شناخت علائم كم خونی

شناخت علائم كم خونی به گزارش مطب نما عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران اظهار داشت كم خونی فقر آهن زمانی كه آهن به مقدار كافی در بدن موجود نباشد ایجاد می شود.دكتر غلامرضا زمانی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه كم خونی به معنی كاهش تعداد گلبول های قرمز خون است، گفت: كم خونی علل متفاوتی دارد، ولی مهم ترین آن كمبود آهن در بدن است.
وی در خصوص علائم كم خونی گفت: احساس خستگی و بی حالی، سردردهای پی در پی، بی اشتهایی، یبوست، عدم تمركز، علاقه مندی به خوردن مواد عجیب و غریب مثل خاك یا كاغذ كه خوراكی نیستند، احساس افسردگی، احساس تنگی نفس، احساس سردی در انگشتان دست و پا، احساس ضعف یا سرگیجه، بی حالی و خستگی پوست و حالتی كه رنگ پوست معمولی باشد ولی لب ها كمرنگ تر از حد طبیعی باشد، از علائم كم خونی است.
عضو هیئت مدیره جامعه جراحان شاخه خراسان گفت: مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده و آماده، حذف بعضی وعده های غذایی (از قبیل صبحانه)، ریزه خواری و عدم استفاده از همه گروه های غذایی از نشانه های عدم دریافت كافی آهن و سایر مواد مغذی است و در این صورت، اگر علائم ذكر شده نیز باشند، احتمال كم خونی وجود دارد.
زمانی با اشاره به اینكه كم خونی می تواند در اثر مشكلات پزشكی اصولی و دریافت یا جذب ناكافی آهن در بدن به وجود آید، تصریح كرد: تنها راه تشخیص كم خونی از طریق آزمایش خون است.
وی ادامه داد: در مواقعی كه فرد نسبت به كم خونی خود شك دارد، نباید مقادیر بالای مكمل های آهن را مصرف كند، زیرا دریافت مقادیر زیاد آهن، مسمومیت زا است و عوارض بدی دارد.
عضو هیئت مدیره جامعه جراحان شاخه خراسان افزود: برای تشخیص قطعی كم خونی باید به پزشك مراجعه شود؛ زیرا علائم كم خونی می تواند مشابه علائم سایر بیماری ها باشد و كمبود آهن به تنهایی، علت بروز كم خونی نیست.
زمانی اظهار كرد: براساس آخرین آمار منتشر شده، فقر آهن شایع ترین كمبود تغذیه ای در سراسر جهان است.
وی ادامه داد: كم خونی فقر آهن یك نفر از هر پنج نفر خانم را گرفتار می كند و در میان خانم های باردار، این رقم به یك نفر از هر دو نفر می رسد و نیمی از افراد باردار، دچار كم خونی فقر آهن هستند.
عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران با بیان اینكه مصرف ویتامین C موجب افزایش جذب آهن می شود، افزود: امروزه تشخیص و تعیین علت ایجاد كم خونی فقر آهن در فرد بیمار، یكی از پایه های اصلی درمان است؛ چرا كه بدون مشخص شدن علت، بیماری تنها به صورت علامتی و برای كوتاه مدت درمان می شود و به دنبال قطع درمان، دوباره كم خونی ظاهر می شود.
وی ادامه داد: در افراد مسن، تعیین نكردن علت بروز، ممكن است به قیمت پنهان ماندن یك بدخیمی و پیشرفت بی صدای آن تمام شود.
عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران گفت: پیگیری بیمار پس از شروع درمان، یكی دیگر از بایدها در این بیماری است. امروزه با شروع درمان به بیمار توضیح می دهند كه انجام تست های آزمایشگاهی بعدی الزامی است. به این ترتیب، احتمال درمان ناكافی با رها كردن ادامه درمان، تا حدود زیادی از بین می رود.
زمانی خاطرنشان كرد: مصرف مولتی ویتامین های حاوی آهن تحت نظر پزشك، برای تمام گروه های در معرض شامل نوجوانان، خانم های باردار و افرادی كه به طور منظم خون اهدا می كنند، توصیه می شود.
 

1396/06/12
13:28:32
5.0 / 5
5746
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما