37 بیمار زنجانی از مرگ و عوارض جانبی سكته مغزی نجات یافتند

37 بیمار زنجانی از مرگ و عوارض جانبی سكته مغزی نجات یافتند مطب نما: زنجان - مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكی زنجان اظهار داشت: دی ماه امسال بیش از 70 بیمار سكته مغزی داشته ایم، كه با اقدامات پزشكی، 37 نفر از مرگ و عوارض جانبی سكته، نجات یافتند.


سید عبدالرضا قریشی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: از 71 بیمار هفت نفر خونریزی مغزی و 64 نفر سكته مغزی داشتند.
قریشی تصریح كرد: درمان و پیشگیری از عوارض سكته مغزی در زمان طلایی 4 و نیم ساعته ممكن خواهد بود، چون كه هر دقیقه حدود 2 میلیون سلول مغزی از بین می روند و در یك ساعت حدود 120 میلیون سلول میمیرد.
مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكی زنجان تصریح كرد: به خاطر ناآگاهی مردم از شرایط سكته مغزی، به جای استفاده از خودروی اورژانس ( آمبولانس) و تسریع در انتقال بیمار، انتقال بیمار با خودروی شخصی رخ می دهد.
وی اظهار داشت: فقط 15 بیمار از افرادی كه در زمان مناسب رجوع كردند، توسط آمبولانس به بیمارستان ولی عصر (عج) رجوع كردند.
مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكی زنجان تصریح كرد: 17 بیمار پس از زمان طلایی و تا 24 ساعت رجوع كردند، 9 بیمار هم پس از گذشت 24 ساعت رجوع كردند، كه حاكی از لزوم آگاهی بیشتر خانواده از علایم سكته مغزی و اهمیت زمان در روند درمان است.
قریشی به فلج كامل یك بانوی زنجانی به دلیل سكته مغزی اشاره نمود و اظهار داشت: ایشان ساعت 3نصف شب اعضای خانواده را از بروز یك نقص در تكلم خود آگاه می كند، اما خانواده به دلیل نداشتن آگاهی و بی توجهی به علایم، سبب فلج شدن وی می گردد.
وی تصریح كرد: اگر این خانواده از بروز سكته مغزی و نشانه های آن آگاه بود، همان لحظه بیمار را به بیمارستان منتقل كرده و سبب درمان احتمالی و جلوگیری از عوارض بیشتر سكته در بیمار می شدند.
مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكی زنجان اضافه كرد: از سال قبل تا آخر دی بیش از 375 بیمار سكته مغزی با تزریق از مرگ حتمی یا عوارض جانبی آن نجات یافته اند.
به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا، طبق مطالعات انجام شده در مورد سكته مغزی، پس از عارض شدن سكته مغزی ۱۰٪ افراد فوت می كنند، ۳۰٪ زمین گیر می شوند و ۷۰٪ افراد شغل خویش را از دست می دهند.
نتایج بررسی وضعیت 223 بیمار سكته مغزی كه تا كنون در واحد درمان سكته مغزی زنجان درمان شده اند از ۲۲۳ نفر، ۱۰ نفر فوت كرده اند، ۱۸ نفر شغل خویش را ازدست داده اند و هفت نفر زمین گیر شده اند، همینطور ۱۹۵ نفر سلامت خویش را بدست آورده اند.
این در حالی هست كه بدون درمان انتظار می رفت، ۲۲ نفر فوت كرده، ۱۵۴ نفر شغل خویش را از دست داده و ۶۷ نفر زمین گیر شوند.
3216/


1396/12/01
17:23:26
5.0 / 5
4685
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما