كنه ها دوستداران گروه خونی A

كنه ها دوستداران گروه خونی A مطب نما: تهران-محققان در جریان مطالعه ای شواهدی بدست آورده اند كه نشان داده است كنه ها افرادی كه گروه خونی A را دارند، بیشتر نیش می زنند.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، كنه ها جانوران كوچك انگلی هستند و از نظر علمی به دو گروه كنه های حیوانی یا Ticks و سایر كنه ها یا MItes تقسیم می شوند.
این انگل ها كه خون می مكند اغلب در جنگل ها یافت می شوند و حاوی باكتری هایی همچون میكروب هایی هستند كه بیماری بالقوه كشنده «لایم» را تولید می كنند.
بیماری لایم نوعی عفونت اسپیروكتی چندسیستمی است. این بیماری شایعترین بیماری ناشی از نیش كنه در نیمكره شمالی است. مهمترین علائم بیماری تب، سردرد، خستگی، افسردگی و خارش پوستی است.
محققان دانشگاه ماساریك جمهوری چك در این مطالعه یك نمونه كوچك خون از انواع گروه های خونی A، B، AB و O را در آزمایشگاه بر روی یك لایه كاغذ فیلتر استریل بر روی یك ظرف «پتری» ریختند.
سپس یك 'كنه كرچك' در این ظرف قرار دادند و حركات آن را برای 2 دقیقه دنبال كردند. كنه كرچك گونه ای كنه است كه عموما در اروپا زندگی می كند. این حشره عامل بیماری لایم است.
تجزیه و تحلیل این نتایج نشان داد كه كنه ها در اغلب موارد گروه خونی A را ترجیح می دهند و در 36 درصد موارد این خون را انتخاب می كنند. محققان این آزمایش را صدها بار تكرار كردند.
به نظر می رسد كه كمترین تمایل كنه به گروه خونی B باشد، بطوریكه فقط 15 درصد از این انگل ها به نمونه های گروه خونی B متمایل شدند.
محققان خاطر نشان كردند كه برای تایید این ارتباط و بررسی اینكه چرا كنه ها به برخی گروه های خونی بیشتر تمایل دارند، به تحقیقات بیشتری نیاز است.
اما با این وجود آنها به افرادی كه گروه خونی A دارند سفارش كردند كه اقدامات مناسب برای محفاظت موثرتر از خویش را انجام دهند.
این مطالعه در نشریه Annals of Agricultural and Environmental Medicine انتشار یافته است.
علمی**2038**1440


1397/04/23
00:02:11
5.0 / 5
4584
تگهای خبر: بیمار , بیماری , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما