آیا درک فعلی عامه مردم از بیماری ام اس کافی است؟

آیا درک فعلی عامه مردم از بیماری ام اس کافی است؟ مطب نما: در یک تحقیق جدید که توسط پژوهشگران کشورمان انجام شده است، به نقش مهم آگاهی عمومی از بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس پرداخته شده و اشاره شده است که درک فعلی عموم از این بیماری نیاز به تقویت بیشتری دارد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، مولتیپل اسکلروزیس از شایع ترین بیماریهای مزمن سیستم عصبی مرکزی است که با تخریب نورون ها و التهاب مشخص می شود و بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی اتفاق می افتد. این بیماری علاج ناپذیر و ناتوان کننده، زنان را بیش از مردان گرفتار می کند و در زنان دو تا سه برابر شایع تر است. بیماری فوق که به ام اس نیز مشهور است، منجر به بروز طیف وسیعی از علایم جسمانی، هیجانی و شناختی می شود. علایم جسمانی شایع آن شامل خستگی، اختلال در خواب، بی حسی یا گزگز شدن، ضعف، سرگیجه، مشکلات جنسی، درد، خارش، مشکلات حرکتی، مشکلات بینایی و مشکلات مثانه و روده هستند که این علایم در بین بزرگسالان متفاوتند.
بنابر گفته متخصصان، ازجمله اختلالات هیجانی و شناختی رایج بیماری ام اس می توان به نوسانات خلقی، تحریک پذیری، افسردگی و کاهش توانایی تمرکز، پردازش اطلاعات ورودی، یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات جدید، سازمان دهی و حل مسئله اشاره نمود. گزارش های بین المللی نشان می دهند که در حدود ۲.۳ میلیون فرد مبتلا به این بیماری در سراسر جهان زندگی می کنند. در ایران نیز میزان شیوع ام اس بالا و بنابر برخی آمارها، ۲۰ برابر بیش از سایر کشورهای منطقه است و میزان وقوع آن در زنان، سه تا چهار برابر مردان است، ضمن آن که تا حالا مطالعات اندکی پیرامون بررسی آگاهی و نگرش عمومی با موضوع ام اس و افراد مبتلابه این بیماری در کشور ما انجام شده است.
برای حل این نقیصه پژوهشی، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، مبادرت به انجام مطالعه ای کرده اند که در آن دانش و نگرش عمومی نسبت به بیماری مولتیپل اسکلروزیس مورد بررسی واقع شده است.
در این تحقیق که با تمرکز روی شهر اصفهان و در سال ۱۴۰۰ انجام شده است، پژوهشگران یک پرسشنامه علمی خاص ۲۲ سؤالی را ایجاد و بصورت آنلاین بوسیله رسانه های اجتماعی توزیع کردند. سپس داده های به دست آمده را که توسط ۴۸۰ نفر تهیه شده بودند، با بهره گیری از روش های آماری تجزیه وتحلیل کردند.
برمبنای یافته های این مطالعه، آگاهی شرکت کنندگان راجع به بیماری مولتیپل اسکلروزیس در سطح متوسط ارزیابی شد. این یافته ها نشان می دهند اتخاذ اقداماتی برای افزایش آگاهی جامعه بوسیله رسانه های جمعی و مراکز بهداشتی می تواند به تشخیص و کنترل سریع بیماری و تصحیح تصورات غلط افراد نسبت به بیماران مولتیپل اسکلروزیس کمک نماید.
در این خصوص، عاطفه همایونی، پژوهشگر دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و همکارش می گویند: «نتایج این مطالعه نشان داد که میانگین نمره آگاهی مردم شهر اصفهان راجع به بیماری ام اس ۴.۷۷ یعنی در حد متوسط است و میانگین نمره نگرش آنها نیز ۵۴ یعنی نسبتاً خوب است. طبق این نتایج، تفاوت مدلول داری بین نمرات دانش و نگرش شرکت کنندگان برحسب سابقه مبتلاشدن به ام اس در اطرافیان آنها وجود داشت».
آنها افزوده اند: «نتایج مطالعه، همین طور حاکی از وجود تفاوت معنادار بین نمرات دانش و نگرش شرکت کنندگان برحسب جنسیت آنها بود. این نمرات در افراد مؤنث در مقایسه با افراد مذکر بالاتر بود. بعلاوه، برحسب میزان تحصیلات و وضعیت شغلی نیز، تفاوت های محسوسی بین درک شرکت کنندگان از بیماری ام اس وجود داشت».
برمبنای نتایج این مطالعه، آگاهی کلی شرکت کنندگان راجع به بیماری ام اس در سطح متوسط ارزیابی شد. طبق این یافته ها، نگرش های تبعیض آمیز جامعه نسبت به بیماران ام اس ممکنست منجر به پنهان سازی بیماری از جانب بیماران و درنتیجه تأخیر در پروسه تشخیص و درمان سریع آن هایی شود که دارای نشانه هایی از بیماری هستند.
همایونی و همکارش معتقدند: «افزایش آگاهی جامعه در مورد این بیماری و تغییر نگرش شهروندان در مورد آن بسیار اهمیت دارد. به این جهت طراحی و اجرای برنامه های اجتماع محور بوسیله رسانه های اجتماعی و مراکز بهداشتی گام مهمی در افزایش آگاهی و بهبود نگرش مردم نسبت به این بیماری خواهد بود».
این یافته های علمی پژوهشی را دوماهنامه «طلوع بهداشت یزد» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد منتشر نموده است.
منبع:

1401/04/02
11:04:51
5.0 / 5
168
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما