رتبه بندی دانشگاه های ایران بر مبنای شاخص H

رتبه بندی دانشگاه های ایران بر مبنای شاخص H مطب نما: به گزارش مطب نما، مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در گزارشی رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات ایرانی را بر مبنای شاخص H که نشان دهنده کیفیت خروجی های علمی آن هاست، اعلام نمود.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس ISC اظهار داشت: مبحث مرجعیت علمی برای نخستین بار در بیانات مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۴ عنوان شد، بر مبنای فرمایشات ایشان هدف پژوهش دو چیز است: «یکی رسیدن به مرجعیّت علمی و حضور در جمع سرآمدان علم و فنّاوری و دوّم حلّ مسائل کنونی و آینده ی کشور»( مقام معظم رهبری، ۱۳۹۷/۰۳/۲۰).

فاضل ­زاده عنوان کرد: یکی از اصلی ترین راهکار ها برای رسیدن به مرجعیت علمی در جامعه دانشگاهیان پیشتازی در عرصه علم و نوآوری است به گونه ­ای که دنیا از دستاوردها و نوآوری های علمی کشورمان استفاده نماید. استفاده از تولیدات علمی دانشگاهی، غالباً با شاخص­ های استنادی سنجیده می شود. این شاخص­ ها به شکلی نشان می ­دهند که یک اثر علمی ساخته شده تا چه اندازه مبنای تولید آثار علمی جدیدتر بوده است و در علم جدید تأثیر گذاشته است. بر این اساس هم کیفیت و هم کمیت تولیدات علمی باید هم زمان مورد بررسی و سنجش قرار بگیرند تا هدف پیشتازی در علم میسر شود.

رئیس ISC در ادامه اظهار داشت: شاخص H که تحت عنوان شاخص «هِرش» هم شناخته می شود، در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط J. Hirsch ارائه شد. درصورتیکه حداقل H تعداد از انتشارات یک پژوهشگر، H تعداد استناد دریافت کرده باشد، آن پژوهشگر دارای شاخص H است. بعنوان مثال، پژوهشگر A اگر حداقل ۱۲ مدرک منتشر نموده باشد که حداقل ۱۲ استناد برای آنها دریافت کرده باشد، آن پژوهشگر h-index = ۱۲ دارد.

وی اضافه کرد: محبوبیت این شاخص بعنوان یک شاخص علم ­سنجی از این حقیقت ناشی می شود که بهره وری (تعداد انتشارت) و تاثیر (تعداد استناد دریافتی) را در یک نمایه ترکیب می­ کند. شاخص H را میتوان برای هر سطحی (نویسنده، موسسه، مجله، کشور) اعمال کرد. این شاخص می تواند اطلاعاتی را در مورد نحوه توزیع استنادها در مجموعه ای از انتشارات نشان دهد. شاخص H در سطح نویسنده، بعنوان شاخصی از دستاوردهای علمی یک پژوهشگر در طول زندگی علمی در نظر گرفته می شود.

فاضل زاده بیان داشت: شاخص H بعنوان شاخصی که به نحوی نشان دهنده کیفیت خروجی های علمی و بهره وری پژوهشی در سطح دانشگاه و مؤسسات پژوهشی و فناوری کشور است در شاخصهای رتبه بندی ISC مدنظر قرار می گیرد و در امتیاز نهایی و رتبه دانشگاه محاسبه می شود.

بنابر اعلام اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)؛ عدد این شاخص برای دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری حاضر در رتبه بندی بر مبنای پایگاه Web of Science استخراج شده است.
۱۰ دانشگاه برتر ایران بر مبنای شاخص H

1401/09/11
13:24:58
5.0 / 5
269
تگهای خبر: تولید , زندگی , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما