وزیر علوم در مراسم تودیع و معارفه رئیس پژوهشگاه زلزله شناسی مطرح كرد

اساتید پژوهشگاه ها با دانشگاه ها همکاری کنند

اساتید پژوهشگاه ها با دانشگاه ها همکاری کنند مطب نما: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به حضور 500 هزار داوطلب در رشته علوم تجربی و 150 هزار نفر در رشته ریاضی در آزمون سراسری، این امر را زنگ خطری برای کشور دانست و اظهار داشت: اگر هدایت تحصیلی نداشته باشیم، بجای هدایت تحصیلی، هدایت تحمیلی خواهیم داشت.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل امروز در مراسم تودیع و معارفه رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اعلان اینکه دیدگاه وزارت علوم نسبت به پژوهشگاه ها نگاه هدایتگری است، اضافه کرد: بر این اساس انتظار داریم هر پژوهشگاهی باتوجه به اولویت کاری خود، مرجعیت علمی داشته باشد و اقداماتی را اجرائی کند تا بزرگ بماند.
وی افزود: در این جهت پژوهشگاه ها باید ماموریت های خودرا شناسایی کنند، پروژه هایی را بپذیرند و با ریزکردن این پروژه ها آنها را به پژوهشگران همسان خود در سایر دانشگاه ها عرضه کنند.
زلفی گل افزود: همین طور انتظار داریم هر عضو هیات علمی پژوهشگاه با ۵تا ۱۰ استاد دانشگاه ارتباط داشته باشد.
زلفی گل با تاکید بر این که هر رییس پژوهشگاه و دانشگاهی برای مجموعه خود هدفی داشته باشد، تصریح کرد: برای نمونه رییس جدید دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی آرزو داشت برای ۱۹ دانشکده پراکنده این دانشگاه در سطح تهران زمین واحدی برای تجمیع دانشکده های این دانشگاه تدارک ببیند که اقداماتی را برای مجتمع کردن این دانشگاه آغاز نموده ایم.

وزیر علوم با اشاره به اهمیت پژوهشگاه زلزله، اشاره کرد: انتظار داریم این پژوهشگاه کارکردهای تحقیقاتی خودرا عمومی کند تا مردم متوجه شوند این حوزه علمی و تحقیقاتی چه خدماتی را می تواند به آنها عرضه نماید.
وی یکی از عوامل مهم برای دانشمندان را شاگردپروری و فناورپروری اعلام نمود و اظهار داشت: این امر نیاز به برنامه ریزی دارد.
زلفی گل یکی از اشکالات مهم کشور را تغییر اقلیم نام برد و تصریح کرد: علاوه بر تغییر اقلیم زیست محیطی تغییر اقلیم فرهنگی نیز داریم که نشانه های آن وجود و گسترش فضای مجازی و دید مردم در زندگی است.
وی به تغییر اقلیم در محیط آموزشی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: ما توزیع متوازن استعدادها را نداریم، به شکلی که مدال آور المپیاد ریاضی در رشته دیگری تحصیل می کند یا دانش آموز به رشته خاصی علاقه دارد، ولی به سبب آینده شغلی در رشته ای تحصیل می کند که در آن توانمندی کمتری دارد.

وی افزود: این در حالیست که کسی که در المپیاد شیمی، ریاضی و فیزیک برگزیده شده، اگر در همان رشته ادامه تحصیل دهد، علاوه بر این که ممکنست مدال نوبل کسب کند، می تواند مرزهای علم را تغییر دهد.

وزیر علوم اشاره کرد: باید برای هر دانش آموخته ای امکان شغلی مناسبی ایجاد شود، در غیر این صورت بجای هدایت تحصیلی هدایت تحمیلی رشته ها را خواهیم داشت.
زلفی گل با اشاره به توزیع داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: در حالی که تعداد داوطلبان رشته تجربی ۵۰۰ هزار نفر است، در رشته ریاضی تعداد داوطلبان ۱۵۰ هزار نفر است و این زنگ خطر است و باید برای آن فکری نماییم. از پژوهشگاه زلزله درخواست داریم که با برگزاری تورهای علمی برای دانش آموزان مدارس تیزهوشان آنها را با این حوزه آشنا کنند تا در آینده دانشمندان برجسته ای در این رشته داشته باشیم.

منبع:

1401/04/10
13:44:15
5.0 / 5
196
تگهای خبر: آموزش , خدمات , زندگی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما