رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت :

الزام در غربالگری ژنتیكی زوجین هنگام ازدواج

الزام در غربالگری ژنتیكی زوجین هنگام ازدواج به گزارش مطب نما رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: هیچ گونه الزامی در انجام مشاوره های ژنتیك وجود ندارد اما بر مبنای قانون، غربالگری ژنتیكی زوجین در زمان ازدواج، الزامی است.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، اشرف سماوات در مورد لزوم غربالگری ژنتیكی زوجین اضافه كرد: این امر سبب می گردد افراد ضمن آگاهی از موقعیت خود نسبت به ادامه روند مراحل ازدواج اقدام نمایند، اما مشاوره های ژنتیك به صورت اختیاری به افرادی عرضه می گردد كه در غربالگری به آنها اطلاعات و آگاهی های لازم رسانده شده است.
وی خاطرنشان كرد: به جهت اینكه به ازدواج های مردم صدمه وارد نشود، به آنها اجازه می دهیم كه پیش از ازدواج یا پیش از بارداری، به مشاوره های ژنتیك رجوع كنند، خوشبختانه اكنون وضعیت ژنتیك با دهه های گذشته، قابل مقایسه نیست و پیشرفت های قابل توجهی كرده است.
رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت ادامه داد: زمانی به خانواده هایی كه مشكل ژنتیكی داشتند می گفتیم كه راهی برای ازدواج و زندگی مشترك ندارند اما الان، چندین راه برای ازدواج و داشتن فرزند سالم به زوجین پیشنهاد می گردد كه این كمك و حمایت بزرگی برای آنها بوده و اگر خانواده ای بخواهد فرزند سالمی داشته باشد، مانعی برای آن وجود ندارد.
سماوات درمورد هزینه های خدمات ژنتیك و پوشش بیمه برای این خدمات هم اظهار داشت: تنها بعضی از خدمات ژنتیك تحت پوشش بیمه قرار داشته و مابقی از این شرایط برخوردار نیستند، البته در هیچ كجای دنیا همچون ایران، پوشش یك باره خدمات ژنتیك قابل انجام نیست و این توقع بسیار زیادی است.
وی اضافه كرد: برای افزایش پوشش بیمه خدمات ژنتیك، ابتدا باید اولویت ها را مشخص و از انجام آزمایش های بی مورد پرهیز كرده و به حداقل رساند تا بیمه ها از این راه، منتفع شوند و منابع صرفه جویی شده را به پوشش خدمات مورد نیاز بیماری های در اولویت، اختصاص دهند.
این مقام وزارت بهداشت تصریح كرد: بر مبنای ماده 75 قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت ملزم به غربالگری ژنتیكی در زمان ازدواج شده و در صورت نیاز، باید مشاوره های ژنتیك صورت گیرد و در این راستا هزینه زوجین بی بضاعت توسط نهادهای حمایتی مانند كمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی تقبل می شود، ازاین رو افراد بی بضاعت هم در این زمینه حمایت خواهند شد.
به گفته رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت، خیریه ها می توانند بدون دخالت فنی و با رعایت استانداردهای وزارت بهداشت، خدمت، ارجاع و سطح بندی، به وزارت بهداشت و مردم در كاهش بیماری های ژنتیكی و معلولیت كمك كنند.
وی با اشاره به اینكه غربالگری ژنتیك زمان ازدواج، به تنهایی هیچگاه نمی تواند معلولیت ها را كم كند، اضافه كرد: غربالگری های ژنتیك باید در دوران مختلف زندگی مانند زمان ازدواج، حاملگی، نوزادی، كودكی و میانسالی صورت گیرد تا بیماری های ژنتیكی كاهش پیدا كنند.

** خدمات ژنتیك زمان ازدواج استراتژی وزارت بهداشت است
سماوات تصریح كرد: خدمات ژنتیك زمان ازدواج در بستر طرح تحول سلامت به صورت یك استراتژی، سازماندهی و در سال 1396 به تمامی دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور ابلاغ گردید و دانشگاه ها بر همین مبنا به سرعت در حال گسترش پوشش خدمات ژنتیك در شهرهای زیر پوشش خود هستند.
وی نقش مشاوره های ژنتیك را در گسترش پوشش خدمات ژنتیك زمان ازدواج، بسیار مهم و اساسی دانست و تصریح كرد: از سال 1390 به صورت مقدماتی و از سال 1394 به صورت جدی، تكمیل زیرساخت های مورد نیاز خدمات ژنتیك زمان ازدواج را در دانشگاه های علوم پزشكی آغاز كردیم و خوشبختانه مشاوره های ژنتیك كه از دوران گذشته و از سال 1376 در كشور سازماندهی شده بود، برای اهداف بزرگ برنامه تحول نظام سلامت، دوباره سازماندهی شد.
سماوات خاطرنشان كرد: وزارت بهداشت، خدمات ژنتیك شامل مشاوره و تشخیص ژنتیك را به صورت كمی و كیفی گسترش داده تا بتواند خدمات ژنتیك بسیاری را كه در بستر تحول سلامت بوجود آمده را حمایت كند.
وی ادامه داد: تا آخر برنامه ششم توسعه باید بتوانیم به هدف مشخص شده در برنامه تحول سلامت و برنامه عملیاتی دانشگاه های علوم پزشكی در خصوص كاهش 50 درصدی بیماری های ژنتیك اولویت دار، دست پیدا نماییم تا در یك بازه زمانی 10 ساله، این بیماری ها 80 تا 90 درصد كاهش پیدا كند.
رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در زمان ازدواج، به زوجین خدمات ژنتیك عرضه می شود، اضافه كرد: پوشش این خدمات با سرعت در حال افزایش می باشد و وزارت بهداشت در این راستا، بر تقویت این پوشش، نظارت دارد و آموزش های استانداردی را به صورت حضوری و غیرحضوری به دانشگاه های علوم پزشكی عرضه می كند.
اجتمام**1193**1055

 

1397/03/18
12:16:35
5.0 / 5
4366
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما