یافته محققان نشان داد؛

افزایش بهبود زنان مبتلا به سرطان سینه با رژیم غذایی كم چرب

افزایش بهبود زنان مبتلا به سرطان سینه با رژیم غذایی كم چرب مطب نما: تهران- یافته گروهی از محققان آمریكایی نشان داده است احتمال بهبودی در زنان مبتلا به بیماری سرطان سینه كه رژیم كم چربی تری داشته اند، بیشتر از زنانی است كه غذاهایی با چربی بیشتر مصرف كرده اند.


به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، دكتر روان چلبوسكی محقق ارشد این مطالعه می گوید: این تحقیق یكی دیگر از مزایای داشتن رژیم غذایی كم چرب و مصرف بیشتر سبزیجات و میوه های را نشان داده است.
وی كه در بخش تحقیقات سرطان شناسی بیمارستان هوپ در شهر دوارته كالیفرنیا كار می كند، اضافه كرد: ما با انجام این مطالعه پی بردیم كه آن دسته از زنان پس از دوران یائسگی كه رژیم غذایی كم چرب تری داشته اند و به بیماری سرطان سینه هم مبتلا شده اند، زندگی طولانی تری را تجربه كرده اند. همینطور داده های تحقیق این گروه نشان داده است احتمال مبتلا شدن به انواع بدخیم سرطان سینه در زنانی كه رژیم غذایی كم چرب تری دارند، كمتر است.
اما سوال این است كه تاثیر داشتن چنین رژیم غذایی بر زنانی كه به بیماری سرطان سینه مبتلا شده و تحت درمان قرار گرفته اند چیست. دكتر چلبوسكی و گروه محققان همكار وی داده های نزدیك به 49 هزار زن پس از سن یائسگی مبتلا به سرطان را كه پیش از این توسط مركز سلامت زنان آمریكا (WHI) گردآوری شده بود، بازبینی كردند.
آنها همینطور به صورت تصادفی زنانی را انتخاب كردند كه قرار بود رژیم غذایی مشخصی داشته باشند؛ گروهی یك سوم یا بیشتر انرژی روزانه خویش را از چربی به دست می آوردند و عده ای دیگر بیشتر میوه، سبزیجات، غلات مصرف می كردند و كمتر از 20 درصد انرژی روزانه از چربی حاصل می شد.
بر اساس این گزارش پس از 8 و نیم سال مطالعه روی این زنان، یكهزار و 746 نفر به سرطان سینه مبتلا شدند و به صورت متوسط 11 و نیم سال پس از تشخیص درگذشتند.
در مجموع زنانی كه رژیم غذایی كم چربی داشتند 22 درصد بیشتر از زنانی كه رژیم معمول خویش را ادامه دادند، زندگی كردند.
همچنین میزان مرگ و میر در زنانی كه رژیم غذایی كم چرب را رعایت كرده اند، به دلایل دیگر غیر از سرطان سینه و به خصوص بیماری های قلبی هم كمتر است.
دكتر چلبوسكی اظهار داشت: پیام كلی مطالعه این است كه داشتن رژیم غذایی كم چرب در هر مقطع و شرایطی از زندگی شما می تواند مزایای زیادی برای سلامتی تان داشته باشد.
همچنین دكتر استفان برنیك جراح و سرطان شناس در بیمارستان لینوكس نیویورك كه از محققان این تحقیق نیست، در این باره اظهار داشت: رژیم غذایی سالم تر می تواند به افزایش امیدبه زندگی منجر شود؛ خواه این افزایش عمر به علت رژیم غذایی به علت مبتلا شدن به سرطان باشد یا به علت بهبود سطح بهداشت و سلامت با دلایل دیگر.
علمی**9157*2025


1397/03/05
15:35:31
5.0 / 5
5152
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما