توجه دندانپزشكان به تشخیص سرطان دهان

توجه دندانپزشكان به تشخیص سرطان دهان به گزارش مطب نما سرطان حفره دهان همچون بیماری هایی است كه در رجوع بیماران برای درمان مشكلات دندانی، در صورت توجه دندانپزشكان و بررسی دقیق وضعیت سلامت نواحی داخل دهان، قابل تشخیص و درمان به موقع می باشد.


به گزارش روز ایرنا، به قول پزشكان مهمترین علائم سرطان های حفره دهان، تغییر رنگ بافت های داخل دهان (سفید یا قرمز شدن بافت)، تولید زخم یا ضایعاتی مانند آفت است كه نواحی داخل گونه، كناره های زبان و كف دهان را دربرمی گیرد.
طبق پروتكل های درمانی تعیین شده در سال 2013 از جانب انجمن دندانپزشكان آمریكا، دندانپزشكان موظف می باشند در كنار درمان مشكلات دندانی كه بیمار به منظور رفع آنها به مراكز درمانی رجوع می كند، وضعیت سلامت بافت نواحی مختلف دهان را هم مورد بررسی و معاینه قرار داده و در صورت مشاهده علائم نسبت به درمان آن یا ارجاع بیمار به متخصصان مربوطه اقدام نمایند.
به گفته متخصصان، از هر نوع زخمی كه بیش از 2 هفته در دهان باقی بماند و برطرف نشود، باید حتما نمونه برداری شده و از نظر بدخیم یا خوش خیم بودن مورد بررسی های پزشكی قرار گیرد؛ سرطان دهان به سرعت رشد می كند و تشخیص به موقع در روند درمانی این بیماری بسیار اثرگذار است.
دكتر سمیه علیرضایی جراح دندانپزشك، متخصص بیماری های دهان، فك و صورت و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا اظهار نمود: هرگونه افزایش تعداد سلولی به صورت برآمدگی، تغییر رنگ سلولی (قرمز یا سفید) و تولید زخم در حفره دهان می تواند از علائم سرطان حفره دهان باشد كه باید نسبت به این علائم جدی باشیم.

** علائم
وی اضافه كرد: اگر این علائم بین دو تا سه هفته طول كشید و تغییری در آنها مشاهده نشد و عاملی هم برای آنها مانند پوسیدگی یا خردگی سطح دندان كه سبب تولید زخم در دهان می شود، وجود نداشت یا اگر وجود داشت و با مرتفع ساختن آنها باز هم زخم ادامه داشت، باید نسبت به آن حساس بود و نباید به راحتی از كنار این علائم گذشت.
علیرضایی در مورد تغییر رنگ و سفید شدن بخشی از بافت دهان كه گاهی با آفت اشتباه گرفته می شود، توضیح داد: گاهی افراد هنگام مشاهده تغییر رنگ سفید در داخل دهان خود تصور می كنند كه آفت است و آن را جدی نمی گیرند، درحالی كه هرگونه تغییر رنگی باید تحت بررسی های پزشكی قرار گیرد و متخصصان دهان، فك و صورت در گروه دندانپزشكی به راحتی می توانند این علائم را تشخیص داده و تفاوت بین آفت و زخم را تمیز دهند.
وی در توضیح بیشتر در مورد تغییر رنگ سفید بافت داخل دهان اظهار داشت: تغییر رنگ سفید ممكن است به واسطه یك پلاك سفید یا سفیدی همسان با سطح دهان باشد كه ممكن است نشانه ای از تغییرات پیش بدخیمی یا بدخیمی به نام 'لوكوپلاكی' باشد.
علیرضایی ادامه داد: برخی نواحی داخل دهان كه به آنها نواحی 'های-ریسك' گفته می شود، با احتمال بیشتری برای سرطانی شدن مواجه هستند؛ این نواحی شامل كناره های زبان و كف دهان است كه از آنها بعنوان نواحی بحرانی هم یاد می گردد.

** شیوع سرطان دهان و شایع ترین نوع
وی شیوع سرطان دهان را طبق آمار جهانی حدودا 6 درصد اعلام نمود و اضافه كرد: سرطانی به نام 'اس سی سی' یا 'اسكواموس سل كارسینوم' كه در اثر افزایش تعداد سلول های سنگفرشی كف دهان بروز می كند، ازجمله شایع ترین سرطان های حفره دهان است.

** عوامل ایجادكننده
متخصص بیماری های دهان، فك و صورت و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد مصرف الكل و سیگار را همچون علل بروز سرطان های حفره دهان برشمرد و اظهار داشت: در كشور ما گاها الكل و سیگار به صورت تفریح مصرف می گردد كه بخصوص جوانان را با خطر مبتلا شدن به سرطان مواجه كرده است. همینطور مصرف ماده ای به نام 'ناس' كه در جنوب ایران استفاده می شود، افراد را در معرض این خطر قرار می دهد؛ افراد این نواحی از كشور این ماده را در گوشه ای از دهان نگه می دارند تا به تدریج حل شود و همین عمل سبب بروز زخم و سرطان حفره دهان شده و معمولا هم بسیار دیر تشخیص داده می گردد.
علیرضایی ادامه داد: افرادی كه نوشیدنی های الكلی، سیگار، تنباكوی تدخینی و غیرتدخینی مصرف می كنند، افراد در معرض ریسك بالا هستند. در گذشته افزایش سن هم جزو عوامل مبتلا شدن به این نوع سرطان ها مطرح می شد اما مشاهدات نشان داده است كه این بیماری در سنین پایین هم بروز می كند ازاین رو سن و جنسیت نقشی در این بیماری ندارند.
وی مصرف موادغذایی حاوی افزودنی ها و نگهدارنده ها، اشعه یو وی و ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) را از دیگر عوامل بروز سرطان های حفره دهان برشمرد و اضافه كرد: اگر بتوان تغییرات داخل حفره دهان را به موقع تشخیص داد و بیمار را زودتر برای درمان به پزشكان مربوطه ارجاع داد و تاخیری در این كار تولید نكرد، مسلما می توان درمان كاملی عرضه داده و كمك زیادی به بیمار كرد و كیفیت بهتری به زندگی او بخشید.

**روش درمانی اس سی سی
جراح دندانپزشك و متخصص بیماری های دهان، فك و صورت در مورد درمان اس سی سی هم توضیح داد: درمان اس سی سی داخل حفره دهان، یك درمان چندجانبه است؛ ابتدا باید ناحیه دارای زخم با یك حاشیه سالم برداشته شود و بعد از آن نیاز به رادیوتراپی و كموتراپی (شیمی درمانی) دارد. بنابراین نیازمند یك كار تیمی متشكل از گروه های دندانپزشكی و پزشكی است.
علیرضایی تصریح كرد: گاهی مشاهده می گردد كه برخی پزشكان می خواهند به اصطلاح بیمار را از آنِ خود كنند، اما باید تصریح كرد كه بیماری سرطان بخصوص سرطان دهان، مجال این كار نیست؛ اینجا جان بیمار در بین است و ما پزشكان درصورت تشخیص قطعی بیماری، هر پزشكی را كه می دانیم می تواند كار بهتری نسبت به ما انجام دهد یا به ما كمك نماید، باید وارد تیم درمانی خود نماییم.

** تب لبخندهای هالیوودی
متخصص بیماری های دهان، فك و صورت و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درمورد تب تند لبخندهای هالیوودی كه امروز گریبانگیر شمار زیادی از جوانان و چهره های سرشناس در كشور شده است، اظهار نمود: امروزه گرایش زیادی به درست كردن دندان های زیبا و لبخندهای هالیوودی در كشور به راه افتاده است كه البته با هیچ یك از این موارد مخالفتی نداریم، اما در این مسیر دستكم به انجمن دندانپزشكان آمریكا هم تاسی شود كه طبق كوریكولوم آموزشی خود، علاوه بر درمان مشكلات دندانی، مخاطات بیمار را هم بررسی می كنند تا اگر مشكلی در حفره دهان باشد، به موقع تشخیص داده شود.
علیرضای با تاكید بر این كه دندانپزشكان در مورد بیماران خود مسئول هستند، اظهار داشت: ما دندانپزشكان باید به پروتكل هایی كه برای سرطان حفره دهان است، توجه نماییم و در مراجعات بیماران، مخاطات دهان، تغییر رنگ ها و زخم های احتمالی داخل حفره دهان آنها را هم بررسی نماییم.


 

1396/11/05
14:35:13
5.0 / 5
4751
تگهای خبر: بافت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما