یافته های یك مطالعه حاكیست

شیوع بالای PTSD در قربانیان تصادف رانندگی

شیوع بالای PTSD در قربانیان تصادف رانندگی پژوهشگران کشورمان در یک مطالعه، شیوع بالای اختلال استرس بعد از سانحه یا PTSD را در قربانیان حوادث ترافیکی گزارش داده و بر ضرورت توجه بیشتر به آن تاکید کرده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، تصادفات جاده ای در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه، یک مشکل مهم بهداشت عمومی بوده و یکی از دلایل اصلی مرگ در جهان هستند. نتایج اقتصادی و روانی ناشی از این فجایع و هزینه های در ارتباط با این حوادث بسیار زیاد است. بدون اقدامات مؤثر و سیاستگذاری های مناسب، تعداد حوادث و تلفات ترافیکی همچنان افزایش می یابد و تبدیل به پنجمین علت مرگ در جهان خواهد شد. در ایران بر مبنای آخرین گزارش جهانی وضعیت ایمنی راه های سازمان جهانی بهداشت، مرگ های ناشی از سوانح ترافیکی سال ۲۰۱۶، حدود ۱۵۰۰۰ نفر ارزیابی شده است.
آن گونه که متخصصان می گویند، معمولا بعضی از بازماندگان حوادث ترافیکی در هفته ها تا ماه ها بعد از بروز سانحه، گرفتار اضمحلال کامل روانی می شوند. در ابتدا واکنش استرس حاد یا ASD مطرح است که شامل واکنشی است که در یک فرد بدون هیچ گونه اختلال روانی مشاهده می شود و اختصاصاً در پاسخ به حادثه دیده می شود و در عرض ساعت ها تا روزها هم فروکش می کند. اما بعد از اختلال استرس حاد، اختلال استرس بعد از سانحه یا PTSD بروز پیدا می کند. اختلال استرس بعد از سانحه، اختلالی با علایم ویژه است که اصولاً پس از حوادث استرس زای روان شناختی مثل تصادفات، قتل، جنگ و تجاوز دیده می شود.
در مورد این موضوع، پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی زابل تحقیقی را انجام داده اند که در آن اختلالات روان شناختی بعد از سوانح ترافیکی(PTSD) در مصدومان شهر تهران از لحاظ اپیدمیولوژیک بررسی شده اند.
این پژوهش روی ۳۸۴ نفر در بخش های ارتوپدی، اورژانس و بستری سه بیمارستان طالقانی، شهدای تجریش و شهدای هفتم تیر تهران انجام شد و داده های مورد نیاز، یک هفته و سپس دو ماه بعد از سانحه جمع آوری شده و مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفتند.
بر مبنای نتایج به دست آمده از این پژوهش، حدود نیمی از شرکت کنندگان واجد ملاک های تشخیصی اختلال استرس حاد و همینطور واجد ملاک های تشخیصی اختلال استرس بعد از تصادف بودند. این نتیجه میزان بالای این اختلال را در قربانیان سوانح رانندگی و اهمیت پیگیری و کنترل آنرا نشان داده است.
در اینباره، حمید سوری، استاد و محقق مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و جلوگیری از مصدومیت های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکارانش می گویند: «نقش خانواده و نزدیکان قربانیان تصادفات رانندگی در جلوگیری از این اختلال خیلی مهم است. آنها می توانند هنگام درمان، در مشاوره ها شرکت نمایند و با بیماری، دوره و درمان آن و اینکه چه طور بهتر با مراحل مختلف دوره آن ارتباط برقرار کنند آشنا شوند».
آنها می افزایند: «خانواده ها می توانند اطلاعات مهمی را فراهم نمایند و اغلب نخستین افرادی هستند که تغییرات در رفتار قربانیان را مشاهده می کنند و در مورد هر فشاری که امکان دارد آنها تحت آن قرار گیرند آگاه می شوند. اگر علایم جدیدی از PTSD بروز کند، آنها می توانند به درستی پاسخ دهند و برای دریافت کمک های حرفه ای مساعدت کنند».
این یافته ها که بر اهمیت توجه به قربانیان تصادف های رانندگی که درصد زیادی از آنها مبتلا به اختلال استرس بعد از سانحه یا PTSD هم می شوند، تاکید دارند، در «مجله اپیدمیولوژی ایران» متعلق به انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران انتشار یافته اند.
منبع:

1401/05/18
11:38:40
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما