50 درصد بیماری ها علت ژنتیكی دارد

50 درصد بیماری ها علت ژنتیكی دارد مطب نما: زنجان - مسئول مركز مشاوره ژنتیك بهزیستی شهرستان زنجان اظهار داشت: 50 درصد بیماری ها علت ژنتیكی دارد كه با انجام مشاوره های لازم بروز آن به حداقل كاسته می شود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا، بر مبنای گزارش های انتشار یافته سه درصد از جمعیت های مختلف دنیا به عقب ماندگی ذهنی مبتلا بوده كه آمار آن در كشورهای در حال توسعه چهار برابر كشورهای پیشرفته تخمین زده می گردد.
كارشناسان و متولیان امر بر مبحث مشاوره های ژنتیك تاكید جدی دارند اما این مورد آنگونه كه باید و شاید از جانب گروههای هدف جدی گرفته نمی گردد.
گیتا فاطمی ابهری روز چهارشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مشاوره ژنتیك و توجه روز افزون گروههای هدف به این مورد مهم درجامعه مغفول واقع شده و چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
وی اظهار نمود: همه زوج های در شرف ازدواج به مشاوره های ژنتیك نیاز جدی دارند، درحالی كه برخی تصور می كنند اول باید آزمایش ژنتیك انجام گیرد.
فاطمی اضافه كرد: زوجین و عموم جامعه توجه داشته باشند مشاوره ژنتیك اهمیت زیادی دارد و هدف از اجرای آن تشخیص بیماری های ژنتیك در خانواده و میزان خطر پذیری اینگونه بیماری های در خانواده است.
مسئول مركز مشاوره ژنتیك بهزیستی شهرستان زنجان ادامه داد: به عبارتی دیگر همه زوجین نیازمند آزمایش های ژنتیك نیستند بلكه این كار بعد از مشاوره و تبادل اطلاعات لازم انجام می گردد.
وی، گروههای هدف ملزم به انجام مشاوره های ژنتیك را ازدواج های فامیلی، وجود بیماری های ژنتیك در خانواده از قبیل عقب ماندگی ذهنی، بیماریهای متابولیك، عصبی و عضلانی، ناشنوایی، نابینایی و سایر بیماری ها ذكر كرد.
فاطمی اضافه كرد: زوجین دچار نازایی و سقط های مكرر، اختلال در بلوغ و ابهام تناسلی، حاملگی مادر در سنین بالای 35 سال از دیگر گروههای هدف برای مشاوره ژنتیك هستند.

** مشاوره های ژنتیك الزامی می شود
مسئول مركز مشاوره ژنتیك بهزیستی شهرستان زنجان ادامه داد: هم اكنون انجام مشاوره های ژنتیك برای زوجین الزامی نیست كه در صورت تمایل خدمات مورد نیاز در این مركز عرضه می گردد.
وی بیان كرد: سازمان بهزیستی با همكاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تلاش دارد مشاوره ژنتیك را امسال الزامی كند و تحقق این مهم نتایج بهتری را بدنبال دارد.
فاطمی اضافه كرد: بهزیستی استان برای اجرای بهینه كار، افرادی كه پرونده توانبخشی تشكیل داده و دارای معلولیت های یك یا چند معلولیتی هستند، مشاوره های ژنتیك الزامی بوده و این كار توسط مددكاران انجام می گیرد.
وی اظهار نمود: بهزیستی طرح غربالگری در مدارس دخترانه را با هدف شناسایی دختران در معرض ازدواج اجرا و سپس مشاوره های ژنتیك را انجام می دهد كه این كار در جهت پیشگیری از بروز احتمالی بیماری ها است.
این مسئول ادامه داد: آزمایش های ژنتیك هزینه هنگفتی دارد و بر این اساس سازمان بهزیستی برای زوجینی كه تحت پوشش هیچ بیمه ای نبوده و علاوه بر آن معلولان تحت پوشش و افراد بی بضاعت كمك هزینه پرداخت می كند.
وی تصریح كرد: متقاضیان علاقمند می توانند برای مشاوره های ژنتیك به مركز به بهزیستی شهرستان زنجان مراجعه نموده و قبل آن با شماره تلفن 33364006 هماهنگی كنند.
به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا، مرتضی خاتمی نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی هم اظهار داشته بود: مهمترین اقدام بهزیستی در برنامه ششم توسعه، الزامی كردن مشاوره ژنتیك زوجین پیش از ازدواج است.
طبق اعلام رئیس بهزیستی شهرستان زنجان هم در سال 95، یكهزار نفر به مركز مشاوره ژنتیك امام خمینی در خیابان جاوید شهر زنجان رجوع كردند كه از این تعداد 126 نفر مشاوره پیش از ازدواج، 744 نفر مشاوره پیش از بارداری، 118 نفر مشاوره حین بارداری، 12 نفر مشاوره تشخیص و سه 3 نفر سقط درمانی به علت معلولیت جنین از خدمات بهزیستی بهره مند شدند.
7320/8068


1397/01/30
17:01:53
5.0 / 5
5725
تگهای خبر: بارداری , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما