اعطای جایزه صلح و جنگ ستیزی در جشنواره فارابی

اعطای جایزه صلح و جنگ ستیزی در جشنواره فارابی مطب نما: به گزارش مطب نما، در چهاردهمین دوره جشنواره فارابی علاوه بر اضافه شدن انتخاب مترجمان معکوس (از فارسی به سایر زبان ها) و مقاله پژوهشی در حوزه علوم انسانی و اسلامی، ˮجایزه صلحˮبر اساس شاخص هایی به برگزیدگان اعطا خواهد شد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، مهدی عباس زاده، دبیر شورای علمی جشنواره در نشست خبری فراخوان چهاردهمین جشنواره بین المللی فارابی که امروز در محل ذ برگزار شد، با اشاره به اینکه این جشنواره در دو بخش داخلی و بین المللی برگزار می شود، اظهار داشت: در بخش داخلی گروههای پانزده گانه «اخلاق، ادیان و عرفان»، «تاریخ، جغرافیا و باستان شناسی»، «حقوق»، «زبان، ادبیات و زبان شناسی»، «علوم اجتماعی و علوم ارتباطات»، «علوم اقتصادی، مدیریت و علوم مالی»، «علوم تربیتی، روان شناسی و علوم ورزشی»، «علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای»، «علوم قرآنی، تفسیر و حدیث»، «فقه و اصول»، «فلسفه، منطق و کلام»، «فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری»، «مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)»، «مطالعات هنر و زیبایی شناسی» و «مطالعات میان رشته ای»، آثار ارسالی مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند.
وی افزود: تابحال در این جشنواره در ۴ قالب "کتاب پژوهشی"، "گزارش خاتمه یافته"، "رساله دکتری یا سطح ۴ حوزوی" و "پایان نامه کارشناسی ارشد یا سطح ۳ حوزوی" مبادرت به پذیرش آثار علمی می شد، ولی در چهاردهمین دوره این جشنواره، قالب "مقاله پژوهشی در حوزه علوم انسانی و اسلامی" اضافه شده است.
عباس زاده، مقاله پژوهشی مورد پذیرش در این بخش را شامل مقالات چاپ شده در یکی از مجلات علمی و پژوهشی معتبر دارای تاییدیه دانست و افزود: شرط پذیرش رساله های کارشناسی ارشد، انتشار آن در چارچوب کتاب و یا انتشار حداقل یک مقاله استخراج شده از آن است.
وی بخش ویژه را از بخش های داخلی این رویداد علمی در حوزه علوم انسانی نام برد و خاطرنشان کرد: در این بخش شخصیت های پیشتاز در رشته های علوم انسانی که آثار آنها بسیار اثر گذار بوده، ولی در قید حیات نیستند، مورد تقدیر قرار می گیرند.
دبیر شورای علمی جشنواره بین المللی فارابی معرفی شخصیت های پیشگام و مؤثر در عرصه علوم انسانی که در قید حیات هستند را از دیگر بخش های این جشنواره ذکر کرد و اظهار داشت: معرفی مترجمان برتر، انجمن های علمی برتر و نشریات علمی برتر از دیگر برنامه های این بخش است.
وی افزود: در چهاردهمین دوره این رویداد معرفی قطب های علمی برتر در حوزه علوم انسانی و مترجم معکوس (از فارسی به سایر زبان ها) به بخش ویژه جشنواره فارابی اضافه شده است.
به قول این مقام مسؤول، بازه ارسال آثار در این بخش، آثار تدوین شده سه سال منتهی به جشنواره فارابی یعنی آثار در ارتباط با سالهای ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ خواهد بود.
بخش بین الملل جشنواره فارابی
عباس زاده، ضمن اشاره به جزئیات برگزاری بخش بین الملل جشنواره فارابی، اظهار داشت: این بخش با هدف شناسایی استعدادها، آثار و نظریه های برتر، روش ها و طرح های جدید در پژوهش، در سه حوزه "ایران شناسی"، "اسلام شناسی" و "علم دینی"، مبادرت به پذیرش آثار اندیشمندان خارجی خواهد شد.
وی افزود: بخش بین الملل این جشنواره در دوره چهاردهم، از میان واجدین شرایط، در دو عرصه "شخصیت پیشرو" و "تحقیق برتر"، تقدیر به عمل خواهد آورد و همه استادان، محققان و صاحبان آثار دارای ملیت غیر ایرانی می توانند آثار خویش را در این عرصه ها عرضه کنند.
اعطای جایزه صلح و دوستی
دبیر شورای علمی چهاردهمین جشنواره بین المللی فاربی از اعطای جایزه صلح و دوستی در این دوره از جشنواره اطلاع داد و اظهار داشت: استقرار صلح جهانی و جنگ ستیزی، گفت وگوی فرهنگ ها و تمدن ها، گفت وگوی ادیان و تقریب میان مذاهب اسلامی همچون شاخصهای انتخاب برگزیدگان در این بخش است.
وی بازه ارسال آثار به بخش بین الملل چهاردهم جشنواره فارابی را سه سال منتهی به برگزاری این جشنواره یعنی از مارس ۲۰۱۹ تا مارس ۲۰۲۲ اعلام نمود.
فعال شدن دبیرخانه چهاردهم برای جذب آثار
عباس زاده افزود: در دوران گذشته دبیرخانه این جشنواره منتظر می ماند تا محققان آثار خویش را در سامانه این جشنواره بارگذاری کنند، ولی با تصویب شیوه نامه ای، در این دوره، نه تنها ثبت آثار در سامانه این جشنواره صورت می گیرد، بلکه دبیرخانه تلاش می کند از راه رایزنی، آثار اساتید حوزه های در رابطه با علوم انسانی را شناسایی کند و از آنها دعوت به عمل آورد تا آثار خویش را در سامانه ثبت کنند.
منبع:

1401/07/27
09:18:07
5.0 / 5
227
تگهای خبر: پذیرش , فناوری , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما