سلامت مادران و كودكان در افغانستان

سلامت مادران و كودكان در افغانستان به گزارش مطب نما تغییرات اقلیمی با اثرگذاری بر منابع غذایی و كاهش آب آشامیدنی، تاثیرات منفی جدی بر سلامت انسان ها خواهد داشت اما جدی تر از آن این مساله می باشد كه این تغییرات با فعال سازی عوامل بیماری زای كشنده ای چون مالاریا، اسهال و سوءتغذیه باعث تلفات سنگین می گردد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بیشتر از همه مادران و كودكان در افغانستان در معرض خطر این بیماری ها قرار دارند. به ویژه در مناطق فقیرنشین و روستاها كه ظرفیت برای به وجود آمدن بیماری های حساس به آب و هوا در آن بیشتر است و نیز در این مناطق از نظر بهداشتی سیستم منظم و كارایی وجود ندارد. از این میان سوء تغذیه كشنده ترین این عوامل است.شبكه خبری بی بی سی در گزارشی دراین باره منتشر كرد: با توجه به گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) افغانستان از ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۰ میلادی از نظر سرعت رشد پیامدهای تغییرات اقلیمی بر سلامت افراد در رده اول كشورهای جهان قرار دارد.
بنا بر حساسیت بالای مزارع كشاورزی به تغییرات اقلیمی چون بی ثباتی آب و هوا، بر هم خوردن نظم باران ها و تغییرات فصلی دما، این تغییرات باعث می شود تا منابع غذایی محلی كاهش پیدا كند و در نتیجه سبب بروز سوء تغذیه در میان افراد شده و در نهایت افراد فقیر و روستانشین قربانی آن خواهند بود.
ارتباط سوء تغذیه و تغییرات اقلیمیبنابر اعلام وزارت بهداشت افغانستان، ارقامی كه در این كشور در مورد وضعیت تغذیه مردم آن موجود است، نشان می دهد بیش از نیمی از كودكان زیر پنج سال با كمبود املاح معدنی و ویتامین ها مواجه هستند. كمبود آهن در زنان جوان نیز شدیدا قابل ملاحظه است. در حدود ۷۰ درصد از زنانی كه در سن بارداری هستند با كمبود آهن مواجه اند.در چند سال آینده مقابله با تاثیر تغییرات اقلیمی بر سلامت انسان ها دشوار خواهد بود اما هنوز بسیاری از این اثرات قابل كنترل و جلوگیری هستند.در همین حال بانك جهانی نیز گزارش داده است كه طی پنج سال گذشته با وجود اینكه پیشرفت ھای قابل ملاحظه ای در برخی بخش ھای سلامتی مربوط به كودكان در افغانستان به وجود آمده است اما بخش تغذیه اطفال و مادران در این كشور از جمله پائین ترین شاخص ها را در جھان دارد.نتایج یك نظرسنجی ملی سوء تغذیه در افغانستان نشان داده است كه ۵۴ درصد كودكان زیر پنج سال مبتلا به سوء تغذیه بوده اند به طوری كه مانع رشد آنها شده است و در حدود ۳۹ درصد آنھا هم با توجه به سن شان زیر وزن هستند و همچنین تقریبا ۷ درصد آنها از سوء تغذیه شدید رنج می برند.در عین حال گمان می رود كه میزان سوء تغذیه در اثر افزایش قیمت مواد غذایی، خشكسالی مداوم و زمستان های شدید افزایش پیدا كرده باشد.سوء تغذیه در افغانستان مانند برخی دیگر از كشورهای آسیایی، محدود به كودكان و اطفال نوجوان نیست بلكه در میان زنان باردار نیز در سطح بالایی وجود دارد.
براساس نظرسنجی یادشده، بیشتر از ۲۱ درصد مادران بین سنین ۱۵ تا ۴۹ ساله افغان دچار سوء تغذیه هستند.با افزایش درجه حرارت ناشی از تغییرات اقلیمی زمینه رشد باكتری ها، تكثیر بیش از حد حشرات و ناقلان بیماری ها فراهم می شود كه باعث می شود بیماری ها رشد و شیوع بیشتری پیدا كنند.در مناطق آسیب پذیر هم در اثر به وجود آمدن تغییر و تفاوت بیش از حد در گرما و سرما، نرخ ابتلا به بیماری های تنفسی و قلبی در میان افراد بیشتر می شود.
كشورهای آسیایی در معرض تغییرات اقلیمیدر گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده كه انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ میلادی تعداد بزرگسالانی كه در اثر گرمایش هوا ناشی از تغییرات اقلیمی در كشورهای آسیایی جان خود را از دست بدهند به ۵۲ هزار نفر برسد.تا پایان قرن ۲۱ میلادی هم با توجه به این گزارش دما در كشوری هایی چون افغانستان، تاجیكستان، پاكستان و شمال غرب چین ۷ درجه بیشتر از دمایی خواهد بود كه در شروع عصر صنعتی داشتند.دكتر ریك پیپركورن، نماینده سازمان جهانی بهداشت در افغانستان گفته است: سلامتی باید در زمره تمام خط مشی های مبارزه با تغییر آب و هوا باشد. مبارزه با تغییرات اقلیمی می تواند جوامع امن تر و عادلانه تری را ایجاد كند. سلامتی یكی از ابعادی است كه بیشتر متاثر از تغییرات اقلیمی است كه اكنون در معرض آن قرار دارد.
همچنین بمبنگ سوسانتونو، معاون امور اطلاعات و توسعه پایدار بانك توسعه آسیایی (ADB) گفته است كه اگر برنامه های كاهش دهنده و تطابق پذیر هرچه زود و به شكل جدی انجام نشود، كشورهای آسیایی با فقر و بلاهای طبیعی بسیار شدید ناشی از تغییرات اقلیمی مواجه خواهند شد.در چند سال آینده مقابله با تاثیر تغییرات اقلیمی بر سلامت انسان ها دشوار خواهد بود اما هنوز بسیاری از این اثرات قابل كنترل و جلوگیری هستند. كاهش آلودگی ناشی از وسایل نقلیه، استفاده موثر از زمین و بهبود مدیریت آب از جمله آنهاست.بنابر این باید هر چه زودتر بخش های مختلف آسیب شناسی شده و برنامه های تطابق پذیر و كاهش دهنده تاثیر تغییرات اقلیمی انجام گیرد تا از وارد شدن خسارات در سطح بزرگ و كوچك جلوگیری شود.با افزایش درجه حرارت ناشی از تغییرات اقلیمی زمینه رشد باكتری ها، تكثیر بیش از حد حشرات و ناقلان بیماری ها فراهم می شود كه باعث می شود بیماری ها رشد و شیوع بیشتری پیدا كنند.استفاده از شماری منابع انرژی تجدیدپذیر می تواند باعث كاهش آلودگی هوا شود و به سلامتی افراد كمك كند و همزمان از سرعت تغییرات اقلیمی كاسته شود.بر اساس این گزارش، اگرچه اجرای راهبردهای كاهش دهنده و تطابق پذیر در كشورهای فقیر از لحاظ اقتصادی مشكلات خود را دارد اما اگر آن را با خساراتی كه تغییرات اقلیمی در درازمدت می تواند وارد كند مقایسه كنیم، هزینه اش كمتر است.
 

1396/07/04
21:15:43
5.0 / 5
4695
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما