رئیس سازمان اورژانس كشور خبر داد:

فعالیت 50 پایگاه اورژانس هوایی

فعالیت 50 پایگاه اورژانس هوایی به گزارش مطب نما رئیس سازمان اورژانس کشور ضمن اشاره به فعالیت ۵۰ پایگاه اورژانس هوایی اظهار داشت: استقرار بانک خون پیش بیمارستانی در آمبولانس های هوایی می تواند قبل از انتقال بیماران به بیمارستان، امکان تزریق خون را به مجروحان دارای جراحات وسیع و خونریزی در محل حادثه فراهم آورد.


به گزارش مطب نما به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان انتقال خون، جعفر میعادفر در جلسه امضای تفاهمنامه تأمین بانک خون پیش بیمارستانی اورژانس ۱۱۵ که با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران و رئیس سازمان اورژانس کشور در سازمان انتقال خون ایران منعقد شد اضافه کرد: کشور ما حادثه خیز است و هموطنان، لحظه به لحظه در معرض سوانح بخصوص سوانح جاده ای و حوادث غیرمترقبه قرار دارند البته سفرها در دوران همه گیری کرونا به صورت قابل توجهی کاسته شده بود اما پس از برطرف شدن محدودیت های کرونایی و افزایش سفرها، رشد ۹ درصدی حوادث را شاهد هستیم؛ ازاین رو در دسترس بودن خون یا فرآورده های خونی در محل سانحه می تواند تاثیر فراوانی در کاهش مرگ و میر یا عوارض ناشی از تصادفات داشته باشد.
افزود: حالا حدود ۵۰ پایگاه اورژانس هوایی وجود دارد که عموما در بیمارستان های دارای بانک خون مستقر هستند که با حمایت و همراهی سازمان انتقال خون کشور، استقرار بانک خون پیش بیمارستانی در آمبولانس های هوایی میتوان در مأموریت های امدادرسانی، قبل از انتقال بیماران به اورژانس بیمارستان، امکان تزریق خون را به مجروحان دارای جراحات وسیع و خونریزی دهنده و نیازمند خون در محل حادثه فراهم آورد و بدین ترتیب صدمه به اندام های حیاتی ناشی از جراحات را کم کرد.
در ادامه این نشست، مصطفی جمالی مدیر عامل سازمان انتقال خون کشور اظهار داشت: بهره مندی از ظرفیت های موجود سبب هم افزایی توانمندی های بخش های مختلف نظام سلامت در عرضه خدمات هر چه تخصصی تر در حفظ و ارتقای سلامت هموطنان می شود.
وی ادامه داد: گسترش تسهیلات پزشکی موجود در حوزه سلامت یکی از جنبه های عدالت در توزیع خدمات سلامت به حساب می آید که همه ما متعهد و موظف به اجرای این مأموریت خطیر هستیم. حتی دقایقی تسریع در تزریق خون به مجروحان حوادث و سوانح، می تواند از ایجاد شوک در جراحات سنگین یا مرگ و صدمات ناشی از جراحات پیشگیری کند. بر این اساس، لازم است در نخستین فرصت ممکن با تشکیل کارگروه مشترک فنی، دستورالعمل اجرایی این برنامه بسیار مهم و حیاتی تدوین و اجرایی شود.
جمالی تصریح کرد: همه امکانات طرفین باید بسیج شده تا این مأموریت با بالاترین کیفیت عملیاتی شود و هیچ امری نباید باعث ایجاد وقفه یا مانع از اجرایی شدن آن باشد.
عباس صداقت مدیرکل دفتر مدیرعامل و همکاریهای بین المللی و سخنگوی سازمان انتقال خون کشور این رویکرد را اتفاق ارزشمندی در نظام سلامت کشور دانست که می تواند جان خیلی از مجروحان سوانح را نجات داده و از صدمات جسمانی خیلی از هموطنان در جراحت های رخ داده در خلال حوادث پیشگیری کرد.منبع:

1401/05/11
22:23:31
5.0 / 5
174
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما