توضیح وزارت بهداشت درباره دستورالعمل استفاده مجدد از وسایل پزشكی

توضیح وزارت بهداشت درباره دستورالعمل استفاده مجدد از وسایل پزشكی مطب نما: مدیركل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت ضمن توضیح دستورالعمل اخیر وزارت بهداشت درباره استفاده مجدد از برخی وسایل پزشكی، اظهار داشت: مبحث استفاده مجدد از وسایل یكبارمصرف نیست، بلكه منظورمان استفاده از وسایلی است كه نوع چندبار مصرف شان وجود دارد.دكتر بهزاد كلانتری در گفت وگو با ایسنا، در توضیح دستورالعمل اخیر وزارت بهداشت درباره استفاده از وسایل چندبار مصرف پزشكی، اظهار داشت: بعضی می گویند وزارت بهداشت بخشنامه ای داده در خصوص اینكه وسایل یكبار مصرف را دوباره استریل كرده و مجددا استفاده كنید، اما باید پرسید كجای این بخشنامه چنین موضوعی گفته شده است؟.

وی با اشاره به اینكه خیلی از وسایل بیمارستان ها قابلیت استفاده مجدد دارند، اضافه كرد: برای مصرف آنها باید طبق توضیحاتی كه روی خود محصول است و كارخانه سازنده عرضه داده است، آنها را استریل نماییم و در این صورت این وسایل قابلیت استفاده مجدد دارند. بنابرای برخی وسایل چندبار مصرف پزشكی یكسری اصول برای استریل كردن دارند و اگر این اصول رعایت شود، وسیله مورد نظر می تواند مجددا استفاده گردد.

كلانتری ادامه داد: بنابراین دستورالعمل ما در واقع دستورالعمل استفاده مجدد از وسایل قابل استفاده مجدد مانند ست های اتاق عمل است، نه وسایل یكبار مصرف. ست اتاق عمل كه شامل وسایلی چون پنس، قیچی و... است، پس از عمل شسته و استریل می شوند و مجددا مورد استفاده قرار می گیرند. در هیچ كجای دنیا اینطور نیست كه این ست ها را دور بیندازند و بگویند كه پس از یكبار استفاده از آنها، ست جدیدی را استفاده می نماییم. ازاین رو این وسایل یك روش شست وشو و دستورالعمل استریل دارند كه اگر این فرآیند به درستی صورت گیرد در جهت ایمنی بیمار است.

وی با اشاره به اینكه بعضی از بیمارستان ها بویژه در بخش خصوصی این مورد را رعایت نمی كردند و بجای استفاده از وسایل چندبار مصرف از وسایل یكبار مصرف استفاده می كردند، اظهار نمود: این دستورالعمل می گوید در جهت مدیریت منابع از وسایل چندبار مصرف استفاده كنید تا خرج كمتری داشته باشد و وسایل یكبار مصرفی كه گران هستند و مشابه چند بار مصرف شان وجود دارد، استفاده نشوند. وقتی می گردد از برخی وسایل چندبار مصرف با روش درست استریل استفاده كرد، چرا پول اضافه دهیم.

كلانتری همینطور اظهار داشت: البته امكان دارد یك بیمارستان سیستم استریل قوی نداشته باشد و سیستمش نیازمند بازسازی باشد، در این صورت این بیمارستان تا زمان بازسازی سیستمش از وسایل یكبار مصرف یكبارمصرف استفاده می نماید. ازاین رو اصلا مبحث استفاده مجدد از وسایل یكبارمصرف نیست، بلكه می گوییم وسیله یكبار مصرفی كه نوع چند بار مصرف آن هم وجود دارد، از نوع چند بار مصرفش استفاده گردد تا مدیریت منابع صورت گیرد و با منابع كمتر خدمت بیشتری عرضه نماییم.
1397/04/15
13:55:30
5.0 / 5
4903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما