انتشار نظریه قدرت بندری محققان دانشگاه تهران و دانشگاه ایالتی یوتا در الزویر

انتشار نظریه قدرت بندری محققان دانشگاه تهران و دانشگاه ایالتی یوتا در الزویر مطب نما: به گزارش مطب نما، نظریه محققان دانشگاه تهران و دانشگاه ایالتی یوتا با عنوان «قدرت بندری»، در مجله معتبر جغرافیای حمل و نقل از انتشارات الزویر منتشر گردید.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر سید عباس احمدی عضو هیأت علمی دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران به همراه حسن نورعلی دانشجوی دکترای رشته جغرافیای سیاسی و پروفسور کالین فلینت ژئوپلیتیسین برجسته جهانی، استاد دانشگاه ایالتی یوتا در ایالات متحده و سردبیر مجله ژئوپلیتیک از انتشارات تیلور و فرانسیس (۲۰۱۴-۲۰۲۰)، موفق به چاپ نظریه «قدرت بندری» در مجله معتبر جغرافیای حمل و نقل شدند.

در این نظریه، دوگانه سنتی قدرت خشکی و قدرت دریایی به چالش کشیده شده و به جای تمرکز صرف بر قلمروهای قاره ای یا پهنه های آبی (نظیر آنچه در نظریات سنتی ژئوپلیتیک مثل هارتلند، ریملند و … وجود دارد)، بنادر بعنوان گره ها و نقاط اتصال آب و خشکی در شبکه های اقتصادی و تجاری معرفی می گردند و این پتانسیل را دارند که بعنوان دروازه ای بین اقیانوس ها و خشکی اوراسیا عمل کنند.

ازاین رو قدرت بندری، قدرتی است که هم بازیگر اصلی در دریاها، بخصوص حمل و نقل دریایی است و هم به خشکی اوراسیا که پیش تر نفوذناپذیر تلقی می شد، به واسطه بنادر دسترسی و نفوذ دارد. نظم ژئوپلیتیک جهانی قرن بیست ویکم تحت سلطه کشوری خواهد بود که در قدرت بندری غالب است و چین هم اکنون در موقعیتی قرار دارد که این نقش را ایفا کند.

بر مبنای نظریه قدرت بندری، بنادر بعنوان ابزار ژئوپلیتیکی در تغییرات دوره گذار ژئوپلیتیکی برای شکل بخشیدن به نظم جهانی آینده، امکان پیشبینی دسترسی اقتصادی و دولتی در سرتاسر اقیانوس ها و قاره ها را فراهم می کنند. ساخت بنادر برای ایجاد شبکه ها، بخصوص آنهایی که به خشکی اوراسیا می رسند، امکان دارد توزیع جغرافیایی قدرت در نظام بین ‎المللی را بشدت تغییر دهد. کشوری که در قدرت بندری غالب است، با استفاده از معیارهای هشت گانه ای که در این نظریه شناسایی شده است، بیشترین پتانسیل را برای هدایت گذار ژئوپلیتیک فعلی و شکل دادن به نظم جهانی ژئوپلیتیک بعدی خواهد داشت.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، این معیارها عبارتند از: ۱- جریان تجارت جهانی از راه بنادر برتر، ۲- اپراتورهای برتر بندری، ۳- کنترل و هژمونی بر بنادر، ۴- شبکه های حمل و نقل دریایی، ۵- دسترسی به اوراسیا، ۶- مرکزیت بنادر در کدهای ژئوپلیتیک ۷- شهرهای بندری بعنوان شهرهای جهانی ۸- حفظ نیروی دریایی آب های آبی.

نظریه قدرت بندری در چارچوب مقاله علمی در مجله معتبر جغرافیای حمل و نقل (Journal of Transport Geography) از انتشارات الزویر (Elsevier) با رئال تایم ایمپکت فکتور ۸، ایمپکت فکتور ۵ ساله ۵۲/۶ و سطح کیفی Q1 انتشار یافته است و از راه این لینک قابل دریافت است.
منبع:

1401/09/01
23:04:48
5.0 / 5
119
تگهای خبر: محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما