شكار سلول های سرطانی با نانو ذرات

شكار سلول های سرطانی با نانو ذرات مطب نما: تهران - یافتن سلول ها سرطانی گردشی در بدن همانند پیدا كردن سوزن در انبار كاه است، اما محققان كانادایی با استفاده از نانو ذرات مغناطیسی موفق به شناسایی این سلول ها شدند كه می تواند به تسریع درمان سرطان در بیماران كمك شایانی كند.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه تورنتو كانادا موفق به عرضه روش جدیدی موسوم به نمونه برداری سیال شدند كه با استفاده از آن می توان دریافت كه كدام یك از بیماران به روش درمان استاندارد سرطان پروستات پاسخ نمی دهد.
سرطان پروستات دومین سرطان رایج و پنجمین عامل مرگ و میر در مردان به حساب می آید، هر چند روش های درمانی مختلفی برای این بیماری عرضه شده است، اما نمی توان پیش بینی نمود كدام روش پاسخگو بوده و برخی بیماران به این روش های درمانی پاسخ نمی دهند.
شانا كلی از محققان دانشگاه تگزاس می گوید: 'بررسی مقاومت دارویی اهمیت زیادی در بهبود روش های درمانی دارد، اگر بیماری به یك روش درمانی پاسخ نمی دهد نباید روش مورد نظر به كار گرفته شود'.
بنابراین محققان به دنبال روش های ساده تر برای ارزیابی اثر بخشی روش های درمانی هستند، برای مثال اگر بتوان با گرفتن نمونه خون به این سوال پاسخ داد، این روش بهتر از نمونه برداری بافت از بدن بیمار است.
كلی و همكارانش مقاله ای در نشریه Nature Chemistry به چاپ رساندند كه در آن روش جدیدی عرضه شده است. در این روش نانو ذرات مغناطیسی حاوی DNA برای به دام انداختن سلول های سرطانی هدف در نمونه خون بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.
این نانو ذرات به گیرنده های سطح سلول سرطانی متصل می شود؛ سلول هایی كه در برابر دارو مقاوم هستند.
كلی می گوید: 'ما می توانیم سلول های مغناطیسی شده منفرد را به دام اندازیم، این كار در یك ابزار میكروسیالی انجام می شود، این روش حساسیت بالایی دارد؛ در صورتی كه در نمونه خون بیماری نوعی mRNA دیده شود، آنگاه باید به دنبال روش های درمان دیگری بود.'
هدف گیری سلول های سرطانی گردشی در بدن اهمیت زیادی دارد؛ چون كه این نوع سلول ها مسئول گسترش بیماری سرطان در بدن هستند. تعداد این سلول ها در بدن بسیار كم است، ازاین رو شناسایی آنها كاری چالش برانگیز است.
در سال 2016، كلی و همكارانش مقاله ای در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رساندند كه در آن ابزار میكروسیالی را معرفی كردند كه قادر است سلول های سرطانی گردشی را در بدن به دام اندازد و آنالیز كند، این پروژه اخیر، ادامه كار پروژه های قبلی آنها است.
علمی 9014**1584


1397/01/31
21:41:45
5.0 / 5
5327
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما