تاثیر باكتری های روده بر خلق و خو

تاثیر باكتری های روده بر خلق و خو مطب نما: گروهی از متخصصان طی مطالعه ای جدید اعلام نمودند در حال پایه گذاری انقلابی جهت استفاده از ˮروان بیوتیك هاˮ یا ˮمیكروب های خلق و خوˮ به منظور بهبود سلامت روان هستند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، مطالعه ای جدید كه در دانشگاه كیوشو ژاپن صورت گرفته است نشان داده است باكتری های روده در دگرگون كردن مغز نقش دارند.
تا مدت ها تاثیر باكتری ها بر سلامت جسمی انسان مشخص بوده اما به تازگی تاثیر آنها بر بیماری های مختلف همچون افسردگی، اوتیسم و بیماری های اعصاب و روان هم شناخته شده است.
آزمایش روی موش هایی كه تابحال هیچگاه با هیچگونه میكروبی در تماس نبودند نشان داد این موش ها در شرایط استرس زا نسبت به موش های عادی دو برابر هورمون استرس بیشتری آزاد می كنند.
باكتری های روده از چند طریق می توانند بر مغز تاثیر بگذارند. نخستین راه، عصب واگ، بزرگترین مسیر ارتباطی بین مغز و روده است. همینطور این باكتری ها با تبدیل برخی بافت های موجود در رژیم غذایی به مواد شیمیایی به نام اسیدهای چرب كوتاه زنجیره می توانند بر بدن تاثیر بگذارند. علاوه بر آن میكروبیوم ها با تاثیر بر سیستم ایمنی بدن بر اختلالات مغزی تاثیر می گذارند.
در حال حاضر محققان در حال انجام آزمایش های بیشتر به منظور بررسی امكان تجویز "روان بیوتیك ها" توسط روان پزشكان برای بهبود وضعیت سلامت روان در بیماران هستند
همچنین شواهدی وجود دارد كه نشان داده است باكتری های روده با استفاده از كدهای ژنتیكی به نام میكروRNAها عملكرد DNA در سلول های عصبی را تغییر می دهند.
به طور كلی انواع مختلفی از گونه های میكروبیوم ها در سراسر بدن ما زندگی می كنند و اگر بدن یك فرد سالم را با یك فرد افسرده مقایسه نماییم متوجه محدودیت تنوع میكروبیوم ها در بدن افراد افسرده می شویم. باآنكه این امر تنها دلیل افسردگی نیست اما در پیدایش آن نقش مهمی دارد.
همچنین بعضی از شیوه های زندگی مانند رژیم غذایی كم فیبر كه به كم شدن باكتری های روده منجر می گردد می تواند فرد را در برابر این گونه بیماری ها صدمه پذیرتر كند.
ژنوم های مربوط به میكروبیوم ها در انسان به بیماری هایی همچون آلرژی، چاقی، بیماری های التهابی روده، پاركینسون، افسردگی و اوتیسم مربوط هستند.
محققان دانشگاه كرك ایرلند طی آزمایشی میكروبیوم های یك فرد افسرده را به موش ها منتقل كردند كه نتایج آزمایش شگفت آور بود. به صورتی كه خصوصیت ها و رفتارهای فرد افسرده به موش ها منتقل شد و موش ها به افسردگی مبتلا شدند.
ارتباط میان میكروبیوم های موجود در روده با مغز درمورد بیماری پاركینسون هم دیده شده است به صورتی كه تفاوت های زیادی در میكروبیوم های افراد مبتلا به پاركینسون با افراد سالم وجود دارد.
به گزارش بی بی سی، دانشمندان در حال بررسی این مورد هستند كه آیا می گردد از میكروبیوم ها برای درمان این گونه بیماری های روانی بهره برد یا خیر؟ هم اكنون محققان در حال انجام آزمایش های بیشتر به منظور بررسی امكان تجویز "روان بیوتیك ها" توسط روان پزشكان برای بهبود وضعیت سلامت روان در بیماران هستند.1397/02/07
19:46:55
5.0 / 5
4660
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما