شناسایی باكتری لژونلا در چند دقیقه

شناسایی باكتری لژونلا در چند دقیقه مطب نما: تهران- محققان تراشه ای ساختند كه قادر است در مدت زمانی بسیار كوتاه باكتری لژونلا (عامل بیماری لژیونر؛ نوعی سینه پهلو) را شناسایی كند.


به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این تراشه كه LegioTyper نام دارد، دربرگیرنده 20 نوع مختلف از آنتی بادی ها است كه هر یك با یكی از زیرگونه های باكتری لژونلا پنوموفیلا پیوند برقرار می كند. این گونه عامل 80 درصد از تمام عفونت های ایجادشده توسط باكتری لژونلا است. در صورتی كه هریك از زیرگونه های مذكور در نمونه آب وجود داشته باشند، تراشه جدید قادر است تنها در 34 دقیقه آن را شناسایی كند.
لژونلا، نوعی باسیل هوازی است كه فاقد قدرت تولید هاگ بوده و دارای یك تاژك است. زیستگاه این باكتری در محیط های آبی است و معمولا با آمیب ها همزیستی دارد. در محیط های مرطوب با دمای 25 تا 45 درجه سانتیگراد در خاك هم می تواند زنده بماند.
لژونلا معمولا در سیستم های آب رسانی، منابع آبی، سیستم های تهویه مركزی، كولرهای آبی و رطوبت سازها زندگی كرده و با استفاده از انتشار قطرات ریز آب در هوا منتشر می گردد. این باكتری عامل بیماری لژیونر است كه نوعی سینه پهلو به حساب می آید.
شیوه متداول شناسایی آب آلوده به این باكتری قراردادن نمونه آب در ظرف پتری به مدت 10 تا 14 روز و بررسی رشد كلونی باكتری است. رشد این باكتری به گونه ای است كه ظرف مدت یك هفته به آستانه شیوع بیماری می رسد و لازم است به سرعت منبع آن شناسایی شود.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Biosensors and Bioelectronics انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1834


1397/01/06
13:35:42
5.0 / 5
4837
تگهای خبر: بیمار , بیماری , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما