یك فوق تخصص هشدار داد؛

بروز سونامی مبتلایان كبد چرب در آینده ای نزدیك

بروز سونامی مبتلایان كبد چرب در آینده ای نزدیك مطب نما: یك فوق تخصص گوارش و كبد بزرگسالان از روبرو شدن با یك سونامی از افراد مبتلا به كبد چرب در آینده ای نزدیك اطلاع داد و خاطرنشان كرد: هر چند در گذشته، سن شیوع كبد چرب بین 40 تا 50 سال بوده ولی هم اكنون 30 درصد از كودكان به علت چاقی، كم تحركی و رژیم های سرشار از كربو هیدرات و قند، مستعد این عارضه هستند.


دكتر «شهاب رحیم پور» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به ابتلای قریب به 30 درصد مردم دنیا به بیماری كبد چرب، اظهار نمود: شروع سن این بیماری بخصوص در كشورهای در حال توسعه، بسیار پایین آمده و قشر نوجوان و جوان را هم در برگرفته است.
وی در مورد شدت بروز این بیماری اظهار داشت: رسوب چربی در بیش از 5 درصد كبد مرحله آغازین و نرمال كبد چرب، رسوب 5 تا 30 درصد چربی در كبد سطح متوسط تا شدید این بیماری و بالای 30 درصد مرحله شدید آن خواهد بود.
این فوق تخصص كبد بزرگسالان ادامه داد: مبتلا شدن به عارضه كبد چرب در چند مرحله اتفاق می افتد كه ابتدایی ترین آن رسوب چربی در سلول های كبد و یا به اصطلاح مرحله NAFLD است كه در این مرحله 25 درصد از سلول های كبدی در صورت عدم درمان، ملتهب و وارد مرحله ای تحت عنوان NASHD می شوند.
وی ادامه داد: مرحله بعدی كه در صورت عدم درمان روی می دهد مرحله فیبروز كبدی یا سفت شدن 25 درصد از سلول های ملتهب NASHD است كه در این صورت 5 درصد از این بیماران نیازمند پیوند كبد می شوند.
رحیم پور بروز علائم بیماری كلبد چرب را همیشه به منزله ی مبتلا شدن به این بیماری نمی داند و تصریح می كند: بعنوان نمونه خیلی از هپاتیت ها مانند هپاتیت نوع C با علائم كبد چرب ظاهر می شوند بنابراین بروز چنین علائمی را تا پیش از بروز التهاب كبد، در دسته بیماری كبد چرب ساده تعریف می نماییم و به عبارتی عنوان می گردد كه كبد فرد، چربی گرفته است.
وی در ادامه كبد چرب را یك زنگ خطر برای پی بردن به دیگر امراض در بدن دانست و اضافه كرد: افرادی كه دچار كبد چرب هستند، بیشتر دچار بیماری هایی چون امراض قلبی و عروقی می شوند و این در شرایطی است كه بیشتر آنها نه از عارضه كبد چرب بلكه از دیگر بیماری ها فوت می كنند بنابراین مبحث كبد چرب بعنوان یكی از نشانه های بروز بیماری های سیستماتیك، موضعی نگران كننده است.
وی به بیماری های ناشی از مبتلا شدن به كبد چرب هم اشاره و اظهار نمود: قریب 40 درصد مبتلایان به كبد چرب، دچار بیماری دیابت و 60 درصد مبتلایان به دیابت هم دچار كبد چرب هستند.
وی در این رابطه خاطرنشان می كند: البته كسانی كه مبتلا به دیابت و بیماری های كبدی و سوابق فامیلی مبتلا شدن به كبد چرب هستند هم مستعد مبتلا شدن به این بیماری هستند.
این فوق تخصص گوارش همینطور با بیان این كه كیست های تخمدانی و اختلالات قاعدگی در زنان مبتلا به كبد چرب بیشتر مشاهده می شود، ادامه داد: در مردان هم بیماری هایی مانند پوكی استخوان و بیماری های كلیوی در مبتلایان به كبد چرب شایع تر است.
وی از روبرو شدن با یك سونامی از افراد مبتلا به كبد چرب در آینده ای نزدیك اطلاع داد و با بیان نگرانی از این موضوع، و خاطرنشان كرد: هر چند در گذشته، سن شیوع كبد چرب بین 40 تا 50 سال بوده ولی هم اكنون 30 درصد از كودكان به علت چاقی، كم تحركی و رژیم های سرشار از كربو هیدرات و قند، مستعد این عارضه هستند.
رحیم پور مصرف كنندگان داروهای روماتیسمی، كورتون ها و استروئیدهای آنابولیك كه برای بدنسازی و افزایش حجم عضلات به كار می روند را مستعد كبد چرب خواند و با بیان این كه هر كدام از سندروم های متابولیك از علائم استعداد به كبد چرب است، اضافه كرد: فشار خون بالا، مقاومت به انسولین در خون، چربی انباشتهٔ اضافی در اطراف شكم و سطوح افزایش یافته ی چربی خون كه عمدتاً در كبد چرب مشاهده می شود، خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی، سكته و دیابت را هم می افزایند.
وی 85 درصد مبتلایان به كبد چرب را شامل افراد چاق دانست و با اشاره به این كه انواع چاقی ها بخصوص چاقی ناحیه شكم ریسك مبتلا شدن به كبد چرب را بالا می برد، اظهار داشت: این ریسك در مردان با دور كمر بیش از 102 و زنان با دور كمر 88 سانتی متر بیشتر است.
وی در مورد توده بدنی هم كه به اصطلاح علمی «بی.ام.آی» خوانده می گردد و نقش آن بعنوان یكی از نشانه های استعداد مبتلا شدن به كبد چرب، اظهار داشت: اگر نسبت وزن به مجزور قد در افراد بیش از 25 باشد، فرد در حال چاق شدن و اگر بالای 28 باشد، زنگ خطر مبتلا شدن به كبد چرب است.
رحیم پور افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را هم زیرگروه افراد مستعد كبد چرب عنوان نمود و اظهار داشت: افراد با قند خون ناشتای 100 تا 120 علاوه بر دیابت مستعد كبد چرب هم هستند چون كه عامل مشترك مقاومت به انسولین در هر دو عارضه، دخالت دارد.
این فوق تخصص همینطور با اشاره به ابتلای 50 درصد افراد با چربی خون بالا به كبد چرب، بیان كرد: چربی ها شامل كلسترول و انواع تری گلیسیریدها هستند كه البته تری گلیسیریدها، چربی هایی با عوارض كم بوده ولی فرد را در مبتلا شدن به بیماری های كبدی و كبد چرب مستعد می كنند.
وی در این مورد اضافه كرد: سطح مناسب چربی های خوب یا اچ.تی.ال باید در مردان بیش از 40 و در زنان بیش از 50 درصد باشد تا ریسك خطر مبتلا شدن به این امراض پایین بیاید.
وی فشار خون بالای 13 روی 8.5 را هم از علائم دیگر استعداد به كبد چرب مطرح كرد و اضافه كرد: فشار خون بالا، ریسك مبتلا شدن به سایر امراض قلبی و عروقی و به دنبال آن كبد چرب را هم بالا می برد.
رحیم پور با اشاره به این كه در 80 درصد از موارد مبتلا شدن به كبد چرب بدون علامت اتفاق می افتد، اظهار داشت: هر چند عارضه های نامبرده در بدن، افراد را مستعد كبد چرب می كنند اما این بیماری اغلب مواقع بدون هیچ علامت و نشانه ای در بدن بروز می كند هر چند كه در 30 درصد از این افراد هم علائمی مانند خستگی، بی حالی و كم حوصلگی و احساس ناراحتی در بالای سمت راست شكم را هم می توان مشاهده كرد.
وی با اشاره به این كه كبد ارگان نجیبی است و تا زمانی كه بیش از 90 درصد صدمه نبیند، كار خویش را به بهترین نحو انجام می دهد، اظهار داشت: برخلاف بیماری های كبدی، بیماری های قلبی بسیار جدی هستند بنابراین افراد مبتلا به كبد چرب باید به سیستم های قلبی و عروقی خود بیشتر توجه نمایند.
این فوق فوق تخصص در مورد روش های اشتباه مقابله با این بیماری در افراد هم اظهار نمود: اكتفا به سونوگرافی امری اشتباه است زیرا شدت بیماری را نشان نمی دهد و باید برای پی بردن به شدت التهاب، از بیمار نمونه برداری شود.
وی با تاكید بر این كه البته روش های درمانی سر خود و بدون تشخیص پزشك مانند مصرف قرص های چربی عملی كاملاً اشتباه است، اضافه كرد: درمان این بیماری با یك قرص و متكی بودن به درمان با مصرف انواع ویتامین ها و دیگر قرص ها تنها یك اشتباه است چون كه درمان این بیماری باید در رژیم غذایی فرد و تغییر در سبك زندگی او اعمال شود.
رحیم پور با اشاره به روش های درمانی مناسب بر مبنای تشخیص پزشك، اظهار داشت: كاهش وزن در درمان این بیماری، اولویت دارد و با رژیم غذایی انجام می گردد اما كاهش وزن ناگهانی یعنی كم كردن وزن به میزان بیش از یك كیلوگرم در هفته با رژیم های غذایی سخت، عوارض كبد چرب را بالا می برد.
این فوق تخصص در این رابطه ادامه داد: لاغرشدن برای كوتاه مدت با قرار دادن بالن در معده كه به مدت 6 تا 9 ماه انجام می گردد به كاهش وزن فرد منجر خواهد شد اما تداوم آن به خود فرد و رژیم غذایی او، بعد از آن بستگی دارد.
وی با بیان این كه اعمال جراحی «بای پس» و 《 اِسلیو 》 از شایع ترین اقدامات برای لاغری همیشگی ذكر كرد و اظهار داشت: این اعمال تنها به تشخیص پزشك در بیماران كبد چرب و چاق صورت می گیرد.
این فوق تخصص ادامه داد: تحقیقات نشان داده كه مصرف چربی امگا 3 موجود در ماهی، روغن زیتون و كنجد در صورت عدم حساسیت، گردو، داروهای لیورگل به علت تركیبات سیلی مارین، افزایش فیبرها، آووكادو، زنجبیل، دارچین، زردچوبه، سبزیجات و میوه جات در رژیم غذایی این افراد بسیار موثر بوده، هر چند لازمه آن رجوع ابتدایی به پزشك تغذیه است.
رحیم پور در انتها ضمن سفارش اكید به ورزش هفتگی به مدت حداقل 150 دقیقه، مصرف روزانه 2 تا 3 فنجان قهوه تلخ را هم موثر دانست و اظهار داشت: جایگزین كردن این مقدار قهوه به جای چای بخصوص برای یزدی ها كه از مصرف كنندگان عمده چای بخصوص به روش ناصحیح و داغ هستند، اثرگذار خواهد بود.1396/11/11
16:00:12
5.0 / 5
4381
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما