مسئول پژوهش معاونت اجتماعی وزارت بهداشت اعلام كرد

تشكیل كانون سلامت محله در سراسر كشور بزودی

تشكیل كانون سلامت محله در سراسر كشور بزودی مطب نما: مسئول پژوهش حوزه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت اظهار داشت: در آینده بسیار نزدیك با كمك استانداران، فرمانداران و مراكز علمی و دانشگاهی و همت مردم و خیران، طرح كانون سلامت محله را در سراسر كشور پیاده می نماییم.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، حمید اخوان در اولین مجمع سلامت شهرستان رفسنجان، بحث توسعه مشاركت مردم در تمام جوامع از سطوح پایین را خاطرنشان كرد و اضافه كرد: در گذشته ابلاغیه ها از سطوح بالا به پایین دستوری بود، اما این سیاست در دولت اخیر و در دوره گذشته به حضور مردم در كنار مسئولان تغییر پیدا كرد. ازاین رو تصمیم گیری ها باید به مردم واگذار شود.

مسئول پژوهشی معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به تشكیل مجمع سلامت استان ها، خاطرنشان كرد: تا تیر ماه تمام شهرستان ها و مراكز دانشگاهی باید با همت استانداران و فرمانداران مجمع سلامت را برگزار كنند تا بتوانیم از این طریق مشكلاتی را كه فراروی مردم است به مقامات بالاتر انتقال دهیم.

اخوان، سلامت را حق همگانی مردم دانست و عنوان كرد: مردم باید از تمام خدماتی كه وجود دارد در هر جای كشور استفاده كنند. طی چند سال قبل این مورد مغفول مانده بود، اما در این دوره توجه خوبی به امر سلامت شده است و مردم را در بحث سلامت مشاركت دادند.

مسئول پژوهش حوزه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت اظهار داشت: در آینده بسیار نزدیك با كمك استانداران، فرمانداران و مراكز علمی و دانشگاهی و همت مردم و خیران طرح كانون سلامت محله را در سراسر كشور پیاده می نماییم.

اخوان ادامه داد: در بحث محله ها هیچ پست، مقام و پولی بین كسانی كه مشاركت می كنند، توزیع نمی گردد و تصمیم گیرنده اصلی مردم هستند كه جایی را بعنوان بحث محله انتخاب می كنند و مبحث های مختلف را مطرح و مطالبه گری می كنند.

وی با اشاره به اینكه زمانی كه مردم خود تصمیم گیرنده هستند، موفقیت بیشتر می شود، تصریح كرد: در بحث زلزله سر پل ذهاب بیش از ۷۵ درصد كمك ها، مردمی بود كه اگر این كمك ها نبود، آلام زلزله زدگان چندین برابر بود.

وی عنوان كرد: در محله ها حتما باید كانون محله ها تشكیل گردد، این كانون به صورت نمونه در شهر تهران وجود دارد كه در كانون محله ۱۵، ۱۶ كانون كوچك تر در حال تشكیل است و در كانون ها، پسماندها، تفكیك زباله، آموزش به كودكان و... نقش تمام مردم را می بینیم.

وی با اشاره به اینكه خیران و سمن ها نقش مهمی در این زمینه دارند، خاطرنشان كرد: در شهرستان رفسنجان نقش خیرین بسیار قابل تقدیر است، بحث سلامت از دوران نوزادی، كودكی و تكامل بسیار مهم است، آموزش هایی از صدا و سیما، راه و شهرسازی، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش و همكاری ائمه جمعه و... در این زمینه می تواند به ما كمك نماید.

مسئول پژوهش حوزه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت توضیح داد: در كانون محله ها اعضای اصلی كارگروه ها نمایندگان مردم، مسئولان دانشگاه های دولتی، مراكز تحقیقاتی و علمی و معتمدان محله هستند و در هر كانون محله یك نفر بعنوان دبیر و یك نفر جانشین از خود مردم تعیین می گردد تا مشكلات را انتقال دهند و ماهانه جلسه ها را برگزار می كنند.

اخوان در انتها خواهان همكاری تمام ارگان ها، نهادها و مردم در این زمینه شد.1397/02/05
20:02:06
5.0 / 5
4700
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما