۱۵ درصد رساله ها دارای قلمرو جغرافیایی هستند

۱۵ درصد رساله ها دارای قلمرو جغرافیایی هستند مطب نما: به گزارش مطب نما، آمار رساله ها و رساله های ثبت شده با قلمرو جغرافیایی در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ نشان داد، ۱۱ هزار و ۷۲۹ پارسا (۱۵.۴۰ درصد) دارای قلمروِ فرامرزی، ملی، استانی یا شهری بوده اند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در سامانه ملی ثبت رساله، رساله و پیشنهاده (SABT.IRANDOC.AC.IR)؛ یکی از پرسش هایی که هنگام ثبت این مدارک از دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی می شود، قلمرو جغرافیایی آنهاست. بر پایه داده هایی که در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در این سامانه وارد شده اند، از ۷۶ هزار و ۱۳۹ رساله و رساله (پارسا) ثبت شده، ۱۱ هزار و ۷۲۹ پارسا (۱۵.۴۰ درصد) دارای قلمروِ فرامرزی، ملی، استانی یا شهری بوده اند.

بعنوان نمونه، مدارکی مانند «فراتحلیل مطالعات اوقات فراغت با تاکید بر فعالیت بدنی و ورزش» قلمرو جغرافیایی ندارند و مدارکی مانند «بررسی رابطه مدیریت دانش و مدیریت تغییر در بانکهای شهر کازرون» دارای قلمرو جغرافیایی هستند. در این میان، مدارکی مانند «بررسی نقش سیاسی شیعیان عراق در نظام سیاسی عراق نوین» دارای قلمرو «برون مرزی»؛ «بررسی وضعیت آب و هوایی در فلات ایران» دارای قلمرو «ملی»؛ «پتانسیل سنجی ژئوتوریسم و ژئوپارک در استان کرمانشاه» دارای قلمرو «استانی» و «تحلیل جغرافیایی مسکن در شهر کاشان» دارای قلمرو «شهری» هستند. افزون بر این، اگر یک مدرک، چند استان را در بر داشته باشد، دارای قلمرو «ملی» به حساب می آید. اگر مدرکی، چند شهر را در بر داشته باشد، دارای قلمرو «استانی» است. اگر یک مدرک، منطقه ای کوچک تر از شهر (مانند یک یا چند روستا) را در بر داشته باشد، استان و شهر همسان با آن به کار می رود. اگر مدرکی، به یک پدیده طبیعی (مانند کوه، دریا، دریاچه، خلیج، آتشفشان، بیابان، تنگه، جزیره، جنگل، آبشار، چشمه، خور، دره، دماغه، و... ) در یک شهر یا استان پرداخته باشد، قلمرو «استانی» آن به کار می رود. اگر یک مدرک، به یک پدیده طبیعی در چند استان پرداخته باشد، دارای قلمرو «ملی» است. جدول های پیوست، ریز اطلاعات این مدارک را نشان می دهند.

در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱، ۴۷۲ پارسا با قلمرو برون مرزی، ۱.۶۱۳ پارسا با قلمرو ملی، ۳ هزار و ۷۴۶ پارسا با قلمرو استانی و ۵ هزار و ۸۹۸ پارسا با قلمرو شهری در سامانه ملی ثبت رساله، رساله و پیشنهاده وارد شده اند.

در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱، ۹ هزار و ۶۴۴ پارسا با قلمرو استانی یا شهری در مناطق آمایش آموزش عالی ثبت شده که ۱.۴۴۸ پارسا در منطقه یک آمایش آموزش عالی بوده است.همچنین در این بازه زمانی، ۳.۷۴۶ پارسا با قلمرو استانی ثبت شده که استان تهران با ۴۵۱ پارسا پیشتاز است.

بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران؛ شمار پارساهای ثبت شده با قلمرو شهری برای ۵۰ شهر نخست در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱، نشان داده است که شهر تهران با ۷۴۵ پارسا شهر نخست درقلمرو جغرافیایی رساله ها است.

منبع:

1401/09/13
15:00:01
5.0 / 5
297
تگهای خبر: آموزش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما