه شوقی 35 ساله مادر ریحانه 11 ساله كه هیچگاه گمان نمی كرد، فرزند دلبندش در یك سانحه دلخراش برای همیشه یه سفری طولانی برود، در این ارتباط اظهار داشت: در یك روز به همراه خانواده و خواهر زاده، شوهر خواهرم با خودرو در راه روستا عازم مراسمی عروسی به تهران بودیم كه در یك لحظه با خودروی پراید تصادف كردیم و بعد از این رخداد چیز دیگری را متوجه نشدم.
وی تصریح كرد: بعد از مدتی خویش را در تخت بیمارستان یافتم و به علت شدت تصادف برخی ارگان هایم بخصوص پا دچار شكستگی شده بود و پس از پرس و جو مشخص كه همسرم، شوهر خواهرم در لحظه تصادف جان باختند و دختر 11 ساله ام هم دچار مرگ مغزی شده بود.
مادر ریحانه افزود: هیچگاه تصور نمی كردم در سانحه ای 2 تن از اعضای خانواده خویش را از دست بدهم و تحمل این واقعه بسیار دردناك بود.
وی بیان كرد: تیم اهدای عضو علوم پزشكی برای كسب رضایت اهدای عضو وارد عمل شدند و از آنجایی كه اطلاعات خوبی در ارتباط با این كار خداپسندانه داشتم، بخاطر رضای خدا ارگان های وی به نیاز مندان اهدا شد.
خانم شوقی افزود: خودم هم تمایل داشتم اگر اتفاق و یا مساله خاص برای خودم هم اتفاق بیفتد، این كار یعنی اهدای عضو را انجام دهم كه این مهم برای دخترم محقق شد.
وی تصریح كرد: هر چند بازی ها، نگاهها و حتی خنده های سراسر مهربان و دوست داشتنی دخترم از اذهانم پاك نمی گردد، اما خوشحالم از اینكه اهدای اعضای وی توانسته حیاتی 2 باره را به نیازمندان هدیه كند كه بسیار پرارزش است.
این مادر افزود: ریحانه فقط 11 ساله سن داشت و كمتر از یكماه دیگر می خواست با دوستان خود در كلاس پنجم درس بخواند كه این واقعه تلخ، فرصت زندگی را از او گرفت.
فتح الله شوقی دایی ریحانه هم اضافه كرد: شنیدن این واقعه تلخ برای همه بسیار دردناك بود چون كه 2 تن از عزیزان خویش را از دست دادیم از طرفی ریحانه دختر خواهرم هم به مرگ مغزی دچار شده بود.
وی تصریح كرد: بعد از این واقعه، رغبت بیشتری برای اهدای عضو و انجام این كار خداپسندانه وجود داشت حتی پیش از اینكه با خواهرم در این ارتباط صحبت كنم، وی رضایت و تصمیم خویش را برای انجام این كار پرارزش اعلام نموده بود.
وی افزود: مطالبی زیادی در ارتباط با اهدای عضو و انجام این كار ایثارگرانه با استفاده از رسانه های دیداری شنیده بودم و بر این اساس این كار انجام گرفت.
شوقی تصریح كرد: با اینكه ریحانه 11 ساله از میان ما رخت سفر بست، اما یاد و اهدای عضو او به بیماران نیازمند زندگی دیگری را هدیه كرده كه هیچگاه فراموش نمی گردد.
روستای ورمزیار ارمغانخانه در 62 كیلومتری مركز استان زنجان واقع شده است.
9646/8068


1397/05/21
14:32:27
5.0 / 5
4526
تگهای خبر: بافت , بیمار , بیمارستان , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما