سگ رباتیک چینی به کمک افراد نابینا می آید

سگ رباتیک چینی به کمک افراد نابینا می آید به گزارش مطب نما، این سگ رباتیک راهنما می تواند روزی به افراد دارای اختلال بینایی کمک نماید تا مستقل تر زندگی کنند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، این سگ رباتیک که هم اکنون آزمایش های میدانی آن در حال انجام می باشد، می تواند از راه دوربین ها و سنسورهای خود در محیط فیزیکی حرکت نماید، سیگنال های چراغ راهنمایی را هم تشخیص دهد.
به نقل از رویترز، این سگ حدودا ابعادی مشابه یک بولداگ انگلیسی دارد و با فناوری هوش مصنوعی که در تشخیص صدا، قابلیت های برنامه ریزی مسیر و شناسایی چراغ راهنمایی تجهیز شده است، کار می کند و می تواند با گوش دادن و صحبت کردن با یک اپراتور کم بینا با فرد ارتباط برقرار کند. همینطور دارای شش پا است که به قول محققان به آن کمک می نماید تا نرم و با حداکثر ثبات راه برود.
پروفسور گائو فنگ(Gao Feng)، سرپرست گروه تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه جیائو تونگ در شانگهای می گوید: وقتی سه پای ربات بلند می شوند، هنوز سه پای دیگر وجود دارد. این شکل پایدارترین شکل است.
زوج متاهل لی فی ۴۱ ساله و ژو سیبین ۴۲ ساله همچون افراد کم بینایی هستند که به تیم دانشگاه جیائو تانگ کمک می کنند تا این ربات را با استفاده از دستورات به زبان چینی آزمایش نمایند.
لی کاملا نابینا است و ژو فقط کمی می بیند و معمولاً از عصا برای رفت و آمد استفاده می نماید.
لی می گوید: اگر این سگ راهنمای رباتیک وارد بازار شود و من بتوانم از آن استفاده کنم، حداقل می تواند بعضی از مشکلات من را در مسافرت به تنهایی حل کند. بعنوان مثال، هم اکنون اگر من بخواهم به محل کار، بیمارستان یا سوپرمارکت بروم نمی توانم به تنهایی بیرون بروم و باید با خانواده یا داوطلبانم همراه شوم.
سگ های رباتیک راهنما در کشورهای دیگر همچون استرالیا و بریتانیا درحال توسعه هستند، اما چین کمبود شدید سگ های راهنمای سنتی را دارد.
گائو می گوید: در چین بیشتر از ۴۰۰ سگ راهنما برای حدودا ۲۰ میلیون فرد نابینا وجود دارد. تولید سگ های رباتیک راهنما می تواند به صورت ویژه در یک مرکز تولیدی بزرگ مانند چین افزایش یابد.
او اضافه کرد: این کمی شبیه خودرو ها است. من می توانم آنها را مانند خودرو ها به تولید انبوه برسانم، ازاین رو مقرون به صرفه تر خواهند شد. فکر می کنم این بازار می تواند بسیار بزرگ باشد، چونکه امکان دارد ده ها میلیون نفر در جهان وجود داشته باشند که به سگ های راهنما نیاز دارند.
منبع:

1403/04/12
19:07:33
5.0 / 5
96
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما