پدوفیلیایی ها را بشناسیم

پدوفیلیایی ها را بشناسیم مطب نما: ایلام - مدیركل بهزیستی ایلام اظهار داشت: آزار جنسی كودك مقدمه ای برای تجاوز جنسی به او بوده و خانواده ها باید از صدمه های هر دو مبحث كه خیلی از كودكان در معرض آن قرار داشته آگاهی كافی كسب كنند.


زهرا همتی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به لزوم آگاه سازی از این نوع صدمه و نتایج آن از خانواده ها خواست تا مساله آزار جنسی با تجاوز جنسی كودكان را تفكیك و آنرا درك كنند.
وی ادامه داد: مساله آزار جنسی با تجاور جنسی باآنكه دو مقوله جدا از هم بوده ولی هر دو در زیر مجموعه كودك آزاری قرار گرفته كه افراد جامعه بویژه خانواده ها باید از آن آگاه كافی داشته باشند.
وی با اشاره به اینكه آزار جنسی به مفهوم لمس كردن، بوسیدن، بغل كردن كودكان و یا استفاده از الفاظ با نیت شوم و لذت جنسی است، ادامه داد: تجاوز جنسی بعد دیگری از كودك آزاری است كه در این نوع فرد بصورت عملی و فیزیكی به كودك تعرض پیدا می كند.

***پدوفیلیایی ها را بشناسیم
مدیركل بهزیستی ایلام تمایل جنسی به كودكان (به طور معمول زیر 13 سال) را نوعی ناهنجاری و اختلال روانی عنوان نمود كه در آن فرد علاقه مند به رابطه جنسی به كودك بوده باآنكه ممكن است این رابطه از نوع آزار جنسی چه بصورت ذهنی و عینی و چه بصورت فعالیت جنسی فیزیكی نمود پیدا كند.
همتی این نوع افراد را پدوفیلیا عنوان نمود و اظهار داشت: آزار جنسی و یا تجاوز جنسی به كودك می تواند از جانب پدوفیلیایی های همجنس كودك و یا جنس مخالف او باشند.
وی با اشاره به اینكه به صورت طبیعی سه درصد افراد در جوامع اختلال روانی دارند كه بخشی از آن از نوع جنسی است، اضافه كرد: علت خاص و مشخصی برای این اختلال وجود ندارد و ممكن است فرد پدوفیلی در كودكی تجربه تجاوز جنسی به خود داشته و یا ناتوان در برقراری رابطه سالم جنسی در بزرگسالی باشد.

*** پدوفیلیایی ها سن خاصی ندارند
این روانشناس بالینی با ذكر اینكه سن خاصی برای پدوفیلی ها وجود ندارد اظهار داشت: این افراد در هر طیف خاص سنی وجود داشته بطوریكه ممكن است جوان، میانسال و پیر باشند.
وی اظهار داشت: ظاهر پدوفیلی ها غیر طبیعی نبوده و در خیلی از موارد این افراد رفتارشان طبیعی بنظر می رسد اما به دلائل مختلف همچون اینكه نتوانسته اند رابطه جنسی سالم و مناسبی داشته باشند به تجاوز و آزار جنسی كودكان روی می آورند.

*** جنسیت بیشتر پدوفیلی ها مرد است
مدیركل بهزیستی ایلام با اشاره به اینكه بر مبنای تحقیق های انجام گرفته عمده پدوفیلی ها مرد هستند، اظهار داشت: بر این اساس چهار تا 10 درصد متجاوزان و آزار دهندگان جنسی كودكان زن و بیش از 90 درصد را مردان تشكیل می دهند.
همتی اظهار داشت: این افراد با زبان كودكانه ارتباط مناسبی با آنها برقرار كرده و سپس با جلب اعتماد نیت شوم خویش را به اجرا در می آورند.

*** 70 درصد پدوفیلی ها آشنایان و نزدیكان كودكان هستند/
مدیركل بهزیستی ایلام با اشاره به باور غلط عمده افراد جامعه كه گمان می كنند بیشتر پدوفیلی ها غریبه هستند، تصریح كرد: بر مبنای تحقیق های صورت گرفته 70 درصد آزارها و تجاوزهای جنسی كودكان از جانب آشنایان و نزدیكان كودكان بوده است.
همتی اضافه كرد: در بیشتر مواقع تجاوزهای غریبه ها به كودكان علنی می گردد در حالیكه خیلی از تجاوزها و آزارهای جنسی به كودكان كه از جانب بستگان و نزدیكان است اعلام نمی گردد.

*** از هر هشت آزار جنسی تنها یك مورد به والدین گزارش می شود
وی همینطور با اشاره به اینكه عمده كودكانی كه مورد آزار و تعرض جمسی قرار می گیرند آنرا به والدین خود اطلاع نمی دهند، اظهار داشت: بر مبنای تحقیقات از هر هشت مورد آزار جسمی و جنسی كودك یك مورد به والدین گزارش می گردد.

*** لزوم اصلاح باورهای غلط در مورد آزارها و تجاوزهای جنسی كودكان
همتی به برخی باورهای غلط در مورد مساله آزار و تجاوز جنسی به كودكان اشاره نمود و اظهار داشت: خانواده ها باید این آگاهی را داشته باشند كه آزار جنسی طیف وسیعی است و به مفهوم خاص رابطه جنسی نبوده و می تواند بصورت لفظی هم باشد كه فرد را به مرور درگیر برقراری رابطه جنسی می كند.
وی اظهار داشت: این باور غلط هم وجود دارد كه پدوفیلی ها افرادی از طبقه پایین اجتماعی و غیر متشخص و ظاهری فریبنده دارند ولی خیلی از این افراد ظاهری معمول و از سطوح مختلف جامعه هستند.
به گفته مدیر كل بهزیستی ایلام، بر مبنای تحقیق های مختلف انجام گرفته 66 درصد پدوفیلی ها سلامت جسمی كامل داشته و 24 درصد آنها بیمار هستند.

*** خانواده ها تربیت جنسی را از كودكی به فرزندان آموزش دهند
همتی به راهكارهای مقابله و كاهش پدیده آزار و تجاوز جنسی كودكان اشاره نمود و اظهار داشت: تربیت جنسی از جانب والدین به فرزندان باید از دوران كودكی آغاز و كودك باید اندام ها و حریم خصوصی اش را بشناسد.
وی استفاده از انیمیشن و قصه را در ارتقا مراقبت های جنسی كودكان مهم دانست و اظهار داشت: در صورت گزارش آزار جنسی از جانب كودكان به والدین باید این اطمینان را از پدر و مادر خود جلب كنند كه مورد حمایت واقع خواهند شد.
وی با اشاره به آثار مخرب پدیده آزار و تجاوز جنسی بر كودكان، اظهار نمود: علاوه بر این باید بستر مناسب فرهنگی و اجتماعی بوجود آمده تا خانواده ها كودك آزاری را به ارگان های ذیربط اطلاع تا كودك مورد درمان روانی قرار گیرد.

*** لزوم انجام تست تمایل جنسی در مكان های تجمع كودكان
وی با اشاره به اماكن تجمع كودكان نظیر مدارس و باشگاه های ورزشی اظهار داشت: برای پیشگیری از پدیده آزار و تجاوز جنسی كودكان می توان در این فضاها از مربیانی كه آموزش كودكان را بر عهده دارند تست تمایل جنسی گرفته شود تا در صورت مثبت بودن آن هم فرد پدوفیلی از جمع خارج و مورد درمان قرار گرفته و هم از پدیده آزار و تجاوز جنسی به كودكان جلوگیری شود.
وی اظهار نمود: كودكان باید نحوه دفاع از حریم شخصی خویش را فرا گرفته و در این زمینه رسالت ارگان هایی نظیر آموزش و پرورش و بهزیستی و سایر نهادهای آموزشی پررنگ تر است.

*** افراد جامعه موارد كودك آزاری و نظائر آنرا به 123گزارش دهند
مدیر كل بهزیستی ایلام با اشاره به اورژانس اجتماعی بهزیستی از عموم مردم خواست تا موارد مختلف صدمه های اجتماعی همچون كودك آزاری، آزارها و تجاوزهای جنسی كودكان و غیره را با شماره گیری 123 به این مركز گزارش تا اقدام های لازم توسط كارشناسان این مركز صورت گیرد.
7171/6119


1397/03/13
19:31:25
5.0 / 5
4664
تگهای خبر: درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما