صالحی در نشست مجمع پژوهشگاه های ملی تاكید كرد

ایجاد رابطه متناسب بین آموزش و پژوهش در بخشنامه موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی

ایجاد رابطه متناسب بین آموزش و پژوهش در بخشنامه موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی مطب نما: به گزارش مطب نما، معاون پژوهشی وزیر علوم درباره ی تدوین پیش نویس بخشنامه موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی، اظهار داشت: در این بخشنامه باید به این مساله توجه داشت که رابطه ای متناسب و ملموس بین آموزش و پژوهش برقرار شود و موظفی ها و خروجی ها از یکدیگر مجزا شوند، چونکه خروجی ها برمبنای ماموریت و اهداف سازمان است.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، نهمین نشست مجمع پژوهشگاه های ملی کشور امسال با موضوع بررسی پیش نویس آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی پژوهشی، با حضور دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر علی باقر طاهری نیا دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور و رییس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی مدیران حوزه پژوهشی و رؤسای پژوهشگاه های عضو مجمع، به میزبانی پژوهشگاه مواد و انرژی بصورت حضوری و مجازی انجام شد.

دکتر صالحی در سخنرانی خود در این جلسه، آذرماه را ماه پژوهش و فناوری خواند و اظهار نمود: می بایست تمام همت خودرا در برنامه های استانی و ملی هفته پژوهش و موضوعات پژوهشی بگذاریم.

وی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به دستور جلسه این جلسه درباب تدوین پیش نویس آیین نامه موظفی اعضای هیات علمی پژوهشی، اضافه کرد: در این آیین نامه باید به این مورد توجه داشت که رابطه ای متناسب و ملموس بین آموزش و پژوهش برقرار شود و موظفی ها و خروجی ها از یکدیگر مجزا شوند، چونکه خروجی ها برمبنای ماموریت و اهداف سازمان است.

معاون پژوهشی وزیر علوم ضمن اشاره به پشتیبانی از پژوهشگاه ها با تامین منابع ارزی، خطاب به اعضای مجمع، اظهار داشت: به سمت تجاری سازی در جهت اولویت های کشور حرکت کنید و انعقاد تفاهمنامه و همکاری با شرکت های دانش بنیان در راستای ماموریت های سازمان را در برنامه های خود بگذارید.

در ادامه دکتر علی باقر طاهری نیا، رییس مؤسسه‌ی پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور ضمن ارائه گزارشی از نشست قبل و اقدامات صورت گرفته، از اعضاء خواست تا بعد از ارائه پیش نویس آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی پژوهشی توسط دکتر محسن شریفی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری امور پژوهشی وزارت علوم، نقطه نظرات و پیشنهادات خودرا مطرح کنند.

راه اندازی دو مرکز نوآوری انرژی در پژوهشگاه مواد و انرژی

سپس دکتر حمید امیدوار، رییس پژوهشگاه مواد و انرژی به ارائه گزارشی درباب تاریخچه تاسیس پژوهشگاه، فعالیت ها و اقدامات، لابراتوار ها، کارگاه ها و پایلوت ها، دستاوردها، مرکز رشد و ساختمان سبز پژوهشگاه پرداخت.

وی همین طور از ایجاد دو پژوهشکده فناوری های ساخت و تولید و پژوهشکده سیاست گذاری، ایجاد پردیس تخصصی فناوری و نوآوری با همکاری پارک علم و فناوری البرز و ایجاد تکنوپارک باتری های لیتیمی با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همین طور راه اندازی دو مرکز نوآوری انرژی در این پژوهشگاه آگاهی داد.

دکتر امیدوار در ادامه اضافه کرد: اخیراً طی دو حکم جداگانه از طرف شورایعالی انقلاب فرهنگی، وظیفه «تدوین پیش نویس سند ملی توسعه علوم و فناوری های حوزه مواد پیشرفته» و نیز عنوان «راهبر برنامه مواد پیشرفته و تحول صنایع» به پژوهشگاه مواد و انرژی محول شده است.

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی همین طور به تعریف چندین طرح کلان ملی در این پژوهشگاه اشاره نمود و درباب آنها توضیحاتی را ارائه کرد.

دکتر شریفی نیز درباب پیش نویس آیین نامه مذکور توضیحات لازم را ارائه کرد و در ادامه اعضای مجمع بصورت حضوری و آنلاین به طرح پیشنهادات و نقطه نظرات خود پرداختند.

بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه مواد و انرژی، در آخر دکتر طاهری نیا با جمع بندی مطالب مطرح شده در این جلسه، ضمن قدردانی از دکتر شریفی و همکارانشان به خاطر تهیه این پیش نویس، اعلام نمود: کمیته تدوین پیش نویس با حضور دکتر علی محمد حکیمیان رییس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تشکیل گردد و با عنایت به نقطه نظرات مطرح شده، نسخه جدید، تهیه و به دبیرخانه مجمع ارسال شود تا پس از نهایی شدن، توسط معاونت پژوهشی وزارت علوم مصوب و ابلاغ شود.

منبع:

1401/08/26
12:12:15
5.0 / 5
157
تگهای خبر: آموزش , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما