وزیر بهداشت:

مجلس و دولت پشتیبان طرح تحول سلامت باشند

مجلس و دولت پشتیبان طرح تحول سلامت باشند مطب نما: وزیر بهداشت با اشاره به اینكه باید به مددكاری اجتماعی با رویكرد تخصصی بنگریم، اظهار داشت: با اجرای طرح تحول سلامت، اولویت بندی در حیطه كاری مددكاران تغییر می كند و فارغ التحصیلان این رشته می توانند، به كار تخصصی خود بپردازند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر سید حسن هاشمی، در نشست رابطین مددكاری اجتماعی دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور، به تغییر نگاه به مقوله مددكاری اشاره نمود و اظهار داشت: تابحال فعالیت های واحد مددكاری چندان ارتباطی با تخصص و دانش مددكاری اجتماعی نداشت و باید به این حوزه رویكرد تخصصی داشته باشیم، چراكه زمینه این مورد تابحال فراهم نشده است.

وزیر بهداشت به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به سازمان های مردم نهاد تصریح كرد و اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید به جایگاه سازمان های غیردولتی اهمیت داده شد و ما در وزارت بهداشت این رویكرد را دنبال كرده ایم، زیرا كار ما در وزارت بهداشت، خدمت به مدد جویان یا همان بیماران است، اما آن قسمتی كه به كشف لایه های درونی مشكلات مددجویان می پردازد، مددكاری است و این فرصت برای دانش آموختگان این حیطه فراهم نشده است و درحال حاضر ۴۰ درصد نیروهایی كه در بخش مددكاری فعالیت دارند، در این زمینه دانش كافی ندارند.

بنابر اعلام وب دا، هاشمی از طریق اندازی خیریه های پشتیبان در بیمارستان های كشور به منظور عرضه خدمات بهتر به مردم اطلاع داد و اظهار داشت: مددكاری اجتماعی در حوزه معاونت اجتماعی بیش از معاو نت درمان ارتقا خواهد داشت، ازاین رو با پیشنهاد معاون درمان وزارت بهداشت، حوزه مددكاری به معاونت اجتماعی انتقال یافت تا به صورت تخصصی به این حوزه پرداخته شود، دغدغه همه ما از ورود به حوزه فعالیت های سیاسی و مدنی از دوران انقلاب و پیش از آن، رفاه اجتماعی بود و هست و هم اكنون هم دغدغه جدی ماست، چراكه مردم در این بخش مشكلات زیادی دارند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه طرح تحول سلامت باید با جدیت ادامه پیدا كند، اظهار داشت: از مجلس و دولت درخواست دارم تا پشتیبان این طرح باشند تا طرح با قوت و جدیت ادامه پیدا كند و به رفاه و تامین اجتماعی مردم آسیب ای وارد نشود. این طرح با تاخیری ۳۵ ساله آغاز شد، اما خوشبختانه انجام شد و نباید كسی آن را متوقف كند.

هاشمی بیان كرد: یك مددكار اجتماعی وقتی می خواهد نیازهای مردم را اولویت بندی كند، از سخت ترین رنج مردم آغاز می كند و بعد به لایه های بعدی رسوخ می كند، بنابراین زمانی كه مشاهده می كند، مادری دغدغه هزینه بیمارستان فرزندش را دارد، به این مورد می پردازد، با اجرای طرح تحول سلامت، اولویت بندی در حیطه كاری مددكاران تغییر می كند و فارغ التحصیلان این رشته می توانند، به كار تخصصی خود بپردازند.

وزیر بهداشت در انتها از فعالیت های حوزه معاونت اجتماعی قدردانی نمود و اظهار داشت: فعالیت هایی كه توسط دكتر ایازی و همكاران این معاونت صورت گرفته، كارهای مطلوب و مهمی است و شایسته تقدیر است و امیدوارم رشته مددكاری به جایگاه خود بازگردد.

وزیر بهداشت در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی كشور:

فرصت برای خدمت به مردم محدود و گذرا است
به گزارش وبدا، دكتر سید حسن هاشمی همینطور در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی كشور، تصریح كرد: مردم مشكلات زیادی دارند و این روزها با آرمانها و آرزوهای انقلاب اسلامی فاصله داریم و دلیل آن هم مربوط به خودمان است و اگر عدم موفقیت ها را به بیرون از كشور نسبت بدهیم یعنی بر ضعف های خودمان سرپوش گذاشته ایم.

وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: امروز در كشور گرفتار منیت و خودخواهی هستیم اما در جامعه پزشكی به علت فرصتی كه خدا فراهم نموده، وابستگی به این عوامل كمتر است؛ چراكه سهم ما از دنیا، روپوش سفید است كه به انسان حریت می بخشد و با هیچ چیزی قابل تعویض نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه امیدوارم آفت های انقلاب اسلامی رو به گسترش نباشد، اضافه كرد: كشور توانمندی های بسیار زیادی دارد و می توان مشكلات را بهتر حل كرد مشروط به اینكه به سفارش امام راحل عمل نماییم كه باید با هم و همدل باشیم و نگران دشمن بیرونی نباشیم و همدیگر را تضعیف نكنیم.

هاشمی تصریح كرد: فرصت برای خدمت به مردم، محدود و گذرا است و برای خدمت به مردم و كشور، هیچ راهی جز باور و اطمینان به توان خودمان نداریم؛ چراكه در قرن حاضر، هیچ كشور و قدرت بین المللی، دلسوز دیگری نیست.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر ضرورت بازنگری برنامه های اجرا شده در حوزه درمان برای خطا و اشتباه كمتر، اظهار داشت: امیدوارم برگزاری چنین اجلاسی بتواند به تسهیل امور و خطای كمتر برنامه ها و سیاستگذاری ها منجر شود.

هاشمی تصریح كرد: یكی از مهم ترین مشكلات كانون های سیاستگذاری این است كه قوانین و مقررات خوبی وضع می كنند، اما در محیط اجرا نمی گردد یا ناقص اجرا می گردد كه با نیت قانونگذار و سیاستگذار، تناقض دارد.
هاشمی خاطرنشان كرد: اعتبارات دانشگاه ها از محل بیمه ها و وزارت بهداشت مشخص است و باید درآمد و هزینه ها مدیریت و كنترل شود كه برای این كار نیاز به نیروی انسانی كار آمد است در غیر این صورت با كسری بودجه روبرو خواهند شد و لازم است كه اولویت ها، مشخص شود و اقداماتی مانند لیست انتظار برای اعمال غیر اورژانسی انجام و راهنماهای بالینی اجرایی شود.

هاشمی ضمن تاكید بر ضرورت نظارت دقیق در حوزه درمان در كل كشور و تهران، اظهار داشت: تهران باید در مبحث نظارت و برخورد با تخلفات، الگوی كشور باشد.

وزیر بهداشت خطاب به معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی كشور اظهار داشت: روی دستاوردهای طرح تحول سلامت تعصب داشته باشید و اجازه ندهید كه خدشه ای به آن وارد شود، حتما به محیط و واحدهای زیرمجموعه بروید و از آنها بازدید سرزده داشته باشید تا تصمیمات برپایه مستندات و مشاهدات باشد.

هاشمی تصریح كرد: نیامده ایم كه سوء رفتار دیگران را توجیه نماییم بلكه بخاطر خدمت به مردم آمدیم و از دانشگاه و موقعیت اجتماعی گذشتیم تا به مردم خدمت و رفع ظلم نماییم.

وزیر بهداشت در انتها تصریح كرد: قرار نیست اگر دیگران عملكرد مناسبی ندارند یا تصمیمات غیرانقلابی می گیرند ما عملكرد آنها را توجیه نماییم.1396/11/17
19:38:16
5.0 / 5
4606
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما