حضور 12 پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران پر استناد جهان

حضور 12 پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران پر استناد جهان مطب نما: طبق گزارش سال 2022 میلادی مؤسسه «کلاریویت آنالیتیکس»؛ 12 پژوهشگر وابسته به مؤسسات ایرانی در میان پژوهشگران پر استناد قرار گرفته اند. در سال قبل 15 پژوهشگر ایرانی در این لیست جای داشتند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، «مؤسسه کلاریویت آنالیتیکس» در سال ۲۰۲۲ نام نزدیک به ۷ هزار پژوهشگر را در ۲۱ زمینه علمی در لیست پژوهشگران پراستناد جای داده است. این پژوهشگران نماینده نزدیک به ۷۰ کشور جهان هستند. پیرامون چهار هزار پژوهشگر در حوزه های علمی ویژه و بیش از سه هزار پژوهشگر در بین رشته دسته بندی شده اند.

برای شناسایی پژوهشگران پراستناد، مقاله های پراستناد در نشریات نمایه شده «وب آو ساینس» در نمایه های استنادی علوم و علوم اجتماعی در یک دهه گذشته (از ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ میلادی) پیمایش شده اند.

مقاله های پراستناد، آن هایی هستند که بیشترین استناد را در حوزه های علمی خود می گیرند و در یک درصد نخست جای دارند و در پایگاه «شاخص های اساسی علم» (ESI) می آیند. پژوهشگرانی که مقاله پراستناد دارند، پژوهشگران تأثیرگذار به شمار می روند و آنهایی که نامشان با فراوانی بیشتری می آید، تأثیرگذارتر هستند.

از این رو، پژوهشگران برمبنای شمار مقاله های پراستنادشان رتبه بندی و آن هایی که در یک درصد نخست جای گرفته اند، به عنوان پژوهشگر پراستناد معرفی می گردند. برای رعایت انصاف، در روش شناسی این لیست، نام پژوهشگرانی که به شکل افراطی دارای آمار خوداستنادی هستند، کنار گذاشته می شوند.

در ویرایش پیشین لیست پژوهشگران پراستناد، ۱۵ پژوهشگر از مؤسسه های ایرانی بودند، ولی در ویرایش ۲۰۲۲، ۱۲ پژوهشگر با وابستگی سازمانی مؤسسه های ایرانی در این لیست جای گرفته اند. نام پژوهشگران پراستناد وابسته به مؤسسه های ایرانی به همراه زمینه علمی، وابستگی سازمانی نخست و وابستگی سازمانی دوم آنها (اگر داشته باشند) در جدول زیر آمده است (ترتیب بر پایه الفبایی نام خانوادگی انگلیسی پژوهشگران).فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲ میلادی، ۶ هزار و ۹۳۸ پژوهشگر را در بر دارد که پیشگام تأثیرگذاری در حوزه های علمی خود هستند.

حدود ۴۰ درصد از لیست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲ میلادی وابستگی سازمانی یکی از مؤسسه های آمریکا را دارند (۲۷۶۴ پژوهشگر). چین با ۱۱۶۹ پژوهشگر در جایگاه دوم است و کشورهای انگلستان (۵۷۹ پژوهشگر)، آلمان (۳۶۹ پژوهشگر) و استرالیا (۳۳۷ پژوهشگر) نیز در جایگاه های بعدی هستند.

«دانشگاه هاروارد» با ۲۳۳ پژوهشگر پرتکرارترین مؤسسه در لیست ۲۰۲۲ است. پژوهشگرانی که لغزشی در وابستگی سازمانی آنها رخ داده است، می توانند به پیوند recognition.webofscience.com/awards/highly-cited/2022 سر بزنند و آنرا گوشزد کنند.

بر اساس این گزارش، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با ساخت و به روزرسانی ابزارهایی حرفه ای برای ارزیابی و سنجش علم، فناوری و نوآوری کشور می کوشد تا در حوزه های در پیوند با ماموریت هایش به سیاست گذاران برای برنامه ریزی های درست و کارآمد یاری رساند. گزارش پیش رو از انتشارات سامانه جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان (نما) است که به پایش و گزارش پیرامون ۹۰ شاخص مختلف از ۵۵ نهاد جهانی در زمینه های علم، فناوری و نوآوری می پردازد و در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR در دسترس همگان است.

منبع:

1401/09/02
15:23:52
5.0 / 5
115
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما