رئیس كل سازمان نظام پزشكی:

عدم تجویز داروهای خارج از فهرست دارویی كشور

عدم تجویز داروهای خارج از فهرست دارویی كشور مطب نما: رئیس كل سازمان نظام پزشكی از تمامی سازمان های نظام پزشكی در سراسر كشور و پزشكان درخواست نمود تا اهتمام جدی برای اجرای دستورالعمل عدم تجویز داروهای خارج از فهرست را عملیاتی نمایند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در پی درخواست رئیس سازمان غذا و دارو از ریاست كل سازمان نظام پزشكی مبنی بر اجرای دستورالعملی كه بر مبنای آن تجویز داروهای خارج از فهرست از دستور كار پزشكان خارج شود؛ دكتر ایرج فاضل در مطلبی خطاب به جامعه پزشكی نوشت:
«هیات مدیره های محترم نظام پزشكی شهرستان ها، هیات مدیره انجمن های علمی تخصصی پزشكی و همكاران عزیز در سراسر كشور

با سلام و نهایت احترام
ضمن ارسال تصویر نامه معاون محترم وزیر و ریاست سازمان غذا و دارو خواهشمند است به منظور همكاری با مسوولین محترم این سازمان و جلوگیری از سرگردانی بیماران از تجویز داروهای خارج از فهرست دارویی ایران خودداری فرمایند. »
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشكی، رئیس سازمان غذا و دارو در نامه ای به دكتر ایرج فاضل با بیان این كه فهرست داروهای ایران مبنای تولید، واردات، عرضه و توزیع داروها در بازار درونی كشور است نوشته بود: «از آنجا كه شركت های داروئی و داروخانه های كشور طبق قانون مجاز به توزیع و عرضه داروهای خارج از این فهرست نیستند، تجویز داروهای خارج از فهرست توسط برخی از همكاران پزشك سبب سرگردانی بیماران در تهیه آن نوع داروها و همینطور بروز كمبودهای غیر واقعی در بازار داروئی كشور خواهد شد. «
دكتر غلامرضا اصغری همینطور در این نامه با اشاره به بند پ ماده ۷۲ قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران كه تجویز داروهای خارج از فهرست را تخلف به حساب می آورد خواستار این شده است كه دكتر ایرج فاضل، به نحو مقتضی دستور اطلاع رسانی "خودداری از تجویز هر گونه داروی خارج از فهرست داروهای ایران" را به تمامی همكاران پزشك و انجمن های علمی و تخصصی پزشكی صادر نماید.
وی در بخش دیگری از نامه خطاب به رئیس سازمان نظام پزشكی آورده است: «فهرست روزآمد داروهای ایران با استفاده از صفحه رسمی سازمان غذا و دارو به آدرس www. fda. gov. ir/item/۴۶۳ قابل دسترسی است، ضمن آنكه دبیرخانه شورای بررسی و تدوین داروهای ایران آمادگی دارد پیشنهادات همه اشخاص حقیقی و حقوقی را در مورد حذف داروهای موجود و یا اضافه كردن داروهای جدید به فهرست دریافت و بررسی نماید. »


 

1396/07/30
19:52:00
5.0 / 5
4748
تگهای خبر: بیمار , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما