به دنبال تفاهم ن بنیاد بیماری های نادر و سازمان نظام پرستاری تهران؛

بررسی سلامت پرستاران و اعضای خانه كارگر

بررسی سلامت پرستاران و اعضای خانه كارگر به گزارش مطب نما طرح چكاپ سلامت پرستاران و اعضای خانه كارگر در روزهای اعیاد قربان تا غدیر با همكاری سازمان نظام پرستاری تهران و بنیاد بیماری های نادر انجام می گیرد.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در نشست خبری امروز سازمان نظام پرستاری تهران، تفاهم نامه طرح چكاپ سلامت پرستاران و اعضای خانه كارگر امضا شد. در این نشست حمید چراغی -رئیس هیات مدیره نظام پرستاری تهران- ظهار كرد: گروه پرستاری به دلیل شرایط خاص كاری و همچنین سپری كردن مدت زیادی در كنار بیماران، تاثیرگذارترین گروه در نظام سلامت هستند و بیشترین خدمات درمانی و مراقبتی را به مردم ارائه می دهند. اگر در زمینه خدمات مراقبتی پرستاران مشكلی ایجاد شود، می توان گفت كه ناشی از نقص برنامه هایی است كه در حوزه پرستاری سیاستگذاری می شود.
وی افزود: سختی كار پرستاران با بیماری های گوناگون و گاهی واگیر، اخلاق تند بیماران و شیفت های كاری فشرده منجر به آسیب های جسمی و روحی می شود. همه این موارد باعث شده تا پرستاری در گروه مشاغل سخت قرار گیرد، اما متاسفانه برخی سازمان ها در اجرای این قانون اهمال می كنند.
چراغی بر در نظر گرفتن ارتقای كیفیت زندگی كاری پرستاران تاكید كرد و گفت: پرداخت منصفانه، تامین شرایط كاری ایمن، ایجاد زمینه رشد و آموزش در شغل و ... بخشی از ارتقای زندگی كیفیت كاری این قشر از جامعه است، اما آن حمایت واقعی كه باید از گروه پرستاری انجام شود، امروز صورت نمی گیرد. یكی از اهداف قانون سازمان نظام پرستاری توجه به سلامت این گروه است. به دلیل شرایط كاری سخت پرستاران بیش از ۷۰ درصد آنها بعد از ۱۲ سال كار دچار مشكلات جسمی می شوند. اما بسیاری از مراكز درمانی از این مسئله چشم پوشی می كنند. به همین دلیل سازمان نظام پرستاری تهران با همكاری بنیاد بیماری های نادر تفاهم نامه ای امضا كرده است تا در فاصله اعیاد قربان تا غدیر برنامه چكاپ سلامتی گروه جامعه پرستاری تهران و شهرستان های تابعه انجام شود.
سلامت پرستاران و اعضای خانه كارگر رصد می شود
در ادامه این نشست زهرا ریاضی عضو بنیاد بیماری های نادر و مسئول فنی كلینیك این بنیاد در خصوص جزئیات این طرح گفت: این برنامه با هدف غربالگری و بیماریابی از میان این گروه از جامعه انجام می شود. هر جایی كه بنیاد بیماری های نادر ارائه خدمت می كند، بخش عظیمی از هدف آن كشف بیماری های نادر است. در عین حال با این برنامه پرستاران از بیماری هایی كه خودشان از آنها اطلاعی ندارند آگاه می شوند و ما آنها را برای درمان راهنمایی می كنیم.
وی افزود: نوبت دهی چكاپ سلامت پرستاران در روزهای اعیاد قربان تا غدیر از ۱۰ صبح تا ۸ بعد از ظهر انجام می شود. این طرح با نوبت دهی قبلی انجام می شود. همچنین اعضای خانه كارگر نیز می توانند از این طرح استفاده كنند. ما تصمیم گرفته ایم كه هر كس كارت سازمان نظام پرستاری داشت، بتواند این خدمات را دریافت كند و طرح را محدود به تهران نكردیم.
به گفته ریاضی، كلینیك بنیاد بیماری های نادر در این مدت در روزهای تعطیل نیز فعال است و پرستاران می توانند دو نوبت ویزیت رایگان و دو بسته خدماتی درمانی دریافت كنند. همچنین اگر در خانواده آنها بیمار صعب العلاج یا نادر حضور داشته باشد، مشمول این خدمات می شوند. پرستاران می توانند برای دریافت نوبت با شماره تلفن ۶۴۰۴۵ تماس گیرند.
عضو بنیاد بیماری های نادر همچنین به پرستاران توصیه كرد كه اگر در زمان كاری خود با بیماران نادری روبرو شدند، می توانند آنها را به بنیاد معرفی كنند تا از خدمات آن استفاده كنند.

 

1396/06/07
15:02:16
5.0 / 5
5467
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما